artykuł nr 1

Uchwała Nr XXVI/210/2020 Rady Miejskiej w Cieszanowie z dnia 30 czerwca 2020 roku

 

Uchwała Nr XXVI/210/2020

Rady Miejskiej w Cieszanowie

z dnia 30 czerwca 2020 r.

 

w sprawie rozpatrzenia petycji złożonej w interesie publicznym

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 713) oraz art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach
(t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 870)

 

po rozpatrzeniu petycji

Rada Miejska w Cieszanowie

uchwala, co następuje:

 

§ 1. Nie uwzględnia się petycjiKoalicji Wolnej od 5Gzłożonej dnia 27 kwietnia 2020 r.
z przyczyn określonych w uzasadnieniu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Zobowiązuje się  Przewodniczącego Rady Miejskiej w Cieszanowie do zawiadomienia składającego petycję o sposobie jej załatwienia.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący

Rady Miejskiej w Cieszanowie

Adam Zaborniak

 

 

 

 

 

 

Załącznik do Uchwały

 

 

UZASADNIENIE

 

 

 

  W dniu 27 kwietnia2020 r. do Rady Miejskiej w Cieszanowie wpłynęła petycja Koalicji Wolnej od 5G z prośbą o przyjęcie uchwały w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców gminy przed coraz większą ekspozycją na sztuczne pola elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości.

 

 

Przewodniczący Rady przekazał przedmiotową petycję do rozpatrzenia i jej zaopiniowania Komisji Skarg Wniosków i Petycji. Komisja na swym posiedzeniu w dniu 29 maja 2020 r. zapoznała się z treścią petycji oraz wyjaśnieniami Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.

 

W wyniku złożonych wyjaśnień ustalono, że:

  1. Nie ma jeszcze badań dotyczących wpływu przewlekłej ekspozycji na promieniowanie, które będzie emitowane przez nadajniki i telefony w tym standardzie, na ludzkie zdrowie – jak sam zauważa wnoszący petycję.
  2. W uzasadnieniu Rozporządzenia Ministra Zdrowia podnoszącego normy dopuszczalnego promieniowania pól elektromagnetycznych (PEM), które weszło w życie 1 stycznia 2020 roku pisze „Obecnie nie ma naukowych podstaw do występowania ostrych, przewlekłych lub skumulowanych niekorzystnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z ekspozycji w polu elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych na poziomach poniżej dopuszczalnych poziomów określonych w załączniku do rozporządzenia”.
  3. Zdaniem MZ "hipotezy dotyczące innych domniemanych niekorzystnych skutków zdrowotnych występujących na poziomach poniżej ustalonych w rozporządzeniu granic narażenia są pozbawione dowodów na przyczynowość, wiarygodność biologiczną i odtwarzalność – nie stanowią zatem wiarygodnej podstawy do sformułowania naukowych zaleceń dotyczących ograniczenia narażenia ludzi na PEM".

 

Biorąc powyższe pod uwagę złożona petycja jest bezzasadna i nie będzie uwzględniona.

Załączniki:
skan dokumentu510 KB