artykuł nr 31

Decyzja Burmistrza MiG Cieszanów o środowiskowych uwarunkowaniach znak: GPiMK.6220.7.2023

  B u r m i s t r z

Miasta i Gminy Cieszanów

Cieszanów, dnia 04.03.2024 r.

GPiMK. 6220.7.2023

D e c y z j a

Na podstawie art. 71 ust. 1, ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust. 1 i 2 ustawy z dnia   3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1094 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839) oraz  art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 775), po rozpatrzeniu wniosku LC ENERGIA 11 Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów  – adres do korespondencji: Evercon Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów, działającej poprzez pełnomocnika P. Jerzego Kędziora w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: „Budowa farmy fotowoltaicznej PV Cieszanów o łącznej mocy elektrycznej do 60 MW wraz z infrastrukturą techniczną”, zlokalizowaną na działce o nr ewid. 4390/2, 4390/3, 4390/4, 4390/5, 4414/2 w obrębie Cieszanów, gmina Cieszanów

o r z e k a m:

stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
i sporządzenia raportu dla ww. przedsięwzięcia po spełnieniu następujących warunków nałożonych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w opinii znak: WOOŚ.4220.9.30.2023.AB.6 z dnia 22.01.2024 r.

  1. Prace ziemne związane z budową farmy fotowoltaicznej, należy przeprowadzić poza głównym okresem lęgowym ptaków, tj. poza okresem od 01 marca do 31 sierpnia.
    W przypadku konieczności wykonywania ww. prac w okresie lęgowym ptaków, prace te powinny być poprzedzone kontrolą przyrodnika pod kątem występowania chronionych gatunków zwierząt w okresie 1-3 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych.   W razie stwierdzenia występowania chronionych gatunków, prace te należy wstrzymać do momentu opuszczenia danego terenu przez te zwierzęta (np. do zakończenia lęgów, wyprowadzenia młodych) lub do momentu uzyskania stosownych zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do chronionych gatunków.
  2. Wykopy, zagłębienia terenu i tym podobne obiekty niezasypane/ niezagospodarowane w danym dniu roboczym, mogące stanowić pułapkę dla drobnych i średnich zwierząt, należy odpowiednio zabezpieczyć, aby umożliwić im dostanie się do nich, np. poprzez stosowanie szczelnych przykryć, wygrodzeń lub też zastosować rozwiązania umożliwiające samodzielne wydostanie się z nich, np. pochylnie, pozostawienie wypłaszczenia jednej ze ścian wykopu. W przypadku wykopów liniowych powinny być one realizowane na możliwie krótkich odcinkach i możliwie szybko zasypywane. Codziennie rano, przed rozpoczęciem robot,   a następnie bezpośrednio przed zasypaniem wykopów i zagłębień terenowych powstałych   w trakcie prac, należy sprawdzić, czy nie zostały w nich uwięzione zwierzęta. W przypadku takiego stwierdzenia należy niezwłocznie je odłowić i przenieść poza teren realizacji przedsięwzięcia w odpowiednie danemu gatunkowi siedlisko.
  3. Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej należy wykonać jako ażurowe, (siatkowe lub panelowe),   z przestrzenią ok. 20 cm od poziomu terenu do dolnej krawędzi ogrodzenia (ogrodzenie bez podmurówki). Dolną krawędź ogrodzenia wykonać w sposób wykluczający kaleczenie się zwierząt.
  4. W środkowej części farmy fotowoltaicznej utworzony zostanie “korytarz” dla zwierząt. Przestrzeń ta nie będzie ogrodzona i zabudowana panelami ani żadną infrastrukturą na szerokości ok. 40 m i długości ok. 850 m. “Przejście” będzie położone południkowo, pośrodku planowanej inwestycji.
  5. Wzdłuż ogrodzenia, w miejscach występowania bunkrów, wykonane zostaną nasadzenia krzewów, składające się z rodzimych gatunków, np. głogu jednoszyjkowego lub dwuszyjkowego, bzu czarnego, dzikiej róży, śliwy tarniny, kaliny koralowej, trzmieliny zwyczajnej, leszczyny pospolitej, ligustra zwyczajnego, szakłaka pospolitego, derenia świdwy, kruszyny pospolitej, w następujących wymiarach: do 5 m szerokości oraz do 4 m wysokości. W południowej części przedmiotowego terenu długość pasa wynosić będzie ok. 170 m,   w środkowej części wykonany zostanie pas długości ok. 116 m oraz łuk długości ok. 100 m.
  6. Zamontować panele fotowoltaiczne pokryte powłoką antyrefleksyjną.
  7. Teren planowanej farmy fotowoltaicznej nie będzie oświetlony w sposób ciągły. Dopuszcza się jedynie punktowe oświetlenie przy bramach wjazdowych
    i obiektach kubaturowych, uruchamiane wyłącznie na czujniki ruchu.
  8. Przestrzeń między panelami obsiać mieszanką długo kwitnących roślin. Zalecany jest wysiew roślin miododajnych, wieloletnich, niewymagających koszenia, jak np. koniczyn, komonica, lucerna, lub też jednorocznych sianych na obrzeżach, jak np. facelia, gryka, łubin żółty, nostrzyk biały i żółty, chaber bławatek, sparceta siewna
    i gorczyca biała. Taki sposób użytkowania przestrzeni między panelami utrzymywać przez cały okres eksploatacji farmy fotowoltaicznej. Co roku wykonać jedno koszenie. Koszenie należy prowadzić od centrum farmy ku jej krańcom. Nie prowadzić żadnych zabiegów agrotechnicznych, w tym koszenia, w okresie 01 kwietnia – 31 lipca. Nie używać kosiarek rozdrabniających. Pokos pozostawić przez kilka dni, do wyschnięcia i osypania się nasion, następnie pozyskaną biomasę usunąć z powierzchni farmy fotowoltaicznej.
  9. Na terenie farmy fotowoltaicznej nie stosować herbicydów, pestycydów i innych środków chemicznych (np. ograniczających wzrost roślin).
  10. Utwardzenie ciągów komunikacyjnych i miejsc postojowych wykonać w sposób umożliwiający infiltrację wód opadowych do gruntu.
  11. Celem ograniczenia wpływu planowanego przedsięwzięcia na lokalny krajobraz, ogrodzenie terenu zamierzenia inwestycyjnego oraz obiekty kubaturowe, będą wykonane w kolorystyce nawiązującej do otoczenia (np. odcienie zieleni, szarości, brązu).
  12. Zaplecze budowy będzie wyposażone w środki do neutralizacji ewentualnych wycieków substancji ropopochodnych, tj. np. w sorbenty.
  13. W przypadku wyboru do zamontowania transformatorów olejowych, umieścić je
    w zamkniętych stacjach transformatorowych, a pod nimi zamontować szczelne misy olejowe, zdolne wychwycić całość wycieku oleju w przypadku ewentualnego rozszczelnienia.

Według Inwestora montaż ogniw zaplanowano na konstrukcji wsporczej, metalowej, wolnostojącej wbijanej do ziemi. Teren miejscowości Cieszanów posiada zmeliorowane grunty rolne. Z uwagi na możliwość zmeliorowania gruntów terenu przedsięwzięcia należy rozważyć taką technologię montażu paneli, aby nie uszkodzić sieci drenarskiej. Na etapie projektowania, po zweryfikowaniu na działce inwestycyjnej lokalizacji ciągów drenarskich, zostanie przyjęte takie rozwiązanie konstrukcji nośnej paneli, które nie spowoduje kolizji, uszkodzenia i przerwania istniejących ciągów drenarskich. W razie potrzeby wykonane zostaną odkrywki w celu lokalizacji ciągów drenarskich. W przypadku uszkodzenia należy naprawić przerwany ciąg, odebrać protokolarnie przez przedstawiciela Rejonowego Zarządu Spółki Wodnej w Lubaczowie. Dotyczy to również ciągów drenarskich po trasie kabli energetycznych, gdyż na tym poziomie znajdują się sieci drenarskie (około 100 cm od terenu).

U z a s a d n i e n i e:

LC ENERGIA 11 Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów  – adres do korespondencji: Evercon Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów, działającej poprzez pełnomocnika P. Jerzego Kędziora w dniu 02.11.2023 r. (po dokonaniu uzupełnienia w dniu 23.11.2023 r.) wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ww. przedsięwzięcia.

Wniosek o wydanie decyzji przygotowano zgodnie z przepisami art. 74 ustawy z dnia
3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

Karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP), jako główny załącznik wniosku zawierała podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu, określone w art. 62a ust. 1 wymienionej ustawy. 

Na podstawie posiadanych dowodów ustalono, że liczba stron przekracza 10. Wobec tego o wszczęciu postępowania zainteresowane strony zawiadomiono poprzez obwieszczenie.

Zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji   o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie oraz ocenach oddziaływania na środowisko ww. zamierzenie inwestycyjne zostało zaliczone do przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Planowane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, na podstawie art. 63 ust. 1, w związku z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na podstawie § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839), tj.: „zabudowa przemysłowa, w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą,   o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż:

b) 1 ha na obszarach innych niż wymienione w lit. a”.

 Ze względu na  powyższe korzystając z art. 64 ust. 1, wymienionej na wstępie ustawy Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów w dniu 24.11.2023 r. wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Dyrektora Zarządu Zlewni w Stalowej Woli pismami znak: GPiMK.6220.7.2023 z prośbą o wydanie opinii odnośnie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaczowie wydał opinię znak: PSNZ.9020.4.27.2023 z dnia 13.12.2023 r. o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w piśmie znak: WOOŚ.4220.9.30.2023.AB.4 z dnia 13.12.2023 r. wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia Karty informacyjnej przedsięwzięcia w terminie do dnia 31 stycznia 2024 r. oraz poinformował, że w związku z koniecznością uzupełnienia KIP nie jest możliwe załatwienie sprawy w ustawowym terminie. Załatwienie sprawy nastąpi w terminie 14 dni, licząc od dnia skompletowania materiału dowodowego.

W dniu 12.01.2024 r. Wnioskodawca uzupełnił KIP, dostarczył do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz tut. Organu. 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w opinii znak: WOOŚ.4220.9.30.2023.AB.6 z dnia 22.01.2024 r. opowiedział się za brakiem obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, o ile spełnione będą warunki realizacji przedsięwzięcia wymienione powyżej.

  Natomiast PGW Wody Polskie Dyrektor Zarządu Zlewni w Stalowej Woli, w opinii znak: RZ.ZZŚ.4.4901.240.2023.AT. z dnia 04.01.2024 r. stwierdził, że dla ww. przedsięwzięcia przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko nie jest wymagane.  

Następnie korzystając z przepisu art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego zawiadomił strony, że zebrano wystarczające dowody i materiały do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia.

Równocześnie poinformował strony, że z materiałami sprawy, w tym z opinią  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie znak: WOOŚ.4220.9.30.2023.AB.6 z dnia 22.01.2024 r., Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Lubaczowie znak: PSNZ.9020.4.27.2023 z dnia 13.12.2023 r. oraz PGW WP Dyrektora Zarządu Zlewni
w Stalowej Woli znak: RZ.ZZŚ.4.4901.240.2023.AT. z dnia 04.01.2024 r. można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego zawiadomienia, pokój Nr 14 w godzinach 7.00 – 15.00.

 W trakcie prowadzonego postępowania do tut. organu nie wpłynęły żadne wnioski
i zastrzeżenia. Również organizacje i inne osoby oraz żadna ze stron nie wypowiedziała się co do zebranych  w sprawie dowodów i materiałów.

Z uwagi na to, że liczba stron przekracza 10, na każdym etapie postępowania strony były powiadamiane poprzez obwieszczenia zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie, na tablicach ogłoszeń w miejscowości Cieszanów,
w miejscu realizacji przedsięwzięcia oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy
w Cieszanowie.

Ustalenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, PGW Wody Polskie Dyrektora Zarządu Zlewni w Stalowej Woli oraz z KIP, uzupełnienia do KIP zostały uwzględnione
i zamieszczone w niniejszej decyzji.

Po przeanalizowaniu Karty informacyjnej oraz całości materiału dowodowego w myśl art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku
i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie oraz ocenach oddziaływania na środowisko, przy podjęciu decyzji uwzględniono następujące informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 63 ust. 1 wymienionej ustawy.

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:

Zadanie obejmuje:

Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa elektrowni o mocy do 60 MW wraz z infrastrukturą techniczną, wykorzystującej konwersję energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną   w urządzeniach zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. Przewidywana jest budowa elektrowni etapowo. Przewidywany okres eksploatacji farmy fotowoltaicznej wynosi ok. 25 lat.  

a) skala przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji, a także istotnych rozwiązań charakteryzujących przedsięwzięcie.

Planowane przedsięwzięcie znajduje się w województwie podkarpackim, na terenie gminy miejsko-wiejskiej Cieszanów, na działce o Nr ewid. 4390/2, 4390/3, 4390/4, 4390/5, 4414/2 - Obręb Cieszanów.

Parametry przedsięwzięcia

− konstrukcje metalowe wsporcze do zamontowania paneli fotowoltaicznych o mocy nie mniejszej iż 450W każdy (przyjmuje się, iż zgodnie z obecnie dostępną technologią na potrzeby realizacji 1 MW mocy należy zainstalować do 2223 szt. paneli) - do 133 380 szt.,

− falowniki i połączenia elektryczne poszczególnych paneli fotowoltaicznych,

− stacje transformatorowe wraz z układem rozliczeniowym – do 25 szt.

− linie kablowe energetyczno-światłowodowe oraz przyłącza elektroenergetyczne SN do miejsca przyłączenia lub stacji GPO,

− drogę wewnętrzną wraz z placem postojowym oraz zjazdami z istniejących dróg (ok. 3500 m2 ),

− kontenerowe lub modułowe magazyny energii wraz z urządzeniami współpracującymi – do 20 kpl.,

− monitoring oraz punktowe oświetlenie,

− ogrodzenie, a także inną infrastrukturę związaną z prawidłową eksploatacją elektrowni fotowoltaicznej,

Należy przy tym zaznaczyć, że ostateczne określenie parametrów technicznych budowli
i infrastruktury technicznej może odbiegać od powyższego zestawienia i będzie zawarte
w projekcie budowlanym, na podstawie którego będzie wydane pozwolenie na budowę. Oddziaływanie inwestycji zamknie się w granicach ogrodzonej powierzchni przeznaczonej pod inwestycję, niezabudowana powierzchnia będzie czynna biologicznie.

Przedsięwzięcie obejmuje działki: Nr ewid. 4390/2, 4390/3, 4390/4, 4390/5, 4414/2 - Obręb Cieszanów.

Powierzchnia projektowanej inwestycji:

Powierzchnia nieruchomości wynosi ok. 55 ha (grunty klasy N, RIVa, RIVb, PsIV). Obszar inwestycyjny jest płaski i nie przebiega przez niego linia energetyczna. Ogrodzone obszary, na których zaplanowana została elektrownia fotowoltaiczna będą zajmowały powierzchnię ok. 50 ha. Dojazd do terenów działek inwestycyjnych zaplanowany został istniejącymi  dogami.

Opis stanu istniejącego

Bezpośrednie otoczenie przedsięwzięcia cechuje się typowo rolniczym krajobrazem. Występująca w sąsiedztwie szata roślinna oraz sposób zagospodarowania działek sąsiednich związany jest   z prowadzoną produkcją rolniczą. W miejscu planowanej inwestycji obecnie nie znajdują się budynki i obiekty budowlane.

Dojazd do przedsięwzięcia jest z istniejących dróg.

Na terenie przeznaczonym pod przedmiotową inwestycję nie ma drzew, krzewów.

Aktualnie powierzchnia działki wykorzystywana jest do produkcji rolniczej. Wokół działek inwestycyjnych znajdują się pola uprawne. W północnej części planowanej inwestycji znajduje się bunkier linii Mołotowa oraz na przylegającej działce – przydrożna kapliczka. Na środku planowanej inwestycji zlokalizowany jest drugi bunkier linii Mołotowa. Nie planuje się zabudowania ogrodzeniem powyższych obiektów. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa oddalona jest od inwestycji ok. 0,3 km. Planowana inwestycja nie spowoduje zmiany stosunków wodnych na obszarze inwestycji. Wody opadowe będą odprowadzane jak dotychczas po terenie rolnym i w sposób naturalny infiltrować do gruntu.

Rodzaj, technologii

Panele fotowoltaiczne będą połączone ze sobą w układy. Zamontowane będą na wysokości ok. 0,5 - 1 m od gruntu. Montaż paneli zaplanowano na konstrukcji metalowej, wolnostojącej, wbijanej do ziemi. Dopuszcza się także wykorzystanie konstrukcji śrubowej wkręcanej w podłoże lub zastosowanie konstrukcji kotwionej w podłoże betonowe (punktowy fundament). Inwestycja obejmuje również roboty budowlano – montażowe w szczególności: instalacje elektryczne, odgromowe, stacje transformatorowe, magazyny energii, przyłącz SN, falowniki oraz układy pomiarowo – rozliczeniowe. Teren zostanie ogrodzony i będzie monitorowany kamerami z systemem światła podczerwonego. Dopuszcza się wykonanie oświetlenia zlokalizowanego w pobliżu bram dojazdowych, obiektów kubaturowych, które uruchamiane będą czujnikiem ruchu. Na obszarze inwestycji zaplanowano zamontowanie łącznie do 133 380 szt. paneli fotowoltaicznych o nominalnej mocy nie mniejszej niż 450W każdy. Ilość, rodzaj   i moc paneli zostanie uszczegółowiona na etapie wykonywania dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, w tym paneli z powłoką antyrefleksyjną, nie wystąpi zjawisko tzw. efektu olśnienia ptaków. Zastosowane panele fotowoltaiczne będą współpracowały z falownikami. Energia elektryczna produkowana przez elektrownię będzie dostarczana za pomocą stacji transformatorowej do miejsca przyłączenia lub stacji GPO. Planowane do zainstalowania transformatory będą wykonane w technologii suchej i umieszczone w zabudowie kontenerowej. Dopuszcza się także możliwość zastosowania transformatora olejowego wyposażonego w szczelną misę olejową mogącą pomieścić 100% oleju na wypadek sytuacji awaryjnej. Będzie to typowa stacja transformatorowa jak dla osiedli mieszkaniowych, w której wewnątrz zostanie zainstalowany transformator żywiczny lub olejowy oraz rozdzielnia. Na terenie elektrowni fotowoltaicznej zainstalowane zostaną także inwertery. W celu rozliczenia odbioru energii elektrycznej zamontowane zostaną układy pomiarowo-rozliczeniowe. Połączenia pomiędzy poszczególnymi sekcjami paneli fotowoltaicznych, prowadzone będą naziemnie pod panelami, po konstrukcji metalowej. Pozostałe okablowanie oraz przyłącz, wymagał będzie wykonania wykopu wąskoprzestrzennego,   a kable prowadzone będą na głębokości ok. 100 cm. Na terenie elektrowni planuje się magazynowanie wyprodukowanej energii w układach akumulatorowych. Planuje się zainstalować magazyny energii wraz z pełnym wyposażeniem
i urządzeniami współpracującymi, które będą usytuowane w kontenerach – 20 kpl. Dopuszcza się także zastosowanie modułowego magazynu energii. Każdy magazyn energii oraz urządzenia współpracujące posadowione zostaną na fundamencie. Planuje się, iż magazyny energii będą wytworzone w technologii, która wyklucza możliwość zanieczyszczenia środowiska wodno – glebowego poprzez zastosowanie „niewylewnych baterii”, wykonanych w technologii litowo – jonowej lub litowo – żelazowo – fosforowej. Stosowane rozwiązania uniemożliwią przedostanie się substancji niebezpiecznych do środowiska. Magazyny energii nie wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jak również nie cechują się żadnym istotnym oddziaływaniem na środowisko. Magazynowanie energii to technologia polegająca na przemianie elektrochemicznej, która cechuje się znacznym potencjałem do rozwoju. Ze względu na rodzaj technologii, możemy wyróżnić między innymi następujące rodzaje baterii: - sodowo – siarkowe, - litowo – jonowe, - litowo – polimerowe, - litowo – żelazowo – fosforowe - kwasowo – ołowiowe. Łącząc tego typu baterie z panelami fotowoltaicznymi, będzie można znacząco zredukować pobór energii z sieci, zarówno za dnia, jak i w nocy, jak również zminimalizować zakłócenia w sieci elektroenergetycznej. Wiele innych typów baterii znajduje się w fazie przedkomercyjnej. Brana jest również pod uwagę możliwość zastosowania nowych, innowacyjnych technologii magazynowania energii w przyszłości. Planuje się, iż w ramach inwestycji będą zastosowane baterie litowo – jonowe. Magazyn energii umieszczony w kontenerze, z uwagi na zapewnienie optymalnej temperatury pracy baterii, wymaga zainstalowania chłodzenia np. klimatyzacji. Praca kontenera jest sterowana zdalnie, co umożliwia definiowanie parametrów pracy magazynu na odległość przez upoważnione osoby. Odległość pomiędzy urządzeniami wynosić będzie minimum 3 m, a obszar pomiędzy nimi pokryty zostanie żwirem (brak roślinności), aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia w razie awarii. Baterie elektrochemiczne wykorzystywane są także jako przemysłowe instalacje o dużej pojemności i mocy do kilkudziesięciu megawatów, służące m.in. do integracji OZE z systemem elektroenergetycznym.

Celem uzyskania możliwości zdalnej kontroli nad pracą elektrowni planuje się zainstalowanie systemu, który umożliwi zbieranie, archiwizowanie i przesyłanie danych dotyczących ilości wyprodukowanej i przesłanej energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego, a także systemu, który umożliwi przesyłanie informacji o pracy oraz ewentualnych awariach
i uszkodzeniach urządzeń elektronicznych, elektrycznych i elektroenergetycznych. Planowana do wykonania droga wewnętrzna wraz z placem postojowym oraz zjazd z istniejącej drogi, będzie mieć nawierzchnię przepuszczalną, np. warstwa nawierzchniowa żwirowa, a wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane jak dotychczas po terenie rolnym i w sposób naturalny infiltrować do gruntu   w granicach terenu inwestycji. Nie planuje się wykonywać wzdłuż ciągów komunikacyjnych systemów kanalizacyjnych zarówno otwartych jak i zamkniętych. Teren parku elektrowni fotowoltaicznej będzie dostępny tylko dla osób upoważnionych do obsługi, a pojazdy wykorzystywane do prac serwisowych będą posiadać ważne przeglądy techniczne, co powinno zapobiec zanieczyszczeniu środowiska przez substancje ropopochodne. Technologia wykonania dróg z placami postojowymi i manewrowymi, zostanie uszczegółowiona przez projektanta na etapie wykonywania dokumentacji technicznej dla przedsięwzięcia. W trakcie realizacji inwestycji wykonawca będzie unikał pozostawiania niezasypanych wykopów, które mogłyby stać się tymczasowymi zbiornikami gromadzącymi spływające wody opadowe i roztopowe infiltrujące bezpośrednio do wód podziemnych i jednocześnie stać się pułapką dla drobnych zwierząt (np. płazów, gadów, drobnych ssaków). Przed zasypaniem wykopu, dokonana zostanie inspekcja, a ewentualne znalezione małe zwierzęta odłowione i przeniesione poza teren przedsięwzięcia. Technologia wykonywania robót liniowych polegać będzie na wykonaniu wykopu, ułożeniu kabla na podsypce piaskowej i niezwłocznym zasypaniu wykopu gruntem rodzimym. Nie istnieje możliwość bezpośredniego zanieczyszczenia wód gruntowych. Nie planuje się wykonania odwodnienia wykopów. Nie planuje się oświetlenia obszaru przedsięwzięcia, poza miejscami dojazdowymi oraz przy obiektach kubaturowych. Oświetlenie uruchamiane będzie czujnikiem ruchu. Teren elektrowni będzie monitorowany kamerami z systemem światła podczerwonego.

Roboty rozbiórkowe

Roboty rozbiórkowe nie będą mieć miejsca.

b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja   o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia na terenie działek o nr ewid. 4405, 4406/1 planuje się budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 1 MW. Jednak z uwagi na małe prawdopodobieństwo, aby oba zadania były realizowane w tym samym terminie, nie przewiduje się aby doszło do kumulacji oddziaływań związanych z realizacją i eksploatacją tych przedsięwzięć. Do kumulacji oddziaływań może dojść jedynie w zakresie wpływu farm na lokalny krajobraz.

Dla terenu ww. działek prowadzone jest postępowanie w sprawie opracowania „MPZP dla terenów Gminy Cieszanów”. Podjęto uchwałę Nr LXVII/539/2023 z dnia 22.06.2023 r. Rady Miejskiej   w Cieszanowie w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP części Gm. Cieszanów, na podstawie którego lokalizowana będzie farma wiatrowa dla terenów obejmujących część nieruchomości znajdujących się w granicach obrębów: Dachnów, Nowe Sioło, Cieszanów.

c) różnorodności biologicznej, wykorzystywania zasobów naturalnych, w tym gleby wody i powierzchni ziemi.

Wnioskowane przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na części działek obejmujących użytki rolne. Jak wynika z treści KIP działki posiadają przeciętne walory przyrodnicze, porośnięte są uprawami rolnymi. Znajduje się również w znacznej odległości od rzeki Brusienki (ok. 1,4 km) i lasu (ok.1,3 km). Nie będzie potrzeby usuwania wyższej roślinności w postaci krzewów i drzew. Teren inwestycyjny ma otwarty charakter. W sąsiedztwie znajduje się linia energetyczna SN (ok. 0,3 km). Teren planowanego przedsięwzięcia nie przedstawia większej wartości pod względem przyrodniczym, w tym florystycznym. Obiekt będzie zlokalizowany poza terenem chronionym – Natura 2000, w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (woj. podkarpackie).

Najbliższa zabudowa mieszkalna oddalona jest od planowanego przedsięwzięcia ok. 0,3 km. Jak wynika z KIP przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na różnorodność biologiczną.

  Technologia prac nie przewiduje wykorzystania miejscowych surowców naturalnych. Wszystkie użyte materiały będą zastosowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Materiały szkodliwe dla środowiska w sposób trwały nie będą dopuszczone do  wbudowania.

Na etapie realizacji inwestycji konieczne będzie zapewnienie takich surowców jak: woda, paliwo do sprzętu użytkowanego na budowie.

Na obecnym etapie realizacji inwestycji nie są dokładne znane ilości ww. surowców, które będą niezbędne w procesie budowy. Określi je projekt budowlany.

Szacunkowe zapotrzebowanie na materiały:

  Etap realizacji.

W trakcie prac budowlanych zostaną wykorzystane takie materiały jak: beton, stal konstrukcyjna, profile aluminiowe lub stalowe, szereg elementów instalacyjnych (łączniki, kable, elementy montażowe paneli, itp.) oraz urządzeń (panele fotowoltaiczne, aparatura elektro-energetyczna, magazyny energii itp.).

Szacunkowe zapotrzebowanie na główne surowce i materiały, wodę i energię wykorzystywane na etapie realizacji prac budowlanych przedstawia się następująco:

− panele fotowoltaiczne: do 133 380 szt.,

− stacja transformatorowa z wyposażeniem: do 25 kpl.,

− kontenerowy lub modułowy magazyn energii wraz z wyposażeniem i urządzeniami współpracującymi: do 20 kpl.,

− falowniki, o mocy nie mniejszej niż 100 kW: do 600 szt.,

− okablowanie (nn, SN, DC): ok. 900 Mg,

− beton (lub prefabrykowane elementy fundamentowe): ok. 1200 m3 ,

− piasek i żwir: ok. 12000 m3 ,

− stal i inne metale: ok. 2040 Mg

− olej napędowy (maszyny budowlane, samochody dostawcze): 300 Mg,

− woda (na potrzeby budowlane i socjalne): 480 m3 ,

− energia elektryczna: 120 MWh

Dokładne ilości określi projekt budowlany. Woda do celów budowlanych i socjalnych może być dowożona w beczkowozach.

  Etap eksploatacji.  

Eksploatacja farmy fotowoltaicznej związana jest jedynie z zużyciem paliwa do maszyn  dokonujących czynności obsługowych tzn. wykaszania terenu farmy, paliwa do samochodów ekip serwisowych oraz wody użytej do ewentualnego mycia paneli. Dodatkowo farma fotowoltaiczna zużywa też pewne ilości energii elektrycznej koniecznej do zasilenia urządzeń elektro-energetycznych oraz systemu monitoringu w sytuacji, gdy sama nie produkuje energii (np. w nocy).

Szacunkowe roczne zapotrzebowanie na główne surowce związane z funkcjonowaniem  planowanej do budowy infrastruktury przedstawia się następująco:

Szacunkowe roczne zapotrzebowanie na główne surowce związane z funkcjonowaniem planowanej do budowy infrastruktury przedstawia się następująco:

− energia elektryczna: 600 MWh,

− woda: 600 m³,

− paliwo (pojazdy serwisantów, maszyny rolnicze): 60 Mg.

d) emisji i występowania innych uciążliwości.

W czasie realizacji inwestycji, w wyniku pracy maszyn budowlanych nastąpi dodatkowa emisja spalin i hałasu. Wszystkie maszyny muszą posiadać homologację i być sprawne technicznie. W celu zmniejszenia uciążliwości, prace należy wykonywać jedynie w porze dziennej (600-2200). Emisja spalin i hałasu przez maszyny budowlane jest oddziaływaniem okresowym i w pełni odwracalnym. Nie będą prowadzone prace mogące zmienić stosunki wodne na terenie objętym przedsięwzięciem oraz w jego najbliższym sąsiedztwie.

W czasie wykonywania prac ziemnych nie przewiduje się pozostawiania otwartych wykopów, (realizacja małymi odcinkami), które powodowałyby przedostanie się do nich małych zwierząt (w razie zaistnienia takiej konieczności bezpośrednio przed zasypaniem należy je odłowić i przenieść poza teren realizacji przedsięwzięcia w odpowiednie danemu gatunkowi siedlisko). 

Na etapie realizacji przedsięwzięcia nie będzie dochodziło do zorganizowanej emisji zanieczyszczeń. Niewielka, niezorganizowana emisja zanieczyszczeń może wystąpić od środków transportu dowożących materiały. Prace będą prowadzone w sposób ograniczający emisję zanieczyszczeń do powietrza poprzez unikanie pracy jałowej pojazdów obsługujących realizację przedsięwzięcia. Wpływ tej emisji będzie ograniczony w czasie i zamknie się w granicach działki.

Na etapie eksploatacji inwestycji emisja do powietrza nie będzie mieć miejsca.

e) ocenionego w oparciu o wiedzę naukową ryzyka wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych, przy uwzględnieniu używanych substancji
i stosowanych technologii, w tym ryzyka związanego ze zmianą klimatu.

W związku z charakterem przedmiotowej inwestycji oraz brakiem stosowanych substancji niebezpiecznych należy wnioskować, że kwestie poważnej awarii przemysłowej nie dotyczą przedmiotowego przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w oparciu o projekty budowlane, wobec tego katastrofy naturalne i budowlane nie będą mieć miejsca. Jak wynika z KIP Inwestor uwzględnił w swoich rozwiązaniach technicznych, zarówno możliwości zabezpieczenia przed wystąpieniem katastrof naturalnych   i budowlanych, jak i dostosowywanie się do warunków klimatycznych.

Dla przedmiotowego przedsięwzięcia stwierdzono brak istotnego zagrożenia klęskami wynikającymi ze zmian klimatu w przedmiotowym regionie tj. powodzią i suszą. Teren objęty przedmiotowym przedsięwzięciem znajduje się poza terenami zagrożenia powodziowego oraz granicą obszarów zagrożonych wodami przy uszkodzeniu wałów. Realizacja i eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie w istotny sposób wpływać na zmiany klimatu i jest odporna na zmiany klimatu.

W związku z charakterem przedmiotowej inwestycji oraz brakiem stosowanych substancji niebezpiecznych należy wnioskować, że kwestie poważnej awarii przemysłowej nie dotyczą przedmiotowego przedsięwzięcia.

f) przewidywanych ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów oraz ich wpływu na środowisko, w przypadku gdy planuje się ich powstanie.

Rodzaj odpadów na etapie realizacji inwestycji związany będzie z transportem elementów paneli   i elementów montażowych (opakowania), które są spakowane na potrzeby transportu oraz charakterystyczne dla prac budowlanych. Ogniwa transportowane są na paletach i opakowane   w tekturowych pudełkach.

Oszacowanie ilości odpadów jest bardzo trudne, gdyż nie jest możliwe dokładne obliczenie strat materiałów budowlanych w trakcie procesu budowlanego. Należy przestrzegać ogólnych zasad gospodarowania odpadami wynikające z ustawy o odpadach.

Etap realizacji:

Realizacja elektrowni fotowoltaicznej nie będzie wymagała wykonania trwałych fundamentów pod montaż paneli fotowoltaicznych. Prace ziemne będą niezbędne do wykonania stacji transformatorowej, ciągów komunikacyjnych oraz przyłącza elektroenergetycznego SN (wykopy wąskoprzestrzenne). Natomiast połączenia pomiędzy poszczególnymi sekcjami ogniw fotowoltaicznych, prowadzone będą naziemnie pod panelami, po konstrukcji metalowej.

Masy ziemne zostaną ponownie wykorzystane na obszarze przedsięwzięcia, m.in. do zasypania kabli elektroenergetycznych. Do czasu wykorzystania, wierzchnia warstwa gleby zostanie tymczasowo zmagazynowana w wydzielonym miejscu na działce inwestycyjnej.

Masy ziemne z głębszych warstw wykopu zostaną tymczasowo odłożone np. wzdłuż wykopów liniowych, podobnie jak warstwa próchniczna z miejsc, gdzie będą prowadzone prace ziemne i w całości wykorzystane na terenie inwestycyjnym.

Wytwórcą odpadów będzie firma wykonująca usługę budowlano-montażową. W przypadku postępowania z odpadami zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania na środowisko. Na placu budowy wyznaczone będzie miejsce czasowego magazynowania odpadów a odpady te będą przekazywane firmom mającym wymagane zezwolenia i specjalizującym się w ich recyklingu.

Powstające w trakcie realizacji przedsięwzięcia odpady sklasyfikowane w katalogu odpadów jak np. oleje silnikowe, filtry, zużyte części, sorbenty będą przekazywane firmom specjalizującym się w przetwarzaniu i unieszkodliwianiu odpadów.

Etap eksploatacji:

Na etapie eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej powstawać będą odpady związane
z funkcjonowaniem urządzeń farmy. Eksploatacja instalacji może powodować powstawanie znikomych ilości odpadów związanych z serwisowaniem urządzeń. Urządzenia farmy, w tym projektowane panele charakteryzują się dużą wytrzymałością np. związaną z obciążeniem śniegiem czy opadami gradu.

Wszystkie odpady na tym etapie będą powstawały w wyniku serwisu i napraw instalacji. Nie będą magazynowane w obrębie obszaru działki inwestycyjnej a bezpośrednio po wytworzeniu będą one oddawane firmie specjalizującej się w recyklingu.

Etap likwidacji:

Na etapie likwidacji przedsięwzięcia przewiduje się powstanie dużej ilości odpadów powstałych   z rozbiórki i demontażu obiektów farmy fotowoltaicznej. Podobnie jak na etapie realizacji inwestycji, etap likwidacji będzie charakteryzował się koniecznością tymczasowego

usunięcia próchnicznej warstwy gleby z zawartością humusu, w celu usunięcia położonego tam okablowania. Sposób postępowania będzie wówczas identyczny, tj. obie warstwy będą składowane oddzielnie, a potem użyte do zasypania powstałych wykopów i rozplantowania na powierzchni działki. Na obecnym etapie oszacowanie ilości powstałych odpadów jest niemożliwe. Przyjmuje się natomiast, że rodzaj odpadów i sposób postępowania będzie podobny jak na etapie realizacji przedsięwzięcia. Przewiduje się, że etap likwidacji będzie charakteryzował się wytworzeniem dużej ilości odpadów,   z których znaczny procent zostanie poddany recyklingowi (tutaj w szczególności odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych). Powstałe na nieruchomości odpady komunalne zbierane będą w pojemniki i oddawane zgodnie z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości na terenie gminy oraz zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych.

Nie przewiduje się powstawania ścieków sanitarnych i przemysłowych.

g) zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym wynikającego z emisji.

Przy realizacji przedsięwzięcia mogą występować okresowe uciążliwości dla środowiska
w rejonie robót, których nie można uniknąć. Spowodowane będą hałasem maszyn, spalinami pochodzącymi od pracujących maszyn. Realizacja przedsięwzięcia na terenie wykorzystywanym rolniczo wpłynie na zmianę walorów krajobrazowych tego obszaru, będzie częściowo zakłócać estetykę istniejącego krajobrazu.

Planowane przedsięwzięcie jest zlokalizowane na terenach, gdzie występuje typowa gospodarka rolna. Prowadzenie prac budowlanych na tych terenach będzie powodowało lokalne i odwracalne uciążliwości związane z emisją spalin z pracujących urządzeń, pyleniem oraz emisją hałasu. Prace na przedmiotowym terenie prowadzone będą wyłącznie w porze dziennej i nie przewiduje się znaczącego wzrostu uciążliwości hałasu dla terenów okolicznych. W związku z krótkim okresem oddziaływania (realizacja etapowo) czynników uciążliwych oraz niewielkim zasięgiem oddziaływania, nie powinno wystąpić pogorszenie stanu zdrowia ogółu lokalnej społeczności.

Analiza rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń wykazała, że standardy jakości powietrza dla wszystkich emitowanych substancji są zachowane poza granicami przedsięwzięcia, a zasięg oddziaływania jest ograniczony do najbliższego terenu wokół (bez przekroczeń dopuszczalnych wartości stężeń) więc nie należy przewidywać wpływu zanieczyszczeń na zdrowie i mienie ludzi.

Jak wykazano eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie powodować żadnych przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. W związku z powyższym zakłada się, że eksploatacja obiektu nie będzie szkodliwie wpływać na zdrowie ludzi. Przedsięwzięcie nie wpływa na wielkość infrastruktury zielonej i zapewnia osiągnięcie celu dotyczącego różnorodności biologicznej. Pod tym względem nie wpłynie i nie jest podatna na zmiany klimatu.

Zgodnie z katalogiem działań dla planów przeciwdziałania skutkom suszy planowane przedsięwzięcie nie ma wpływu na realizację celów środowiskowych w tym zakresie. Na obszarze realizacji przedsięwzięcia nie występuje niebezpieczeństwo osuwisk, teren jest płaski a silny wiatr nie będzie mieć wpływu na przedsięwzięcie. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 0,3 km od planowanego przedsięwzięcia.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska,   w szczególności przy istniejącym i planowanym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – uwzględniające:

a) obszary wodno-błotne, inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek.

W odległości ok. 1,4 km od planowanego przedsięwzięcia w kierunku północnym znajduje się rzeka Brusienka. Gmina Cieszanów zaopatrywana jest w wodę z ujęcia w Polance Horynieckiej znajdującego się w Gm. Horyniec Zdrój. Obszary o płytkim zaleganiu wód i obszary błotniste nie występują.

Biorąc pod uwagę lokalizację, zakres i rodzaj przedsięwzięcia, a także skalę i charakter generowanych oddziaływań na środowisko przyrodnicze, związanych z jego realizacją i eksploatacją uznano, że nie będzie ono w sposób znacząco negatywny oddziaływać na zasoby, twory, siedliska i składniki przyrody.

b) obszary wybrzeży i środowisko morskie.

Analizowany teren przedsięwzięcia położony jest w bardzo dalekiej odległości od wybrzeży morskich /ponad 600 km/.

c) obszary górskie i leśne.

Teren przedsięwzięcia położony jest w dalekiej odległości od obszarów górskich,
w odległości ok. 1,3 km w kierunku zachodnim znajduje się las.

d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.

Planowane przedsięwzięcie nie znajduje się w pobliżu stref ochronnych ujęć wody i nie będzie oddziaływać na te obszary. Gmina Cieszanów zaopatrywana jest w wodę z ujęcia w Polance Horynieckiej znajdującego się w Gm. Horyniec Zdrój. Inne ujęcie wody znajduje się w Mokrzycy – Gmina Lubaczów w odległości ok. 7 km w kierunku południowo-wschodnim od planowanego przedsięwzięcia.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000, oraz pozostałe formy ochrony przyrody.

Planowane przedsięwzięcie znajduje się poza od obecnie ustalonymi obszarami NATURA 2000 Najbliższy taki obszar to obszar specjalnej ochrony ptaków Puszcza Solska PLB060008 (ok. 8,5 km). Inne obszary znajdują się w dalszych odległościach.

Teren realizacji przedsięwzięcia położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, funkcjonującego na mocy Uchwały Nr XXXIX/783/13 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28.10.2013 r. w sprawie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu  (Dz. Urz. Wojew. Podkarpackiego z 2013 r., poz. 3586 ze zm.).

Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się również poza granicami głównych korytarzy ekologicznych, wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce (Jędrzejewski W., Nowak S., Stachura K., Skierczyński M., Mysłajek R.W., Niedziałkowski K., Jędrzejewska B., Wójcik J. M., Zalewska H., Pilo M. 2005), zaktualizowanym w latach 2010 – 2012 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Przez środek terenu inwestycyjnego inwestor planuje utworzenie „korytarza dla zwierząt, pełniącego role korytarza ekologicznego, który umożliwi swobodne przemieszczanie się zwierząt. Obszar ten nie będzie ogrodzony. Długość korytarza wynosić będzie ok. 850 m, natomiast szerokość ok. 40 m.

Stwierdzono, że nie ma konieczności przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania wymaganej zapisami art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Przedsięwzięcie to nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko i nie będzie bezpośrednio lub pośrednio wpływać na pogorszenie stanu siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk roślin i zwierząt. Tereny w sąsiedztwie wykorzystywane są rolniczo.

 f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia nie wystąpią obszary, na których standardy jakości środowiska zostaną przekroczone. Eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie powodować przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w środowisku. 

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe czy archeologiczne.

W bliskim sąsiedztwie terenu planowanej inwestycji nie znajdują się zabytki chronione wpisane do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytkowy murowany kościół, cerkiew murowana, bożnica znajduje się w dalekiej odległości od planowanego przedsięwzięcia (ok. 1,8 km). Uznaje się, że przedsięwzięcie nie będzie na nie negatywnie oddziaływać. Brak jest obszarów o znaczeniu kulturowym i archeologicznym.

h) gęstość zaludnienia.

Według danych będących w dyspozycji Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów gęstość zaludnienia na terenie gminy Cieszanów wynosi  35 osób/km².

i) obszary przylegające do jezior.

Teren przedsięwzięcia położony jest w bardzo dalekiej odległości od jezior. W związku z tym nie występują tereny przylegające do jezior.

j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.

W odległości około 15 km od terenu objętego przedsięwzięciem położona jest miejscowość uzdrowiskowa – Horyniec Zdrój. Obszar ochrony uzdrowiskowej obejmuje część terenów gminy Horyniec.

k) wody i obowiązujące dla nich cele środowiskowe.

Realizacja przedsięwzięcia i prowadzone roboty budowlane wpłyną okresowo na naruszenie terenu oraz szaty roślinnej w bezpośrednim sąsiedztwie. Wpływ ten będzie dotyczył pracy maszyn i będzie krótkotrwały – ustanie po zakończeniu robót. Przedsięwzięcie nie będzie miało wpływu na wody podziemne, nie będzie związane z poborem ani zmianą zasilania wód podziemnych, dzięki czemu nie wpłynie na stan ilościowy wód podziemnych. Nie wpłynie również na stan chemiczny wód podziemnych z uwagi na to, że poziom zanieczyszczeń wód opadowych nie przekroczy dopuszczalnych norm.

Przedmiotowy obszar znajduje się poza terenami zagrożenia i ryzyka powodziowego oraz poza ujęciami wód i wyznaczonymi dla nich strefami ochronnymi. Znajduje się w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych GZWP Nr 428 Dolina kopalna Biłgoraj-Lubaczów.

Przedsięwzięcie położone jest w obrębie zlewni jednolitych części wód powierzchniowych: JCWP „Brusienka” o kodzie PLRW200016228249, typ: PN – Potok lub strumień nizinny, status JCWP: SZCW – silnie zmieniona część wód, monitorowana, zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celu środowiskowego, umiarkowany potencjał ekologiczny, chemiczny: brak danych, ogólny stan wód: zły.

Teren planowanej inwestycji zlokalizowany jest poza granicami obszarów chronionych, wobec powyższego realizacja omawianego przedsięwzięcia nie będzie miała wpływu na przedmioty ochrony zależne od wód wyznaczone dla tych obszarów.

W celu wykluczenia i minimalizacji ewentualnych negatywnych oddziaływań na środowisko gruntowo-wodne, w ramach realizacji przedsięwzięcia zastosowane zostaną następujące rozwiązania:

- ścieki bytowe na etapie realizacji przedsięwzięcia będą zabezpieczone w przenośnych sanitariatach, które będą okresowo wywożone przez specjalistyczną firmę do komory zlewnej przy oczyszczalni ścieków w Cieszanowie, nie będą powstawać ścieki bytowe ani przemysłowe w czasie eksploatacji.

- miejsca postoju i konserwacji maszyn budowlanych będą odpowiednio zabezpieczone przed możliwością wycieku substancji ropopochodnych i przedostaniem się ich do gruntu lub wód.

- właściwy nadzór i organizacja robót budowlanych,

- wykorzystanie sprzętu budowlanego i transportowego posiadającego ważne przeglądy, co powinno zapobiec zanieczyszczeniu środowiska przez substancje ropopochodne,

- postępowanie z odpadami, które powstaną na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji zgodne z przepisami ustawy o odpadach, w szczególności gromadzenie poszczególnych rodzajów odpadów w przystosowanych do tego celu kontenerach, przekazywanie odpadów do transportu, odzysku lub unieszkodliwiania jedynie wyspecjalizowanym firmom, posiadającym odpowiednie pozwolenia,

- tankowanie pojazdów transportowych i budowlanych (np. koparki) na stacjach paliw,

- w przypadku konieczności tankowania w terenie sprzętu używanego w czasie budowy, przy wykorzystaniu mat absorbujących, zapobiegających ewentualnym przeciekom substancji szkodliwych (oleje, płyny eksploatacyjne) do podłoża,

- naprawy sprzętu dokonywane w miejscach przystosowanych,

- regularna kontrola sprzętu transportowego ze względu na możliwość wystąpienia wycieków,

- korzystanie wyłącznie z doświadczonych pracowników.

Podczas eksploatacji elektrownia fotowoltaiczna nie będzie wymagała obsługi. Z tego też względu nie planuje się organizacji zaplecza socjalnego oraz doprowadzenia wody
i odprowadzania ścieków. Planowane do wykorzystania transformatory będą transformatorami żywicznymi (suchymi). W przypadku zastosowania transformatora olejowego, nałożono obowiązek montażu szczelnej misy wychwytowej.

Istnieje możliwość, że przez teren przedsięwzięcia przebiegają ciągi drenarskie.

Na etapie projektowania, po zweryfikowaniu na terenie inwestycyj i lokalizacji ciągów drenarskich, zostanie przyjęte takie rozwiązanie konstrukcji nośnej paneli (sposobu posadowienia), które nie spowoduje kolizji i przerwania istniejących ciągów drenarskich. Dotyczy to również ciągów drenarskich po trasie kabli energetycznych, gdyż na tym poziomie znajdują się sieci drenarskie (około 100 cm od terenu).  W razie potrzeby wykonana zostanie odkrywka w celu lokalizacji ciągów drenarskich. Jednakże w przypadku uszkodzenia należy naprawić przerwany ciąg drenarski i odebrać protokolarnie przez przedstawiciela Rejonowego Zarządu Spółki Wodnej w Lubaczowie.

Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie zlokalizowane poza granicami ww. obszarów chronionych.

Planowane przedsięwzięcie realizowane będzie w obszarze jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o numerze PLGW2000120, o dobrym stanie wód. W myśl zapisów ustawy Prawo wodne, celem środowiskowym dla jednolitych części wód podziemnych jest zapobieganie lub ograniczanie wprowadzania do nich zanieczyszczeń, zapobieganie pogorszeniu oraz poprawa ich stanu oraz ochrona i podejmowanie działań naprawczych,
a także zapewnianie równowagi między poborem a zasilaniem tych wód tak, aby osiągnąć ich dobry stan. Realizacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie wpływać negatywnie na ww. cele.

W trakcie eksploatacji, oddziaływanie na środowisko gruntowo-wodne będzie ograniczone jedynie do odprowadzania wód opadowo-roztopowych na teren przedsięwzięcia.

Biorąc powyższe pod uwagę, realizacja i eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie wpłynie negatywnie na osiągnięcie wyznaczonych celów środowiskowych dla jednolitych części wód.

Nie będzie negatywnego wpływu w fazie realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia na zmianę stosunków wodnych i powierzchnię ziemi.

3. rodzaj, cechy i skalę możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do kryteriów wymienionych w pkt 1 i 2 oraz w art. 62 ust. 1 pkt 1, wynikające z:

a) zasiegu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać,

Klasyfikację terenu pod względem występowania obszarów chronionych przeprowadzono na podstawie istniejącego zagospodarowania terenu.

Najbliżej położone obszary chronione pod względem akustycznym tj. zabudowa mieszkaniowa znajdują się w odległości ok. 0,3 km od planowanego przedsięwzięcia. Zgodnie z KIP oddziaływanie przedsięwzięcia zamyka się w granicach działki.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 112) przewiduje się, że przedsięwzięcie na etapie jego eksploatacji nie przyczyni się do pogorszenia klimatu akustycznego i nie spowoduje przekroczeń dopuszczalnych wartości hałasu dla pory dnia
i nocy .

Miejscowość Cieszanów położona jest w Kotlinie Sandomierskiej – na terenie Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Przedsięwzięcie oddziaływać będzie na osoby bezpośrednio zatrudnione przy obsłudze maszyn podczas realizacji przedsięwzięcia. Eksploatacja obiektu nie będzie szkodliwie wpływać na zdrowie ludzi. Nie będzie oddziaływać na mieszkańców Cieszanowa z uwagi na znaczną odległość od realizowanego przedsięwzięcia. Podczas prac budowlanych wystąpi hałas powstający przy pracy maszyn i urządzeń wykonujących roboty ziemne oraz hałas z silników pracujących maszyn i środków transportu. Ze względu na krótkotrwały, lokalny i odwracalny charakter tej emisji nie przewiduje się specjalnych rozwiązań chroniących środowisko. W celu zmniejszenia uciążliwości prace powinny być prowadzone jedynie w porze dziennej.

W wyniku realizacji inwestycji nie zostaną przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu na terenach podlegających ochronie akustycznej wynoszące w porze nocnej 45 dB(A), a w porze dziennej 55 dB(A). Na podstawie KIP można jednoznacznie stwierdzić, iż hałas powodowany przez pracujące urządzenia elektrowni fotowoltaicznej będzie w ogóle niesłyszalny w okolicy najbliższych obszarów podlegających ochronie akustycznej.

Wobec powyższego i znacznej odległości od zabudowy wartości ponadnormatywne poziomu hałasu dla pory dziennej i nocnej nie przekroczą dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku dla pory nocy   i dnia.

b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze,

Ze względu na skalę przedsięwzięcia i zakres jego oddziaływania, stwierdza się, iż nie ma podstaw do wszczynania postępowania w sprawie oddziaływania transgranicznego, o którym jest mowa w dziale VI ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

W związku z tym, że inwestycja realizowana będzie w odległości ponad 16 km od wschodniej granicy państwa oraz ze względu na wielkość i skalę przedsięwzięcia, wprowadzanych do środowiska substancji, zamierzenie to nie będzie mieć wpływu na potencjalne transgraniczne oddziaływanie na środowisko w żadnym komponencie środowiska. 

c) charakteru, wielkości, intensywności i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej oraz przewidywanego momentu rozpoczęcia oddziaływania.

