artykuł nr 96

Spalanie odpadów drewnianych i drewnopochodnych w piecach i kotłach

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Regulują to m.in. nw. przepisy. Art. 16. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.
o odpadach (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 701) określa, że „Gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności gospodarka odpadami nie może:

1) powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt;

2) powodować uciążliwości przez hałas lub zapach;

3) wywoływać niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich lub miejsc o szczególnym znaczeniu, w tym kulturowym i przyrodniczym”.

Zgodnie z art. 155ww. ustawy „termiczne przekształcenie odpadów prowadzi się wyłącznie
w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów”.

Art. 171. Kto prowadzi gospodarkę odpadami niezgodnie z nakazem określonym w art. 16 podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 176. 1. Kto wbrew przepisowi art. 33 ust. 1 prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby procesy te nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 191. Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

W związku z powyższym artykułem, za palenie odpadów grozi grzywna do 5 tys. zł, areszt do 30 dni.

Wobec występowania nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów, w tym drewnianych przez osoby fizyczne, w kotłach przydomowych nieprzystosowanych do tego celu, skutkujących znaczną emisją do powietrza substancji szkodliwych w tym benzo(a)pirenu, PRZYPOMINAMY wszystkim mieszkańcom gminy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów.

Zakaz dotyczy spalania zanieczyszczonego drewna, a mianowicie:

· odpadów drewnianych pokrytych substancjami konserwującymi, impregnatami, lakierami, klejami (np. - ramy okienne, meble, odpady z płyt meblowych, panele podłogowe, parkiety, odpady drewniane pochodzące z budowy, remontów itp.),

· trocin (wióry, ścinki) pochodzących z obróbki płyt wiórowych.

· innych odpadów niebezpiecznych, szczególnie plastiku i zużytych pampersów.

Palenie tych przedmiotów w kotłach powoduje, wydzielanie się trujących substancji: dioksyny
i furan, tlenków siarki, węgla, azotu oraz metali ciężkich.
Trucizny opadając do gleby przechodzą do roślin, a z nich do naszych organizmów. Bardzo toksyczny jest również popiół z pieców,
w których spalane są śmieci.
Wielu mieszkańców spala w swoich piecach odpady nie zdając sobie sprawy z tego, że produkują niezwykle trujące dymy porównywalne z gazami bojowymi.

Osoby fizyczne mogą wykorzystywać jako paliwo:

· „czyste” odpady drewniane, które nie są zanieczyszczone powłokami ochronnymi lub impregnatami,

· trociny, ścinki z „czystego” drewna,

· odpady drewna z pielęgnacji zadrzewienia.

Spalanie odpadów ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się komina, pożaru budynku czy nawet zaczadzenia rodziny. Trujące substancje powodują choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani, a także choroby trzustki, wątroby i nerek. Długotrwałe narażenie organizmu na dioksyny może objawić się dopiero po wielu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej, podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5.000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym
w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.
Ponadto w sytuacji, gdy dochodzi do złamania przepisów przeciwpożarowych i spowodowania uciążliwości w wyniku palenia odpadów można ukarać właściciela nieruchomości, zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego, gdyż jest on zobowiązany powstrzymywać się od działań, które zakłóciłby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. 

Prosimy zatem zwracać uwagę na materiały spalane w przydomowych kotłach, nie tylko
w sezonie grzewczym, dbając przy tym o dobro własne oraz mieszkańców gminy. 
Każdy
z nas może reagować widząc działania innych, mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie naszych bliskich i środowisko.

artykuł nr 97

Karty informacyjne PPIS w Lubaczowie

Załączniki:
Załącznik144 KB
Załącznik143 KB
artykuł nr 98

Obwieszczenie RDOŚ o wydaniu postanowienia z dnia 18.04.2019

Załączniki:
Załącznik182 KB
artykuł nr 99

Ogłoszenie O V naborze wniosków na realizację operacji przez podmioty inne LGD w ramach realizacji lokalnej strategii rozwoju rozwoju przez Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania ?Roztocze?

Załączniki:
Załącznik510 KB
artykuł nr 100

Ogłoszenie - Uchwała nr 2/2019 Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych