Konsultacje społeczne w sprawie koncepcji programowo-przestrzennej dotyczącej projektu: "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - cztery kalendarze, cztery kultury, cztery pokolenia."
ZARZĄDZENIE NR 131/2019
Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów
z dnia 22 listopada 2019 r.
w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie koncepcji programowo przestrzennej dotyczącej projektu: "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - cztery kalendarze, cztery kultury, cztery pokolenia."
Na podstawie art.30 ust.2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /t.j. Dz.U. z 2019 roku poz. 506 z późn. zm./, § 5 ust. 2 i 3 Uchwały Rady Miejskiej w Cieszanowie Nr III/34/2018 z dnia 28.12.2018 r., w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Miasta i Gminy Cieszanów oraz § 1 i § 2 Uchwały Rady Miejskiej w Cieszanowie Nr XVI/123/2019 z dnia 30.10.2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie koncepcji programowo przestrzennej dotyczącej projektu: "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - cztery kalendarze, cztery kultury, cztery pokolenia”
zarządzam, co następuje:
§1
W związku z zamiarem złożenia wniosku o dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego dotyczącego projektu: "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - cztery kalendarze, cztery kultury, cztery pokolenia” wyznacza się 21 dniowy termin na przeprowadzenie konsultacji społecznych począwszy od 25 listopada 2019 r. do 16 grudnia 2019 r.
§ 2
1. Przedmiotem konsultacji jest zaopiniowanie zaproponowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów działań poprawiających zarządzanie dziedzictwem kulturowym poprzez stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności kulturowej zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak też w zakresie infrastruktury kulturalnej, w tym:
- zapoznanie się i ocena koncepcji programowych,
- propozycja zmian i poddanie ocenie nowych koncepcji,
- wspólne projektowanie.
2. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii mieszkańców Miasta i Gminy Cieszanów na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym.
§ 3
- Wyłożenie materiałów dotyczących sprawy będącej przedmiotem konsultacji odbędzie się w terminach określonych w § 1 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów, ul. Rynek 1, 37-611 Cieszanów, w godzinach od 7.30 do 15.00, a także na stronach internetowych Gminy Cieszanów.
- Przyjmowanie opinii, wniosków i zapytań mieszkańców odbędzie się w terminach określonych w § 1 w godzinach od 7.30 do 15.00 na druku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.
- Wnioski, opinie i zapytania można dostarczyć drogą elektroniczną na dres cieszanow@vp.pl Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.
- W ramach konsultacji zorganizowane będzie w dniu 05.12.2019 r. o godz. 17.00 otwarte spotkanie w budynku Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Sobieskiego w Cieszanowie (dawne kino).
§ 4
Niezwłocznie po zakończeniu konsultacji ich wynik podany zostanie do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów, w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Cieszanów oraz poprzez rozplakatowanie na obszarze objętym konsultacjami.
§ 5
Wykonanie zarządzenia powierza się Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.
§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu na stronie internetowej gminy i na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.
Załącznik 1 do Zarządzenia
Burmistrza Miasta i Gminy
Cieszanów nr …/2019
z dnia …………
FORMULARZ ZGŁOSZENIA OPINII / WNIOSKÓW / ZAPYTANIA *
w sprawie konsultacji społecznych dla projektu "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - cztery kalendarze, cztery kultury, cztery pokolenia."
Termin zgłaszania opinii, wniosków od 25 listopada 2019 r. do 16 grudnia 2019 r.
Imię i Nazwisko /zgłaszającego/ |
|
Instytucja (jeśli dotyczy) /zgłaszająca/ |
|
Adres do korespondencji (e-mail) /zgłaszającego/ |
|
Uwagi / opinie / propozycje zmian / zapytanie
|
|
"Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - cztery kalendarze, cztery kultury, cztery pokolenia."
Koncepcja programowo - przestrzenna
Inwestor: Gmina Cieszanów
Obiekt : Wydzielone elementy miasta Cieszanów
Opracowały: dr inż. Małgorzata Przegalińska
mgr inż. arch. kraj Paulina Borówka
Lublin - październik 2019
ZARZĄDZANIE DZIEDZICTWEM KULTUROWYM
Celem działania jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności kulturalnej zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również w zakresie infrastruktury kulturalnej.
Opis działania Cieszanów
Celem projektu w Cieszanowie jest pokazanie (uwypuklenie) zachowanej architektury jako zrozumiałego przekazu przestrzennego wywodzącego się z kultury i tradycji badanego obszaru. Przekaz ten winien posiadać swoisty zapis – „genetyczny kod” tożsamości miejsca. Powinnością twórcy, architekta – projektanta jest pozyskanie umiejętności odczytania tego zapisu dla przygotowania się do aktu
twórczego, kreatywnej ingerencji, która może być zaakceptowana jako „nowa”, ale oczekiwana i pożądana we współczesnej formule przekazu.
CZTERY KALENDARZE CZTERY KULTURY, CZTERY POKOLENIA.
W rynku zostanie ustawiony zegar odmierzający czas w czterech kalendarzach (Żydowskim Grekokatolickim, Chrześcijańskim oraz Księżycowym)
Jest to symbol przenikania się kultur w miasteczku. Poszczególne tarcze skierowane będą na obiekty zabytkowe odpowiadające danemu symbolowi. Święta poszczególnych wyznań i wierzeń ludowych zapewnią ciągłość w działaniu wszystkich elementów dziedzictwa kulturowego. Przenikanie się kultur oraz
wzajemne oddziaływanie ukarze zaginiony świat tyglu kulturowego.
Cztery pokolenia - współpraca międzypokoleniowa, ma na celu kształtowanie tożsamości w środowisku kulturowym.
Cieszanów obiekty:
1. Zachowanie dziedzictwa kulturowego - restauracja i rewitalizacja - ochrona, konserwacja, i/ lub rozbudowa zabytków nieruchomych z ich otoczeniem na potrzeby działalności kulturalnej; ochrona zabytkowych ogrodów i parków;
2. Oferta kulturalna i edukacyjna;
3. Szkolenia związane z zakresem projektu, w tym – między innymi – szkolenia zawodowe, kwestie związane z przedsiębiorczością kulturalną, zarządzanie.
Synagoga w Cieszanowie
Realizacja projektu - miasteczko moich wspomnień, Cieszanów zapomniany - śladami tradycji i kultury żydowskiej. Muzeum multimedialne, wokół obraz panoramiczny, realizacja filmu, zajęcia warsztatowe przy udziale seniorów i najmłodszych.
Stworzenie grupy rekonstrukcyjnej świąt i obrzędów żydowskich zgodnie z kalendarzem.
W chwili obecnej budynek - Dom Dziennego Pobytu Seniora.
Działania innowacyjne - przeprowadzenie projektu na zasadzie działań B+R. Współpraca z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej "Wirtualna rzeczywistość, jako metoda spowolnienia postępujących procesów otępiennych u osób starszych”
Cerkiew grekokatolicka
Budowa obiektu modułowego celem zapewnienia budynku dla obsługi całorocznej ekspozycji, biura wystaw, oraz sanitariatów.
Wyposażenie obiektu jako sali koncertowej muzyki starocerkiewnej oraz pieśni
tradycyjnej, monodii.
Stworzenie grupy rekonstrukcyjnej najważniejszych świąt i obrzędów Grekokatolickich. Muzeum ikon, malarstwa inspirowanego Duchem.
W chwili obecnej obiekt po pracach konserwatorskich użytkowany okazjonalnie.
Działania innowacyjne - przeprowadzenie projektu na zasadzie działań B+R.
Współpraca Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Cieszanowie i Naukowców z zakresu terapii muzyką. Aktywne uczestnictwo w tworzeniu muzyki dla osób z niepełnosprawnością intelektualna.
Kościół Pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie
Wykonanie koniecznych prac konserwatorskich.
Dwór w Nowym Siole Rewitalizacja parku (park baśni).
Czwartym z kalendarzy jest kalendarz księżycowy związany z baśnią i tradycją. W magicznym ogrodzie będą mogli spotkać się wszyscy. Bo regionalizm jest tym co łączy wszystkie kultury i kalendarze.
Dodatkowo w obiekcie realizowany będzie program współpracy z Norweskim Instytutem Książki Dziecięcej. Planujemy połączenie tradycyjnych baśni polskiej z norweską baśnią terapeutyczną odpowiadająca na trudne psychologiczne problemy dzieci i młodzieży.
Poddziałanie 1.2: Innowacyjne wykorzystanie infrastruktury dla prezentacji dziedzictwa kulturowego
Budowa infrastruktury obiektu - kuchnia tradycyjna czterech kultur.
Organizacja imprez cyklicznych.
1. budowa, rozbudowa, remont infrastruktury kulturalnej;
Elementy dodatkowe - obowiązkowe w każdym projekcie:
1. oferta kulturalna i edukacyjna;
2. szkolenia związane z zakresem projektu, w tym – między innymi – szkolenia zawodowe, kwestie związane z przedsiębiorczością kulturalną, zarządzanie;
3. zakup sprzętu do działań kulturalnych i ochrony dziedzictwa kulturowego (tylko niezbędnego do osiągnięcia założonego celu).
Inwestor
Gmina Cieszanów
Partnerzy z Polski
Parafia rzymskokatolicka pw. Świętego Wojciecha w Cieszanowie (obiekt inwestycyjny).
Środowiskowy Dom Samopomocy w Cieszanowie- (współpraca).
Dom Dziennego Pobytu seniorów "Synagoga" w Cieszanowie (obiekt inwestycyjny, współpraca ).
Fundacja Ogrody Nauki i Sztuki (obiekt inwestycyjny).
Parafia greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Lubaczowie (współpraca merytoryczna).
Gmina Żydowska (współpraca merytoryczna).
Partnerzy z Norwegii
Norsk barnebokinstitutt (NBI) - The Norwegian Institute for Children’s Books - Norweski Instytut Książki Dziecięcej.