1) bezpośredni i pośredni wpływ danego przedsięwzięcia na:

a) środowisko oraz ludność, w tym zdrowie i warunki życia ludzi,

Eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie powodować przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń oraz hałasu. W związku z powyższym nie będzie szkodliwie wpływać na zdrowie ludzi. 

b) dobra materialne,

Przedsięwzięcie zlokalizowane na ww. nieruchomości nie naruszy dóbr materialnych zlokalizowanych na sąsiednich działkach. Emisja zanieczyszczeń, klimat akustyczny, uporządkowany i bezpieczny sposób gromadzenia odpadów, uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa nie spowoduje naruszenia warunków korzystania z nieruchomości sąsiednich. Dotrzymanie standardów środowiskowych, zachowanie interesów osób trzecich w fazie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, gwarantuje brak szkodliwego oddziaływania na pobliskie dobra materialne. Wobec powyższego projektowane przedsięwzięcie nie koliduje z innymi formami korzystania ze środowiska.

c) zabytki,

W bliskim sąsiedztwie terenu planowanej inwestycji nie znajdują się zabytki chronione wpisane do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytkowy murowany kościół, cerkiew murowana, bożnica w Cieszanowie znajdują się
w znacznej odległości (1,8 km) od planowanego przedsięwzięcia. Uznaje się, że przedsięwzięcie nie będzie na nie negatywnie oddziaływać. Na obszarze przedmiotowych działek znajdują się bunkry linii Mołotowa, dla których należy zapewnić ochronę konserwatorską polegającą na niedopuszczeniu do przeinwestowania otoczenia zabytków.

Należy jednak zaznaczyć, że rodzaj prac nie wyklucza odkrycia obiektu, który może zostać uznany za zabytek. Należy wówczas wstrzymać prace i powiadomić właściwe organy, zgodnie z ustawą.

ca) krajobraz, w tym krajobraz kulturowy,

Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie w sposób bardzo znaczący na zmianę walorów krajobrazowych, w tym krajobrazu kulturowego. Inwestycja zostanie zlokalizowana w terenie rolniczym, niewielkie wysokości elementów farmy (do 4 m), panele i pozostałe elementy kubaturowe wykonane zostaną   w kolorystyce nawiązującej do otoczenia, dlatego farma nie będzie stanowić dominanty widokowej w lokalnym krajobrazie.

d) wzajemne oddziaływanie między elementami, o których mowa w lit. a–ca,

Czynnikami decydującymi o oddziaływaniu przedsięwzięcia są: rodzaj zastosowanych maszyn               i urządzeń, metody prowadzenia prac. W trakcie prac realizacyjnych (etapami) wystąpi emisja spalin do powietrza związana z pracą sprzętu budowlanego na miejscu oraz pochodząca od środków transportu. Emisja zanieczyszczeń do powietrza uzależniona jest od czasu realizacji oraz od miejsca prowadzenia prac w fazie realizacji. Przedsięwzięcie będzie również źródłem hałasu, generowanego przez pracujące środki transportu w trakcie jego realizacji.

W przypadku, gdy realizacja przedsięwzięcia będzie się wiązała z koniecznością naruszenia przepisów o ochronie gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt, w szczególności mogących występować   w przedmiotowym terenie płazów i ptaków, niezbędne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń, o których mowa w art. 56 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

W trakcie realizacji nastąpi nieznaczna emisja gazów cieplarnianych wynikająca z eksploatacji maszyn budowlanych.

Mając na uwadze rodzaj, charakterystykę, usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska oraz skalę możliwego oddziaływania na środowisko można stwierdzić, że w/w przedsięwzięcie przy zachowaniu przepisów nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska i nie powinno wpłynąć też negatywnie na zdrowie ludzi. Planowane przedsięwzięcie nie będzie miało wpływu na wzrost emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Zastosowana technologia i użyte substancje nie będą stanowić zagrożenia dla środowiska, jak również zdrowia ludzi, klimatu, dziedzictwa kulturowego i różnorodności biologicznej, nie będzie również   w sposób bardzo znaczący oddziaływać na estetykę krajobrazu.

Realizacja inwestycji nie będzie skutkować upośledzeniem funkcji lokalnych korytarzy ekologicznych. W przypadku świata roślinnego, w tym siedlisk przyrodniczych, oprócz oczywistych oddziaływań bezpośrednich związanych z fizyczną utratą określonej powierzchni na czas wykonywania prac ziemnych. Stosunki wodne zostaną zachowane.

Planowane przedsięwzięcie będzie dotrzymywać standardy emisyjne i standardy jakości środowiska,   w związku z powyższym nie ma potrzeby ustanawiania obszaru ograniczonego użytkowania dla tego przedsięwzięcia.

Realizacja przedsięwzięcia nie zaburzy przebiegu korytarzy ekologicznych. Nie doprowadzi również do fragmentacji siedlisk cennych z przyrodniczego punktu widzenia.

Przedsięwzięcie z uwagi na znaczną odległość (ok. 8,5 km) w sposób negatywny nie będzie wpływać na obszar Natura 2000 Puszcza Solska PLB060008, jego integralność i spójność sieci obszarów Natura 2000.

e) dostępność do złóż kopalin;

Podczas realizacji przedsięwzięcia nie przewiduje się użycia miejscowych surowców. Materiały użyte do budowy zostaną sprowadzone ze składów budowlanych, fabryk. Muszą posiadać atesty.

1a) ryzyko wystąpienia poważnych awarii oraz katastrof naturalnych i budowlanych;

2) możliwości oraz sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko;

Jak wskazano w KIP Inwestor uwzględnił w rozwiązaniach technicznych, zarówno możliwości zabezpieczenia przed wystąpieniem katastrof naturalnych i budowlanych, jak również i dostosowanie się do warunków klimatycznych.

W trakcie realizacji i użytkowania inwestycji zostanie zastosowany szereg rozwiązań chroniących środowisko, m.in.:

• właściwy nadzór i organizacja robót budowlanych, co powinno zapobiec zanieczyszczeniu   środowiska przez substancje ropopochodne z maszyn i urządzeń budowlanych,

• postępowanie z odpadami, które powstaną na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji  zgodne z hierarchią postępowania określoną w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r., poz. 701 ze zm.), w szczególności gromadzenie poszczególnych rodzajów odpadów w przystosowanych do tego celu kontenerach, przekazywanie odpadów do transportu, odzysku lub unieszkodliwiania jedynie wyspecjalizowanym firmom, posiadającym odpowiednie zezwolenia,

• prowadzenie prac budowlanych jedynie w porze dziennej,

• zaprojektowanie technologii w oparciu o dobrą praktykę oraz o standardy stosowane w kraju

i za granicą,

• zobowiązanie wykonawcy robót do ochrony gleb, wód powierzchniowych przez gromadzenie i utylizację zgodnie z przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami,

• odpady poszczególnych rodzajów nie będą mieszane z innymi odpadami,

• odpady będą przekazywane do odzysku lub unieszkodliwienia, w zależności od ich rodzaju oraz istniejących możliwości zbytu, za pośrednictwem uprawnionych firm,

• wytworzone odpady będą przewożone do dalszego przerobu taborem firmy do tego upoważnionej (odpady będą przewożone, załadowywane i wyładowywane w sposób wykluczający możliwość zanieczyszczenia dróg i terenów użyteczności publicznej, środowiska oraz przy zachowaniu obowiązujących przepisów),

• prowadzenie prac budowlanych tak, aby jak najmniej zniszczyć przyległy teren przedmiotowej inwestycji,

• zabezpieczenie placu budowy, stosowanych maszyn, składowisk i magazynów na wypadek wystąpienia nadmiernych opadów deszczu przez np. odpowiednią lokalizację składowisk
i magazynów, odpowiednie utwardzenie powierzchni postojowej dla maszyn budowlanych (np. płytami drogowymi),

• odpowiednie zabezpieczenie miejsc postoju i konserwacji maszyn budowlanych przed możliwością wycieku węglowodorów ropopochodnych i przedostaniem się ich do gruntów lub wód,

• wyposażenie terenu budowy w sorbenty substancji ropopochodnych,

• zabezpieczenie warstwy urodzajnej gleby: humus zdejmowany będzie i składowany oddzielnie,   a następnie wykorzystywany przy rekultywacji po zakończeniu robót,

• po zakończeniu realizacji uporządkowanie przyległego terenu i przywrócenie go do stanu umożliwiającego jego użytkowanie,

• wszelkie prace budowlane będą wykonywane zgodnie z wytycznymi branżowymi,
w oparciu o obowiązujące przepisy, w tym BHP,

• teren budowy będzie zabezpieczony przed dostępem osób postronnych,

• w przypadku prowadzenia prac w okresie suchej i wietrznej pogody – teren prac będzie zabezpieczony przed pyleniem poprzez zraszanie wodą,

• pracownicy zatrudnieni dla prac realizacji przedsięwzięcia będą korzystać z przenośnych urządzeń sanitarnych,

• wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane powierzchniowo do ziemi na tereny Inwestora,

• powstające odpady, magazynowane będą selektywnie w wydzielonych miejscach, w sposób zabezpieczający środowisko gruntowo-wodne przed ewentualnymi zanieczyszczeniami,
a odpady niebezpieczne magazynowane w szczelnych pojemnikach w zadaszonych
i zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych miejscach,

• zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach, odpady w pierwszej kolejności przekazywane będą do odzysku, a jeżeli jest to niemożliwe, przekazywane będą do unieszkodliwienia w sposób zgodny z zasadami ochrony środowiska,

• ogrodzenie zostanie wykonane jako ażurowe bez podmurówki w sposób umożliwiający migrację drobnych zwierząt.

• panele fotowoltaiczne zostaną pokryte warstwą antyrefleksyjną.

• zachowane zostaną naturalne spadki terenu i kierunki spływu powierzchniowego.

• teren zostanie zabezpieczony przed dostępem osób postronnych.

Przestrzeń pomiędzy i pod nimi pozostanie biologicznie czynna. Wysiew roślin zgodnie
z zaleceniami RDOŚ w Rzeszowie. Wskazano ponadto, aby w takim przypadku powierzchnie biologicznie czynne pomiędzy rzędami paneli fotowoltaicznych oraz pod panelami, utrzymywane były poprzez ich koszenie, bez używania środków chemicznych, ograniczających wzrost lub niszczących roślinność oraz aby nie prowadzić żadnych zabiegów agrotechnicznych, w tym koszenia w okresie od 01 kwietnia do 31 lipca.

3) wymagany zakres monitoringu.

Z uwagi na rodzaj i wielkość przedsięwzięcia nie został nałożony obowiązek monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. 

d) prawdopodobieństwa oddziaływania.

Z uwagi na rodzaj, charakterystykę, usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska oraz skalę możliwego oddziaływania na środowisko można stwierdzić, że przedmiotowe przedsięwzięcie przy zachowaniu przepisów nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska i nie powinno wpłynąć też negatywnie na zdrowie ludzi.

Na etapie budowy i w fazie montażu aparatury, osprzętu i instalacji nie notuje się oddziaływania pól elektromagnetycznych. Podobna sytuacja wystąpi na etapie likwidacji przedsięwzięcia.

Eksploatacja elektrowni fotowoltaicznej będzie powodowała emisję promieniowania i pola elektromagnetycznego o częstotliwości 50 Hz – stacja transformatorowa typowa jak dla osiedli mieszkaniowych. Jego oddziaływanie będzie jednak znikome i nie przekroczy obowiązujących w tym zakresie norm.

e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania,

W czasie wykonania inwestycji tj. przez okres kilkunastu miesięcy (etapami) nastąpi okresowo i lokalnie wzrost hałasu i emisji spalin w wyniku pracy maszyn budowlanych. Jest to oddziaływanie krótkotrwałe i odwracalne.

f) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja
o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia , oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia –   w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem,

W sąsiedztwie przedmiotowego przedsięwzięcia nie znajdują się inwestycje, które mogłyby łącznie z przedmiotowym przedsięwzięciem wpłynąć na wystąpienie ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko, których oddziaływanie mogłoby się kumulować.
W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia na terenie działek o nr ewid. 4405, 4406/1 planuje się budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 1 MW. Jednak z uwagi na małe prawdopodobieństwo, aby oba zadania były realizowane w tym samym terminie, nie przewiduje się aby doszło do kumulacji oddziaływań związanych z realizacją i eksploatacją tych przedsięwzięć. Do kumulacji oddziaływań może dojść jedynie w zakresie wpływu farm na lokalny krajobraz.

g) możliwości ograniczenia oddziaływania.

W trakcie realizacji i użytkowania inwestycji zostanie zastosowany szereg rozwiązań chroniących środowisko, opisanych w pkt 2)

Z uwagi na powyższe okoliczności uznano, że planowane przedsięwzięcie przy wypełnieniu warunków wymienionych w sentencji, spełni wymogi stawiane przez przepisy z zakresu ochrony środowiska.

Nie przewiduje się wystąpienia konfliktów społecznych w związku z realizacją przedsięwzięcia z uwagi na znaczną odległość od terenów zamieszkiwanych.

Warianty przedsięwzięcia.

Określając lokalizację elektrowni fotowoltaicznej brano pod uwagę przyczyny ekonomiczne, organizacyjne, technologiczne oraz ekologiczne. Zwracano uwagę na aspekty planistyczne gminy, dostępność terenu o odpowiednim usytuowaniu i klasie gruntu, bliskość zabudowań mieszkalnych, obszarów chronionych oraz infrastruktury energetycznej.

a) Wariant zerowy.

Polega na zaniechaniu realizacji planowanej inwestycji i użytkowaniu obszaru wg dotychczasowego przeznaczenia (działka użytkowana rolniczo – słaba klasa bonitacyjna gleby).

b) Wariant zaproponowany

Wariantem najkorzystniejszym, wybranym przez inwestora jest budowa elektrowni fotowoltaicznej   o mocy elektrycznej do 60 MW, przez co nastąpi:

− zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych,

− zwiększenie udziału energii z OZE w bilansie energetycznym gminy,

− poprawa jakości powietrza, zmniejszenie jego zapylenia, zwiększenie świadomości ekologicznej wśród ludności gminy. Wariant ten jest zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju, którego główną zasadą jest to, aby potrzeby społeczeństwa (w tym przypadku produkcja energii) były zaspokajane w taki sposób, aby możliwe było podnoszenie jakości środowiska naturalnego, m.in. poprzez ograniczanie szkodliwego wpływu produkcji
i konsumpcji na stan środowiska oraz poprzez ochronę zasobów przyrodniczych (zmniejszenie emisji pochodzącej ze spalania paliw kopalnych). Do zalet planowanego do realizacji wariantu należy przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu do atmosfery, poprzez zastąpienie spalania paliw kopalnych energią słoneczną. Prognozuje się w tym wariancie brak oddziaływania inwestycji na zmiany warunków klimatycznych. Oddziaływanie to ma charakter pozytywny. Wariant ten jest zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Według Inwestora - w trakcie budowy, panele wbijane są w grunt, w związku z czym pod rzędami paneli fotowoltaicznych i między nimi, nie zostanie usunięta warstwa próchnicza z humusem, a na obszarach gdzie nastąpiło naruszenie struktury gleby z powodu przejazdów maszyn budowlanych i środków transportu, teren zostanie obsiany roślinnością. Jednakże
z uwagi na możliwość zmeliorowanych gruntów terenu przedsięwzięcia należy rozważyć taką technologię montażu paneli, aby nie uszkodzić sieci drenarskiej. Na etapie projektowania, po zweryfikowaniu na działce inwestycyjnej lokalizacji ciągów drenarskich, zostanie przyjęte takie usytuowanie konstrukcji nośnej paneli, które nie spowoduje kolizji i przerwania ciągów drenarskich.   W razie potrzeby wykonane zostaną odkrywki w celu lokalizacji ciągów drenarskich. W przypadku uszkodzenia należy naprawić przerwany ciąg, odebrać protokolarnie przez przedstawiciela Rejonowego Zarządu Spółki Wodnej w Lubaczowie. Dotyczy to również ciągów drenarskich po trasie kabli energetycznych, gdyż na tym poziomie znajdują się sieci drenarskie (około 100 cm od terenu).

W celu utrzymania odpowiedniej wysokości roślinności, teren nieruchomości będzie wykaszany,   w zależności od intensywności wegetacji w ciągu roku. Nie planuje się, w trakcie eksploatacji terenu elektrowni fotowoltaicznej, stosować oprysków w celu usunięcia chwastów.

Po zakończeniu eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej i jej likwidacji planowana jest dalsza możliwość wykorzystywania przedmiotowego terenu na cele rolnicze, bez konieczności rekultywacji środowiska gruntowego. Przewidziane zostały także korytarze ekologiczne, zarówno dla dużych zwierząt jak również dla małych zwierząt (ogrodzenie bez podmurówki)

c) Warianty alternatywne

Jednym z wariantów alternatywnych, którym Inwestor rozważał na etapie planowania, była budowa elektrowni fotowoltaicznej z zastosowaniem technologii PEG – układu paneli wschód-zachód, z małym kątem nachylenia.

Taki układ paneli powoduje co prawda zmniejszenie całkowitego obszaru inwestycji, jednakże powierzchnia zabudowy pod panelami wynosząca ok. 26,5 ha utrudniałaby dostęp promieni słonecznych do gruntu. Z uwagi na lokalizację i ukształtowanie terenu inwestor uznał, że lepszym rozwiązaniem jest układ tradycyjny (południowy), ponieważ w tym układzie utrzymany zostanie większy obszar czynny biologicznie, przez co wzrośnie możliwość jego wykorzystania rolniczego (pasieki, wypas owiec). Dodatkowo taki układ paneli PEG jest mniej efektywny energetycznie. Innym z wariantów alternatywnych mogłaby być budowa biogazowni o podobnej mocy. Taka moc biogazowni wytwarzałaby spore ilości pofermentu, co skutkowałoby potrzebą zabezpieczenia dużej ilości gruntów pod usuwanie pozostałości pofermentacyjnych. Innym wariantem może być budowa jednej elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW. Z uwagi na odpowiednią ilość gruntów, możliwości przyłączenia, brak znaczącego negatywnego wpływu inwestycji na środowisko, inwestor nie widzi potrzeby rezygnacji   z budowy większej mocy elektrowni

Wariantem najkorzystniejszym dla środowiska jest wariant proponowany przez inwestora, ponieważ technologia proponowana do wykorzystania jest technologią sprawdzoną i efektywną. Przesłanką do realizacji inwestycji jest produkcja energii elektrycznej na potrzeby rynku lokalnego. Wariant ten jest bardziej korzystny, niż wariant zerowy i alternatywny, biorąc pod uwagę efekt ekologiczny w postaci wykorzystania źródła OZE i uzyskania energii bez konieczności spalania paliw kopalnych i związanej   z tym emisją gazów i pyłów do powietrza.

Projektowane w tym wariancie rozwiązania technologiczne ograniczają do minimum negatywny wpływ czynników mogących pogorszyć istniejący stan środowiska. Przyjmuje się, że przy zastosowaniu przewidzianych środków minimalizujących negatywny wpływ na środowisko przedmiotowe przedsięwzięcie zarówno na etapie realizacji, eksploatacji czy likwidacji nie wpłynie negatywnie na poszczególne komponenty środowiska.

W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego do realizacji przedsięwzięcia nie planuje się innych inwestycji, których negatywne oddziaływanie mogłoby się w tym samym czasie kumulować. W związku z powyższym nie nastąpi kumulacja oddziaływań.

Na etapie użytkowania przedsięwzięcia nie będzie dochodzić do emisji drgań i wibracji.
W związku z powyższym przewiduje się, że oddziaływania w zakresie wibracji nie wywrą negatywnego wpływu na zdrowie i życie ludzi oraz nie spowodują uszkodzenia najbliższych  obiektów budowlanych.

W granicach terenu planowanego przedsięwzięcia źródłem emisji pola elektromagnetycznego będą układy wytwarzania, przesyłania i rozdziału energii elektrycznej
a także ich odbiorniki. Przewiduje się, że poza terenem przedsięwzięcia nie wystąpi ponadnormatywne oddziaływanie pól elektromagnetycznych na środowisko.

Na etapie planowania przedsięwzięcia i prowadzonego postępowania, Inwestor nie spotkał się   z żadnymi uwagami ze strony społeczeństwa.

Dla przedsięwzięcia konieczne jest przestrzeganie ogólnie obowiązujących przepisów na etapie jego realizacji, eksploatacji i likwidacji.

Organ wydając decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia przeanalizował cały materiał dowodowy i uznał, że przedsięwzięcie nie ma istotnego wpływu na komponenty środowiska i nie będzie w sposób negatywny oddziaływać na środowisko.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, iż zamierzone przedsięwzięcie nie spowoduje zmian standardów jakości środowiska oraz nie wprowadzi nowych czynników wpływających degradująco na środowisko i nie wpłynie też negatywnie na zdrowie ludzi, orzeczono jak
w sentencji.

 Informacja o wydaniu niniejszej decyzji oraz o możliwościach zapoznania się
z dokumentacją sprawy, w tym z opiniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Rzeszowie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie, PGW Wody Polskie Dyrektora Zarzadu Zlewni w Stalowej Woli, zgodnie z art. 85 ust. 3 ustawy
z dnia 3 października 2008 r. podana została do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy
w Cieszanowie, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie, na tablicy ogłoszeń   w miejscowości Cieszanów oraz w miejscu realizacji przedsięwzięcia. Treść decyzji w dniu 04.03.2024 r. udostępnia się na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie (art. 85 ust. 3 ww. ustawy).

