artykuł nr 91

Uchwała Nr XXI/172/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 lutego 2020 roku

Uchwała Nr XXI/172/2020

Rady Miejskiej w Cieszanowie

 

z dnia 28 lutego 2020 r.

w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów linii elektroenergetycznej WN 110kV, obejmującej
część nieruchomości znajdujących się w granicach obrębów ewidencyjnych
Chotylub oraz Nowe Sioło

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 506 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1945 z późn. zm.) Rada Miejska w Cieszanowie uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Cieszanów, dla terenów linii elektroenergetycznej WN 110kV, obejmującej część nieruchomości znajdujących się w granicach obrębów ewidencyjnych Chotylub oraz Nowe Sioło, zgodnie z zakresem terytorialnym, określonym na załącznikach graficznych.

2. Granice obszarów objętych niniejszą uchwałą wyznacza linia na mapie, stanowiącej załączniki graficzne nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 oraz integralną część uchwały.

§ 2. Przedmiotem ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów wskazanych w § 1 ust. 2, będzie ustalenie przeznaczenia terenów oraz określenie ich sposobów zabudowy i zagospodarowania dla inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1945 z późn. zm.) oraz przepisami odrębnymi odnoszącymi się do granic opracowania.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Cieszanów a nadzór nad jej wykonaniem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Przewodniczący

Rady Miejskiej w Cieszanowie

 

Adam Zaborniak

 

 

Załączniki:
skan dokumentuMB
artykuł nr 92

Uchwała Nr XXI/171/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 lutego 2020 roku

 

Uchwała Nr XXI/171/2020

Rady Miejskiej w Cieszanowie

z dnia 28 lutego 2020 r.

 

  w sprawie uchwalenia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami

 

 

  Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r., poz. 506 z późn. zm.) oraz  art. 11a ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2019 r., poz. 122 z późn. zm.) Rada Miejska w Cieszanowie uchwala co następuje:

 

 

§ 1

 

Przyjmuje się do realizacji „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Cieszanów w 2020 roku” stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Cieszanów, a nadzór nad jej wykonaniem powierza się Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego.

 

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

 

 

 

 

Przewodniczący

Rady Miejskiej w Cieszanowie

 

Adam Zaborniak

 

 

 

 

Załącznik do uchwały nr XXI/171/2020

Rady Miejskiej w Cieszanowie
  z dnia 28 lutego 2020 r.

PROGRAM OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNIOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE MIASTA I GMINY CIESZANÓW NA 2020ROK

WPROWADZENIE

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę." (art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o ochronie zwierząt).

Program ma zastosowanie do wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów
i kotów, w tym kotów wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich. Większość działań określonych w Programie dotyczy psów i kotów, ponieważ skala bezdomności tych zwierząt jest największa w całym kraju, jak również w Mieście i Gminie Cieszanów.
Bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są:

1) niekontrolowane rozmnażanie,

2) porzucanie zwierząt przez właścicieli,

3) ucieczki zwierząt,

4) łatwość pozyskiwania zwierząt,

5) panujące mody na dane rasy zwierząt,

6) brak edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności,
ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji.

Sterylizacja i kastracja (pozbawienie możliwości rozmnażania) zwierząt bezdomnych oraz domowych to norma we wszystkich cywilizowanych krajach oraz najskuteczniejsza metoda unikania niekontrolowanej rozrodczości zwierząt. Program zakłada zachęcanie właścicieli zwierząt do ich sterylizacji i kastracji, poprzez prowadzenie działań edukacyjno- informacyjnych.

Koty wolno żyjące, bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy
i szczurów). Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie należy ich wyłapywać ani wywozić, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.
Urząd Miasta i Gminy wspiera osoby społecznie opiekujące się tymi zwierzętami (karmicieli) poprzez zapewnienie karmy, w celu dokarmiania w/w kotów.

  • Postanowienia ogólne

Podstawą prawną podjęcia przez Radę Miejską w Cieszanowie uchwały w sprawie „Programu  opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Cieszanów w 2020 r.”, zwanego dalej Programem jest art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2019 r., poz.122 z późn. zm.). Program ma zastosowanie do wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów w tym kotów wolnożyjących oraz zwierząt gospodarskich. Większość działań określonych w Programie dotyczy psów i kotów, ponieważ skala bezdomności tych zwierząt jest największa na terenie Miasta i Gminy Cieszanów.

§ 1.

1. Niniejszy Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz przeciwdziałania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Cieszanów na 2019 rok, zwany dalej Programem ma zastosowanie do bezdomnych zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów, w tym kotów wolnożyjących oraz zwierząt gospodarskich.

2. Realizacja założeń Programu w ramach wykonywania zadania własnego gminy, oparta będzie na współdziałaniu mieszkańców Miasta i Gminy Cieszanów, Policji, Straży Pożarnej, Powiatowego Lekarza Weterynarii, dzierżawców obwodów łowieckich na terenie gm. Cieszanów oraz organizacji społecznych, stowarzyszeń i fundacji, których statutowym celem jest ochrona zwierząt oraz przeciwdziałanie bezdomności zwierząt.

§ 2.

Cele gminnego programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt domowych:

  1. zapewnienie opieki bezdomnym, zagubionym, zabłąkanym, porzuconym zwierzętom z terenu Miasta i Gminy Cieszanów,
  2. opieka nad wolnożyjącymi kotami w tym ich dokarmianie,
  3. łapanie bezdomnych zwierząt z terenu Miasta i Gminy Cieszanów,
  4. ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów,
  5. poszukiwanie właścicieli i przekazywanie do adopcji bezdomnych zwierząt osobom zainteresowanym ich posiadaniem, zdolnym zapewnić im należyte warunki utrzymania oraz kontrolę warunków bytowych zwierząt przekazanych do adopcji,
  6. usypianieślepych miotów,
  7. wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich,
  8. zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej zwierzętom poszkodowanym w wypadkach drogowych na terenie Miasta i Gminy Cieszanów,
  9. edukacja mieszkańców Miasta i Gminy Cieszanów w zakresie opieki nad zwierzętami.

II. Zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt

§ 3.

Gmina Cieszanów zapewni bezdomnym zwierzętom miejsca w Schronisku dla Zwierząt Bezdomnych w Zamościu, ul. Braterstwa Broni 161, 22-400 Zamość.

III. Opieka nad kotami wolno żyjącymi

§ 4.

Opieka nad wolno żyjącymi kotami jest realizowana poprzez:

  1. ustalenie miejsc, w których przebywają koty wolno żyjące,
  2. sterylizację, kastrację, szczepienia wykonywane przez lekarza weterynarii,
  3. otoczenie w miarę potrzeby opieką weterynaryjną,
  4. dokarmianie w sytuacjach, gdy brak takiego dokarmiania będzie mógł spowodować poważne, negatywne skutki dla zdrowia zwierząt,
  5. wspieranie osób społecznie opiekujących się tymi zwierzętami (karmicieli) poprzez zapewnienie karmy.

IV. Łapanie bezdomnych zwierząt

§ 5.

  1. Łapaniem objęte są bezdomne, zwierzęta pozostawione bez opieki, w stosunku do których nie istnieje możliwość ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką dotychczas pozostawały, a w szczególności chore lub zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi.
  2. Łapanie bezdomnych zwierząt realizowane jest na podstawie umowy zawartej z Zakładem Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Cieszanowie.
  3. Łapanie bezdomnych zwierząt realizowane jest w formie interwencji po zgłoszeniu do Zakładu Usług Komunalnych w Cieszanowie pod numerem telefonu (16) 631-12-96 lub do uprawnionego pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie (16) 631-10-76.
  4. Łapanie i transport bezdomnego zwierzęcia wykonywane jest przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Cieszanowie, ul. Kościuszki 6, 37-611 Cieszanów pod nadzorem lekarza weterynarii i odbywa się w czasie do 24 godzin od momentu zgłoszenia.
  5. W sytuacji braku umowy z podmiotem wykonującym usługi wyłapywania i transportu zwierząt lub braku możliwości wykonania usługi przez podmiot, z którym została zawarta w tym zakresie umowa, Gmina zleci wykonanie usługi odłowu i przewiezienia psów do schroniska innemu, dostępnemu w danym czasie podmiotowi w przypadku, kiedy zwierzęta bezdomne znajdują się w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu.
  6. Złapane zwierzę bezdomne, zagubione, wałęsające się, pozostające bez opieki właściciela, oczekujące na adopcję lub zgłoszenie się właściciela przed przewiezieniem do schroniska, umieszczone zostanie na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Cieszanowie w specjalnie do tego przeznaczonych kojcach.

V. Sterylizacja i kastracja zwierząt

§ 6.

  1. Obligatoryjnej sterylizacji lub kastracji w schronisku podlegają wszystkie zwierzęta bezdomne złapane na terenie Miasta i Gminy Cieszanów.
  2. Zabiegi sterylizacji lub kastracji mogą być przeprowadzone wyłącznieprzez lekarza weterynarii.

VI.  Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt

§ 7.

Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt Gmina realizuje poprzez:

1) informowanie o możliwości adopcji na tablicach ogłoszeń, na stronach internetowych oraz w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miasta i gminy,

2) współdziałanie z organizacjami społecznymi w zakresie poszukiwania nowych właścicieli dla zwierząt bezdomnych,

3) zapewnienie bezpłatnej opieki weterynaryjnej dla zaadoptowanego bezdomnego zwierzęcia przez okres dwóch tygodni od daty adopcji.

VII. Usypianie ślepych miotów

§ 8.

1. Zabieg usypiania ślepych miotów może być wykonywany wyłącznie przez lekarza weterynarii w schronisku dla zwierząt bezdomnych lub w lecznicy dla zwierząt na podstawie umowy zawartej z gminą.

2. Zabieg uśpienia powinien być wykonywany przez lekarza weterynarii w sposób humanitarny.

VII. Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich

§ 9.

Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich pozbawionych właściwej opieki następuje na podstawie porozumienia zawartego przez Gminę Cieszanów z właścicielem gospodarstwa p. Ryszardem Żuk, Żuków 37, 37-611 Cieszanów, gm. Cieszanów.

 

VIII. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt

§ 10.

1. Zapewnienie opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt realizowane jest przez Gminę Cieszanów na podstawie umowy zawartej z Lecznicą dla Zwierząt w Cieszanowie,Konrad Mazurek, ul. Podwale 1, 37-611 Cieszanów.

2. Wskazana lecznica świadczy swoje usługi całodobowo.

IX. Działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym

§ 11.

W ramach programu realizowane są następujące działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym:

1) edukacja w zakresie odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania;

2) propagowanie sterylizacji i kastracji psów i kotów;

3) propagowanie adopcji zwierząt domowych;

  1. informowanie o zakazach dotyczących handlu zwierzętami domowymi oraz propagowanie zakupu zwierząt domowych, a w szczególności psów i kotów z legalnych źródeł.

X. Źródła finansowania realizacji zadań wynikających z programu

§ 12.

1. Rada Miejska w Cieszanowie uchwalając coroczny budżet, zapewnia według zapotrzebowania środki finansowe na realizację zadań Miasta i Gminy związanych z przeciwdziałaniem bezdomności zwierząt oraz opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

2. W 2020 r. ogólny budżet na realizację zadań wynikających z programu wynosi 13800,00 zł, w tym na:

- umieszczenie bezdomnych zwierząt w schronisku – 5000,00 zł,

- sterylizację i kastrację zwierząt - 2000,00 zł,

- usypianie ślepych miotów - 1000,00 zł,

- dokarmianie bezdomnych zwierząt i kotów wolno żyjących – 2000,00 zł,

- zapewnianie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt- 2000,00 zł,

- dotacja dla schroniska dla bezdomnych zwierząt – 1800,00 zł.

3. Istnieje możliwość zwiększenia kwoty przeznaczonej na realizację założeń programu w trakcie jego realizacji, jeśli środki wymienione w § 12ust. 2  okażą się niewystarczające.

 

 

 

 

Załączniki:
skan dokumentuMB
artykuł nr 93

Uchwała Nr XXI/170/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 lutego 2020 roku

UCHWAŁA Nr XXI/170/2020

Rady Miejskiej w Cieszanowie

z dnia 28 lutego 2020 r.

w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXI/62/2012 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia
9 listopada 2012 roku w sprawie uchwalenia Statutu Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszanowie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15  ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz.506 ze zm.), art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 12marca2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz.1507ze. zm.),

Rada Miejska w Cieszanowie

uchwala, co następuje:

§ 1

W StatucieMiejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszanowie stanowiącym Załącznik do Uchwały Nr XXXI/62/2012 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 9 listopada 2012 roku w sprawie uchwalenia Statutu Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Cieszanowie wprowadza się następujące zmiany:

- w§ 4 dodaje się pkt. 8 w brzmieniu: „Prowadzenie Dziennego Domu „Senior+”
w Chotylubiu, który działa w strukturach Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Cieszanowie
.

a) organizacjęDziennego Domu „Senior+”w Chotylubiu, zasady funkcjonowania, sposób korzystania określa Regulamin Dziennego Domu „Senior+”w Chotylubiu,

b) Dzienny Domy „Senior+”w Chotylubiu ma na celu zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) przez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym,

c) siedziba Dziennego Domu „Senior+”w Chotylubiu mieści się pod adresem: Chotylub 60; 37-611 Cieszanów,

d) terenem działania Dziennego Domu „Senior+”w Chotylubiu jest Gmina Cieszanów.”

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Cieszanów oraz Kierownikowi MGOPS w Cieszanowie, a nadzór nad wykonaniem uchwały Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący

Rady Miejskiej w Cieszanowie

 

Adam Zaborniak

 

Załączniki:
skan dokumentu366 KB
artykuł nr 94

Uchwała Nr XXI/169/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 lutego 2020 roku

Uchwała Nr XXI/169/2020
Rady Miejskiej w Cieszanowie
 
z dnia 28 lutego 2020 r.
 
w sprawie przekazania do prowadzenia Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Jeziorańskiego w Nowym Lublińcu w drodze umowy Stowarzyszeniu Cieszanów.pl
 
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t. j. Dz.U.
z 2019 r.poz. 1148 z późn. zm.) w związku art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca
1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.), uchwala się, co następuje:
§  1.
Postanawia się przekazać do prowadzenia z dniem 1 września 2020 roku w drodze umowyStowarzyszeniu Cieszanów.pl z siedzibą w Cieszanowie, ul. Kościuszki 4, zarejestrowanym w KRS sądu Rejonowego w Rzeszowie  Nr 0000439642, Szkołę Podstawową im. gen. Antoniego Jeziorańskiego w Nowym Lublińcu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
§2
Tryb i szczegółowe warunki przekazania Szkoły Podstawowej w Nowym Lublińcu określać będzie umowa zawarta pomiędzy Gminą Cieszanów a Stowarzyszeniem Cieszanów.pl, której projekt zawiera Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§3
Zobowiązuje się Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów do powiadomienia pracowników Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Jeziorańskiegow Nowym Lublińcu oraz zakładową organizację związkową o fakcie przekazania szkoły Stowarzyszeniu.
§  4
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Cieszanów.
§  5
 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Cieszanowie
 
Adam Zaborniak
 
 
  Załącznik Nr 1
do uchwały Nr XXI/169/2020
z dnia 28 lutego 2020 r.
Umowa
przekazania prowadzenia Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Jeziorańskiego
w Nowym Lublińcu Stowarzyszeniu Cieszanów.pl z siedzibą w Cieszanowie, ul. Kościuszki 4.
 
zawarta w dniu 1 września 2020 roku,
pomiędzy:
Gminą Cieszanów, z siedzibą w Cieszanowie, ul. Rynek nr 1,
NIP: 793-15-03-557, REGON: 650 900 683,
reprezentowaną przez:
Burmistrza Miasta i Gminy – Zdzisława Zadwornego,
przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy Cieszanów – Annę Stanowską,
zwaną dalej „Gminą”
a
Stowarzyszeniem Cieszanów.pl z siedzibą w Cieszanowie, ul. Kościuszki 4 zarejestrowanym w KRS Sądu Rejonowego w Rzeszowie pod numerem: 0000439642,
reprezentowanym przez:
Prezesa Stowarzyszenia – Helenę Krystynę Mazurek
i Skarbnika Stowarzyszenia – Elżbietę Gielarowiec
zwanym dalej „Stowarzyszeniem”,
 
§ 1.
  1. Podstawą zawarcia niniejszej umowy jest Uchwała Rady Miejskiej w Cieszanowie
    Nr …../2020 z dnia 28 lutego 2020 r., pozytywnie zaopiniowana przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty dnia …….
  2. Gmina przekazuje na zasadach określonych w niniejszej umowie prowadzenie Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Jeziorańskiegow Nowym Lublińcu z siedzibą Nowy Lubliniec 75, 37-611 Cieszanów z dniem 1 września 2020 roku, zwanej dalej „Szkołą” Stowarzyszeniu, a Stowarzyszenie do prowadzenia Szkołę przejmuje.
  3. Z dniem przekazania Szkoły Stowarzyszenie staje się organem prowadzącym Szkołę i odpowiada za jej działalność.
 
 
 
§ 2.
  1. Do Szkoły przejętej zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe stosuje się przepisy dotyczące szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, z wyjątkiem art. 88 ust. 4-6ustawy Prawo oświatowe.
  2. Szkoła działa na podstawie statutu nadanego przez Stowarzyszenie, dostosowanego do jego formy organizacyjno – prawnej.
  3. Statut Szkoły, Stowarzyszenie przekazuje Gminie i Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty.
  4. Stopień organizacyjny Szkoły nie ulega zmianie i obejmuje Publiczne Szkołę.
  5. W okresie obowiązywania umowy Szkoła będzie funkcjonowała na zasadach określonych w art. 13 ustawy Prawo oświatowe oraz przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.
  6. Uczniowie w szkole mają prawo do korzystania z pomocy materialnej wg odrębnych przepisów.
  7. Stowarzyszenie, które przyjęło do prowadzenia Szkołę na podstawie umowy,
    o której mowa art. 9 ust. 1, w ustawie Prawo oświatowe nie może zlikwidować tejSzkoły; na wniosek tej osoby, Gmina Cieszanów, która przekazała Szkołę, przejmuje jej prowadzenie w trybie określonym w umowie.
 
§ 3.
  1. Rekrutacja do Szkoły odbywa się na zasadach powszechnej dostępności.
 
§ 4.
  1. Stowarzyszenie zapewnia obsługę finansową, administracyjną i organizacyjną Szkoły .
  2. Stowarzyszenie w celu realizacji niniejszej umowy będzie korzystać z budynku szkolnego Szkoły Podstawowejim. gen. Antoniego Jeziorańskiegow Nowym Lublińcu z siedzibą Nowy Lubliniec 75, 37-611 Cieszanów, terenu przyszkolnego obejmującego boisko sportowe i plac zabaw oraz terenu zielonego otaczającego Szkołę. Szczegółowe warunki korzystania określi odrębnie zawarta przez Strony umowa.
  3. Gmina użycza Stowarzyszeniu sprzęt szkolny, wyposażenie szkoły, środki dydaktyczne oraz inny sprzęt będący na wyposażeniu Szkoły, zgodnie ze spisem z natury, sporządzonym wg stanu na dzień przekazania Szkoły i podpisanym przez obie Strony.
  4. Stowarzyszenie odpowiada za właściwe korzystanie z przekazanych obiektów, o których mowa w ust. 2 oraz odpowiada za wszelkie powierzone mienie oraz ponosi odpowiedzialność materialną za jego stan.
  5. Wszelkie naprawy i remonty obiektów, o których mowa w ust. 2, Stowarzyszenie dokonuje we własnym zakresie i pokrywa ze środków własnych, pozyskiwanych zgodnie ze statutem Stowarzyszenia oraz ze środków uzyskanych na ten cel dotacji.
  6. Stowarzyszenie może starać się o uzyskanie dodatkowych środków z budżetu Gminy na uzasadnione cele statutowe, związane z prowadzeniem Szkoły .
  7. Wszelkie użyczone Stowarzyszeniu mienie, powierzone mu w celu prowadzenia Szkoły , stanowi własność Gminy.
 
 
 
§ 5.
  1. Stowarzyszenie przejmuje pełną dokumentację Szkoły, a w szczególności dokumentację przebiegu nauczania, według szczegółowego wykazu, zgodnie z instrukcją kancelaryjną.
  2. Stowarzyszenie ponosi pełną odpowiedzialność prawną za właściwe prowadzenie przejętej dokumentacji szkolnej, a w szczególności za dokumentację przebiegu nauczania.
 
§ 6.
  1. Gmina ma prawo kontrolowania warunków wykonywania niniejszej umowy oraz przestrzegania jej postanowień.
  2. Kontroli dokonuje przedstawiciel Gminy wskazany i upoważniony przezBurmistrza, który jest uprawniony w szczególności do:
  1. wstępu do Szkoły,
  2. wglądu do dokumentacji Szkoły,
  3. przetwarzania danych osobowych dzieci i pracowników Szkoły w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli.
  1. Kontrola może dotyczyć w szczególności:
    1. dbałości o powierzone obiekty, sprzęt i środki dydaktyczne,
    2. sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z zasadami określonymi
      w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych,
    3. sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby dzieci wykazywanych
      w informacjach, przekazywanych comiesięcznie do Urzędu Miasta i Gminy
      w Cieszanowie,
    4. prawidłowości realizacji zadań wynikających z ustawy.
  2. Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli.
  3. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący ma obowiązek sporządzenia protokołu, który zawiera wskazanie: celu kontroli, sposobu i formy kontroli, ustaleń z kontroli oraz wniosków i zaleceń pokontrolnych. Z protokołem zapoznawany jest Dyrektor Szkoły oraz Prezes Stowarzyszenia, którzy potwierdzają swoimi podpisami zapoznanie się
    z protokołem.
  4. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.
  5. Gmina ma prawo wydać Stowarzyszeniu zalecenia w przypadku stwierdzonych naruszeń ustawy Prawo oświatowe oraz nieprzestrzegania warunków umowy. Niewykonanie zalecenia w wyznaczonym terminie może stanowić podstawę do przejęcia Szkoły przez Gminę. W takim przypadku stosuje się postanowienia § 9 ust. 2 i 3 umowy.
  6. O terminie i zakresie kontroli powiadamia się organ prowadzący Szkołę co najmniej na 14 dni przed datą rozpoczęcia kontroli.
 
§ 7.
  1. Nadzór pedagogiczny nad Szkołą sprawuje Podkarpacki Kurator Oświaty na podstawie art. 55 ustawy Prawo oświatowe.
 
 
 
§ 8.
  1. Gmina przejmuje prowadzenie Szkoły w przypadku:
    1. stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy Prawo oświatowe,
    2. stwierdzenia naruszenia przez Stowarzyszenie warunków prowadzenia Szkoły określone w niniejszej umowie,
    3. niewykonania polecenia wydanego przez organ nadzoru pedagogicznego w trybie art. 56 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe.
  2. Przejęcie Szkoły następuje w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu,
    w którym nastąpiło stwierdzenie naruszenia przez Stowarzyszenie przepisów ustawy Prawo oświatowe, stwierdzenie naruszenia przez Stowarzyszenie warunków prowadzenia Szkoły określone w niniejszej umowie lub stwierdzenie niewykonania polecenia wydanego w trybie art. 56 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe, nie później jednak niż w terminie do 3 miesięcy od daty wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 1 umowy.
  3. Z dniem przejęcia Szkoły przez Gminę umowa przekazania prowadzenia Szkoły ulegarozwiązaniu.
 
§ 9.
Przejęcie prowadzenia Szkoły  następuje po:
  1. Rozliczeniu finansów Szkoły, w tym udzielonej przez Gminę dotacji i przekazaniu dokumentacji finansowo – księgowej.
  2. Przekazaniu Gminie majątku Szkoły zgodnie z dokumentacją inwentaryzacyjną Szkoły .
  3. Przekazaniu Gminie dokumentacji Szkoły, w tym dokumentacji przebiegu nauczania.
  4. Sporządzeniu i podpisaniu przez strony protokołu zdawczo – odbiorczego.
 
§ 10.
  1. Stowarzyszenie może złożyć wniosek o przejęcie prowadzenia Szkoły przez Gminę.
  2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony co najmniej na 3 miesiące przed planowanym dniem przejęcia, o którym mowa w § 1 umowy lub przed początkiem każdego kolejnego roku szkolnego.
  3. Zasady określone w § 9 umowy stosuje się odpowiednio.
  4. Przejęcie Szkoły następuje w dniu określonym jako dzień przejęcia we wniosku,
    o którym mowa w ust. 2.
  5. Z dniem przejęcia Szkoły przez Gminę umowa przekazania prowadzenia ulega rozwiązaniu.
 
§ 11.
  1. Przejmujący zobowiązuje się do wprowadzenia niezbędnych zmian danych Szkoły wynikających ze zmiany jego formy organizacyjno – prawnej w terminach wymaganych po przejęciu Szkoły.
  2. Przejmujący zobowiązuje się do powiadomienia odpowiednich instytucji o zmianach dotyczących formy organizacyjno – prawnej Szkoły, w terminie poprzedzającym dzień przejęcia prowadzenia Szkoły .
  3. Przejmujący zobowiązuje się do przekazywania Gminie sprawozdań w zakresie Systemu Informacji Oświatowej w terminach określonych odrębnymi przepisami.
 
§ 12.
  1. Umowę zawiera się na czas nieokreślony.
  2. Gminie przysługuje prawo rozwiązania niniejszej umowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
  3. Oświadczenie o wypowiedzeniu powinno zostać złożone Stowarzyszeniu w formie pisemnej i zawierać uzasadnienie.
  4. Zasady określone w § 9 umowy stosuje się odpowiednio.
  5. Z dniem upływu okresu wypowiedzenia, umowa ulega rozwiązaniu, a prowadzenie Szkoły przejmuje Gmina.
 
§ 13.
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
 
§ 14.
Umowę niniejszą sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, dwa egzemplarze dla Gminy i jeden dla Stowarzyszenia.
 
 
 
 
 
 Gmina  Cieszanów  STOWARZYSZENIE CIESZANÓW.PL
 
 
 
 
Załączniki:
skan dokumentuMB
artykuł nr 95

Uchwała Nr XXI/168/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 28 lutego 2020 roku

Uchwała Nr XXI/168/2020
Rady Miejskiej w Cieszanowie
 
z dnia 28 lutego 2020 r.
 
w sprawie przekazania do prowadzenia  Publicznego Przedszkolaw Nowym Lublińcu
w drodze umowy StowarzyszeniuCieszanów.pl
 
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t. j. Dz.U.
z 2019 r.poz. 1148 z późn. zm.) w związku art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca
1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.), uchwala się, co następuje:
§  1.
Postanawia się przekazać do prowadzenia z dniem 1 września 2020 roku w drodze umowy Stowarzyszeniu Cieszanów.pl z siedzibą w Cieszanowie, ul. Kościuszki 4, zarejestrowanym w KRS sądu Rejonowego w Rzeszowie  Nr 0000439642, Publiczne Przedszkole w Nowym Lublińcu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
§2
Tryb i szczegółowe warunki przekazania Publicznego Przedszkola w Nowym Lublińcu określać będzie umowa zawarta pomiędzy Gminą Cieszanów a Stowarzyszeniem Cieszanów.pl, której projekt zawiera Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§3
Zobowiązuje się Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów do powiadomienia pracowników Publicznego Przedszkola w Nowym Lublińcu oraz zakładową organizację związkową o fakcie przekazania szkoły Stowarzyszeniu.
§  4
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Cieszanów.
§ 5
 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia
 
 
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Cieszanowie
 
Adam Zaborniak
 
 
 
  Załącznik Nr 1
do uchwały Nr XXI/168/2020
z dnia 28 lutego 2020 r.
Umowa
przekazania prowadzenia Publicznego Przedszkola w Nowym Lublińcu Stowarzyszeniu Cieszanów.pl z siedzibą w Cieszanowie, ul. Kościuszki 4.
 
zawarta w dniu 1 września 2020 roku,
pomiędzy:
Gminą Cieszanów, z siedzibą w Cieszanowie, ul. Rynek nr 1,
NIP: 793-15-03-557, REGON: 650 900 683,
reprezentowaną przez:
Burmistrza Miasta i Gminy – Zdzisława Zadwornego,
przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy Cieszanów – Annę Stanowską,
zwaną dalej „Gminą”
a
Stowarzyszeniem Cieszanów.pl z siedzibą w Cieszanowie, ul. Kościuszki 4 zarejestrowanym w KRS Sądu Rejonowego w Rzeszowie pod numerem: 0000439642,
reprezentowanym przez:
Prezesa Stowarzyszenia – Helenę Krystynę Mazurek
i Skarbnika Stowarzyszenia – Elżbietę Gielarowiec
zwanym dalej „Stowarzyszeniem”,
 
§ 1.
  1. Podstawą zawarcia niniejszej umowy jest Uchwała Rady Miejskiej w Cieszanowie
    Nr …../2020 z dnia 28 lutego 2020 r., pozytywnie zaopiniowana przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty dnia …….
  2. Gmina przekazuje na zasadach określonych w niniejszej umowie prowadzenie Publicznego Przedszkola w Nowym Lublińcu z siedzibą Nowy Lubliniec 75, 37-611 Cieszanów
    z dniem 1 września 2020 roku, zwanej dalej „Przedszkolem” Stowarzyszeniu,
    a Stowarzyszenie do prowadzenia Przedszkole przejmuje.
  3. Z dniem przekazania Przedszkola Stowarzyszenie staje się organem prowadzącym Przedszkole i odpowiada za jego działalność.
 
 
 
§ 2.
  1. Do przedszkola przejętego zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe stosuje się przepisy dotyczące szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, z wyjątkiem art. 88 ust. 4-6ustawy Prawo oświatowe.
  2. Przedszkole działa na podstawie statutu nadanego przez Stowarzyszenie, dostosowanego do jego formy organizacyjno – prawnej.
  3. Statut Przedszkola, Stowarzyszenie przekazuje Gminie i Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty.
  4. Stopień organizacyjny przedszkola nie ulega zmianie i obejmuje Publiczne Przedszkole.
  5. W okresie obowiązywania umowy Przedszkole będzie funkcjonowało na zasadach określonych w art. 13 ustawy Prawo oświatowe oraz przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.
  6. Dzieci w przedszkolu mają prawo do korzystania z pomocy materialnej wg odrębnych przepisów.
  7. Stowarzyszenie, które przyjęło do prowadzenia przedszkole na podstawie umowy,
    o której mowa art. 9 ust. 1, w ustawie Prawo oświatowe nie może zlikwidować tego Przedszkola; na wniosek tej osoby, Gmina Cieszanów, która przekazała Przedszkole, przejmuje jego prowadzenie w trybie określonym w umowie.
 
§ 3.
  1. Rekrutacja do przedszkola odbywa się na zasadach powszechnej dostępności.
 
§ 4.
  1. Stowarzyszenie zapewnia obsługę finansową, administracyjną i organizacyjną Przedszkola.
  2. Stowarzyszenie w celu realizacji niniejszej umowy będzie korzystać z budynku szkolnego Szkoły Podstawowej w Nowym Lublińcu z siedzibą Nowy Lubliniec 75, 37-611 Cieszanów, terenu przyszkolnego obejmującego boisko sportowe i plac zabaw oraz terenu zielonego otaczającego przedszkole. Szczegółowe warunki korzystania określi odrębnie zawarta przez Strony umowa.
  3. Gmina użycza Stowarzyszeniu sprzęt szkolny, wyposażenie szkoły, środki dydaktyczne oraz inny sprzęt będący na wyposażeniu przedszkola, zgodnie ze spisem z natury, sporządzonym wg stanu na dzień przekazania Przedszkola i podpisanym przez obie Strony.
  4. Stowarzyszenie odpowiada za właściwe korzystanie z przekazanych obiektów, o których mowa w ust. 2 oraz odpowiada za wszelkie powierzone mienie oraz ponosi odpowiedzialność materialną za jego stan.
  5. Wszelkie naprawy i remonty obiektów, o których mowa w ust. 2, Stowarzyszenie dokonuje we własnym zakresie i pokrywa ze środków własnych, pozyskiwanych zgodnie ze statutem Stowarzyszenia oraz ze środkówuzyskanych na ten cel dotacji.
  6. Stowarzyszenie może starać się o uzyskanie dodatkowych środków z budżetu Gminy na uzasadnione cele statutowe, związane z prowadzeniem Przedszkola.
  7. Wszelkie użyczone Stowarzyszeniu mienie, powierzone mu w celu prowadzenia Przedszkola, stanowi własność Gminy.
 
 
 
§ 5.
  1. Stowarzyszenie przejmuje pełną dokumentację przedszkola, a w szczególności dokumentację przebiegu nauczania, według szczegółowego wykazu, zgodnie z instrukcją kancelaryjną.
  2. Stowarzyszenie ponosi pełną odpowiedzialność prawną za właściwe prowadzenie przejętej dokumentacji szkolnej, a w szczególności za dokumentację przebiegu nauczania.
 
§ 6.
  1. Gmina ma prawo kontrolowania warunków wykonywania niniejszej umowy oraz przestrzegania jej postanowień.
  2. Kontroli dokonuje przedstawiciel Gminy wskazany i upoważniony przezBurmistrza, który jest uprawniony w szczególności do:
  1. wstępu do przedszkola,
  2. wglądu do dokumentacji przedszkola,
  3. przetwarzania danych osobowych dzieci i pracowników przedszkola w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli.
  1. Kontrola może dotyczyć w szczególności:
    1. dbałości o powierzone obiekty, sprzęt i środki dydaktyczne,
    2. sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z zasadami określonymi
      w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych,
    3. sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby dzieci wykazywanych
      w informacjach, przekazywanych comiesięcznie do Urzędu Miasta i Gminy
      w Cieszanowie,
    4. prawidłowości realizacji zadań wynikających z ustawy.
  2. Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli.
  3. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący ma obowiązek sporządzenia protokołu, który zawiera wskazanie: celu kontroli, sposobu i formy kontroli, ustaleń z kontroli oraz wniosków i zaleceń pokontrolnych. Z protokołem zapoznawany jest Dyrektor Przedszkola oraz Prezes Stowarzyszenia, którzy potwierdzają swoimi podpisami zapoznanie się
    z protokołem.
  4. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.
  5. Gmina ma prawo wydać Stowarzyszeniu zalecenia w przypadku stwierdzonych naruszeń ustawy Prawo oświatowe oraz nieprzestrzegania warunków umowy. Niewykonanie zalecenia w wyznaczonym terminie może stanowić podstawę do przejęcia Przedszkola przez Gminę. W takim przypadku stosuje się postanowienia § 9 ust. 2 i 3 umowy.
  6. O terminie i zakresie kontroli powiadamia się organ prowadzący Przedszkole co najmniej na 14 dni przed datą rozpoczęcia kontroli.
 
§ 7.
  1. Nadzór pedagogiczny nad Przedszkolem sprawuje Podkarpacki Kurator Oświaty na podstawie art. 55 ustawy Prawo oświatowe.
 
 
 
§ 8.
  1. Gmina przejmuje prowadzenie Przedszkola w przypadku:
    1. stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy Prawo oświatowe,
    2. stwierdzenia naruszenia przez Stowarzyszenie warunków prowadzenia Przedszkola określone w niniejszej umowie,
    3. niewykonania polecenia wydanego przez organ nadzoru pedagogicznego w trybie art. 56 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe.
  2. Przejęcie przedszkola następuje w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu,
    w którym nastąpiło stwierdzenie naruszenia przez Stowarzyszenie przepisów ustawy Prawo oświatowe, stwierdzenie naruszenia przez Stowarzyszenie warunków prowadzenia przedszkola określone w niniejszej umowie lub stwierdzenie niewykonania polecenia wydanego w trybie art. 56 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe, nie później jednak niż
    w terminie do 3 miesięcy od daty wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 1 umowy.
  3. Z dniem przejęcia Przedszkola przez Gminę umowa przekazania prowadzenia przedszkola ulegarozwiązaniu.
 
 
§ 9.
Przejęcie prowadzenia przedszkola następuje po:
  1. Rozliczeniu finansów przedszkola, w tym udzielonej przez Gminę dotacji i przekazaniu dokumentacji finansowo – księgowej.
  2. Przekazaniu Gminie majątku przedszkola zgodnie z dokumentacją inwentaryzacyjną przedszkola.
  3. Przekazaniu Gminie dokumentacji przedszkola, w tym dokumentacji przebiegu nauczania.
  4. Sporządzeniu i podpisaniu przez strony protokołu zdawczo – odbiorczego.
 
§ 10.
  1. Stowarzyszenie może złożyć wniosek o przejęcie prowadzenia Przedszkola przez Gminę.
  2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony co najmniej na 3 miesiące przed planowanym dniem przejęcia, o którym mowa w § 1 umowy lub przed początkiem każdego kolejnego roku szkolnego.
  3. Zasady określone w § 9 umowy stosuje się odpowiednio.
  4. Przejęcie przedszkola następuje w dniu określonym jako dzień przejęcia we wniosku,
    o którym mowa w ust. 2.
  5. Z dniem przejęcia Przedszkola przez Gminę umowa przekazania prowadzenia ulega rozwiązaniu.
 
§ 11.
  1. Przejmujący zobowiązuje się do wprowadzenia niezbędnych zmian danych przedszkola wynikających ze zmiany jego formy organizacyjno – prawnej w terminach wymaganych po przejęciu przedszkola.
  2. Przejmujący zobowiązuje się do powiadomienia odpowiednich instytucji o zmianach dotyczących formy organizacyjno – prawnej przedszkola, w terminie poprzedzającym dzień przejęcia prowadzenia przedszkola.
  3. Przejmujący zobowiązuje się do przekazywania Gminie sprawozdań w zakresie Systemu Informacji Oświatowej w terminach określonych odrębnymi przepisami.
 
§ 12.
  1. Umowę zawiera się na czas nieokreślony.
  2. Gminie przysługuje prawo rozwiązania niniejszej umowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
  3. Oświadczenie o wypowiedzeniu powinno zostać złożone Stowarzyszeniu w formie pisemnej i zawierać uzasadnienie.
  4. Zasady określone w § 9 umowy stosuje się odpowiednio.
  5. Z dniem upływu okresu wypowiedzenia, umowa ulega rozwiązaniu, a prowadzenie Przedszkola przejmuje Gmina.
 
§ 13.
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
 
§ 14.
Umowę niniejszą sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, dwa egzemplarze dla Gminy i jeden dla Stowarzyszenia.
 
 
 
 
 
 Gmina  Cieszanów  STOWARZYSZENIE CIESZANÓW.PL
 
 
 
 
Załączniki:
skan dokumentuMB