POUCZENIE

  1. Od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, ul. Borelowskiego 1, 37-700 Przemyśl w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.
  2. Zgodnie z art. 127a KPA strony mogą w trakcie biegu terminu odwoławczego – zrzec się prawa do wniesienia odwołania doręczając organowi stosowne oświadczenie.

Zrzeczenie się tego prawa przez ostatnią ze stron postępowania, czyni decyzję ostateczną
i prawomocną.

  1. Integralną częścią niniejszej decyzji jest Charakterystyka przedsięwzięcia, stanowiąca szczegółowy opis przedsięwzięcia.
  2. Na wszystkie czynności związane z naruszeniem zakazów obowiązujących
    w stosunku do dziko występujących gatunków roślin, grzybów i zwierząt objętych ochroną, należy uzyskać stosowne zezwolenia, o których mowa w art. 56 ustawy
    z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 1614 ze zm.).

Załącznik do decyzji : Charakterystyka przedsięwzięcia.

 

Burmistrz

Miasta i Gminy Cieszanów

mgr Zdzisław Zadworny

 

Otrzymują:

  1. LC ENERGIA 11 Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów – adres do korespondencji: Evercon Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów, działająca poprzez pełnomocnika P. Jerzego Kędziora.
  2. Pełnomocnik P. Jerzy KędziorEvercon Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów.
  3. Strony postępowania poprzez obwieszczenie
  4. A/a.

 

Do wiadomości:

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaczowie

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie

- PGW Wody Polskie Dyrektor Zarządu Zlewni w Stalowej Woli.

 

 

 

Załącznik Nr 1

do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

znak: GPiMK. 6220.7.2023 z dnia 04.03.2024 r.

 

CHARAKTERYSTYKA  PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

 

 

 

Obiekt:

 

Budowa farmy fotowoltaicznej PV Cieszanów o łącznej mocy elektrycznej do 60 MW wraz z infrastrukturą techniczną

 

 

Nazwa lokalizacji:

 

Gmina Cieszanów, powiat lubaczowski, woj. podkarpackie.

Granice terenu:

 

Działka Nr ewid. 4390/2, 4390/3, 4390/4, 4390/5, 4414/2 obręb Cieszanów

 

 

Inwestor:

LC ENERGIA 11 Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów

 

 

 

 

 

 

 

 

SPIS  ZAWARTOŚCI  OPRACOWANIA

 

 

 

 

  • Podstawa opracowania
  • Zakres opracowania
  • Dostęp do terenu projektowanego przedsięwzięcia
  • Oddziaływanie przedsięwzięcia na otoczenie
  • Opis przedsięwzięcia
  • Zaopatrzenie w sieci uzbrojenia terenu

VII. Informacja o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego

 

I. PODSTAWA  OPRACOWANIA

- Karta informacyjna przedsięwzięcia opracowana jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia przez
P. Justynę Chwasta i P. Damiana Palczaka.

 

II. ZAKRES OPRACOWANIA

Zakres robót

Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa elektrowni o mocy do 60 MW wraz z infrastrukturą techniczną, wykorzystującej konwersję energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w urządzeniach zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. Przewidywana jest budowa elektrowni etapowo. Przewidywany okres eksploatacji farmy fotowoltaicznej wynosi ok. 25 lat.  

Zakres przedsięwzięcia obejmuje:

− konstrukcje metalowe wsporcze do zamontowania paneli fotowoltaicznych o mocy nie mniejszej iż 450W każdy (przyjmuje się, iż zgodnie z obecnie dostępną technologią na potrzeby realizacji 1 MW mocy należy zainstalować do 2223 szt. paneli) - do 133 380 szt.,

− falowniki i połączenia elektryczne poszczególnych paneli fotowoltaicznych,

− stacje transformatorowe wraz z układem rozliczeniowym – do 25 szt.

− linie kablowe energetyczno-światłowodowe oraz przyłącza elektroenergetyczne SN do miejsca przyłączenia lub stacji GPO,

− drogę wewnętrzną wraz z placem postojowym oraz zjazdami z istniejących dróg (ok. 3500 m2 ),

− kontenerowe lub modułowe magazyny energii wraz z urządzeniami współpracującymi – do 20 kpl.,

− monitoring oraz punktowe oświetlenie,

− ogrodzenie, a także inną infrastrukturę związaną z prawidłową eksploatacją elektrowni fotowoltaicznej,

Należy przy tym zaznaczyć, że ostateczne określenie parametrów technicznych budowli
i infrastruktury technicznej może odbiegać od powyższego zestawienia i będzie zawarte
w projekcie budowlanym, na podstawie którego będzie wydane pozwolenie na budowę. Oddziaływanie inwestycji zamknie się w granicach ogrodzonej powierzchni przeznaczonej pod inwestycję, niezabudowana powierzchnia będzie czynna biologicznie.

Dopuszcza się posadowienie magazynu energii.

Powierzchnia nieruchomości wynosi ok. 55 ha (grunty klasy N, RIVa, RIVb, PsIV). Obszar inwestycyjny jest płaski i nie przebiega przez niego linia energetyczna. Ogrodzone obszary, na których zaplanowana została elektrownia fotowoltaiczna będą zajmowały powierzchnię ok. 50 ha. Dojazd do terenów działek inwestycyjnych zaplanowany został istniejącymi  dogami. Wysokość konstrukcji paneli nie będzie przekraczać 4,0 m n.p.t.

Rodzaj, technologii

Ogniwa fotowoltaiczne będą połączone ze sobą w układy, zamontowane będą na wysokości ok. 0,5-1 m od gruntu. Według Inwestora montaż ogniw zaplanowano na konstrukcji metalowej, wolnostojącej wbijanej do ziemi, max. wysokość do 4 m od terenu. Jednakże z uwagi na możliwość zmeliorowania gruntów terenu przedsięwzięcia należy rozważyć taką technologię montażu paneli, aby nie uszkodzić sieci drenarskiej. Na etapie projektowania, po zweryfikowaniu na działce inwestycyjnej lokalizacji ciągów drenarskich, zostanie przyjęte takie usytuowanie konstrukcji nośnej paneli, które nie spowoduje kolizji i przerwania istniejących ciągów drenarskich. W razie potrzeby wykonane zostaną odkrywki   w celu lokalizacji ciągów drenarskich. W przypadku uszkodzenia należy naprawić przerwany ciąg, odebrać protokolarnie przez przedstawiciela Rejonowego Zarządu Spółki Wodnej  w Lubaczowie. Dotyczy to również ciągów drenarskich po trasie kabli energetycznych, gdyż na tym poziomie znajdują się sieci drenarskie (około 100 cm od terenu).

Inwestycja obejmuje również roboty budowlano-montażowe w szczególności: instalacje elektryczne, odgromowe, stacje transformatorowe, przetwornice, układy pomiarowo-rozliczeniowe. Teren zostanie ogrodzony. Na obszarze inwestycji zaplanowano montaż łącznie do 133 380 szt. ogniw fotowoltaicznych. Liczba, rodzaj i moc paneli zostanie uszczegółowiona na etapie wykonywania dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Zastosowane ogniwa fotowoltaiczne będą współpracowały z przetwornicami. Energia elektryczna produkowana przez elektrownię będzie dostarczana za pomocą stacji transformatorowej do linii elektroenergetycznej SN. Rozliczenie wyprodukowanej energii elektrycznej nastąpi przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.

W celu uzyskania możliwości zdalnej kontroli nad pracą elektrowni planuje się zainstalowanie systemu, który umożliwi zbieranie, archiwizowanie i przesyłanie danych dotyczących ilości wyprodukowanej   i przesłanej energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego, a także systemu, który umożliwi przesyłanie informacji o pracy oraz ewentualnych awariach i uszkodzeniach urządzeń elektronicznych, elektrycznych i elektroenergetycznych.

Połączenia pomiędzy poszczególnymi sekcjami ogniw fotowoltaicznych, prowadzone będą naziemnie pod panelami, po konstrukcji metalowej. Pozostałe okablowanie oraz częściowo przyłącz, wymagać będzie wykonania wykopu wąskoprzestrzennego a kable prowadzone będą na głębokości do ok. 100 cm.

Dokładna długość komunikacji wewnętrznej nie jest znana na obecnym etapie. Zostanie ona podana na etapie projektu budowlanego. Droga na terenie inwestycji będzie posiadać nawierzchnię przepuszczalną. Wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane jak dotychczas po terenie rolnym       i w sposób naturalny infiltrować do gruntu w granicach terenu inwestycji. Nie planuje się wykonywać systemów kanalizacyjnych zarówno otwartych jak i zamkniętych. Teren parku elektrowni fotowoltaicznej będzie dostępny tylko dla osób upoważnionych do obsługi, a pojazdy wykorzystywane do prac serwisowych będą posiadać ważne przeglądy techniczne, co powinno zapobiec zanieczyszczeniu środowiska przez substancje ropopochodne.

W trakcie realizacji inwestycji wykonawca będzie unikał pozostawiania niezasypanych wykopów, które mogłyby stać się tymczasowymi zbiornikami gromadzącymi spływające wody opadowe i roztopowe infiltrujące bezpośrednio do wód podziemnych i jednocześnie stać się pułapką dla drobnych zwierząt (np. płazów, gadów, drobnych ssaków).

Przed zasypaniem wykopu, dokonana zostanie inspekcja a ewentualne znalezione małe zwierzęta odłowione i przeniesione poza teren przedsięwzięcia.

Nie planuje się ciągłego oświetlenia planowanego przedsięwzięcia podczas nocy. Roboty ziemne wykonane zostaną mechanicznie oraz częściowo ręcznie.

 

III. DOSTĘP DO TERENU PROJEKTOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Lokalizacja
Planowane przedsięwzięcie znajduje się na terenie:

- Gminy Cieszanów, miejscowość Cieszanów, działka Nr ewid. 4390/2, 4390/3, 4390/4, 4390/5, 4414/2. Dojazd do inwestycji z istniejących dróg.

 

IV. ODDZIAŁYWANIE  PROJEKTOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA  NA  OTOCZENIE


Podstawa określenia oddziaływania.

- Karta informacyjna przedsięwzięcia opracowana jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia przez
P. Justynę Chwasta i P. Damiana Palczaka.

  W związku z realizacją przedsięwzięcia:

1/ Nie wystąpi oddziaływanie na ujęcia wody w rejonie planowanego przedsięwzięcia.

2/ Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje zmian w przyrodzie ożywionej.

3/ Nie będzie szkodliwego oddziaływania na ludzi.

4/ Nie będzie emisji ponadnormatywnego hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, a hałas
i emisja spalin podczas realizacji będzie oddziaływaniem okresowym i odwracalnym. 

5/ Przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na krajobraz kulturowy, klimat, obiekty zabytkowe, różnorodność biologiczną, nie będzie powodem konfliktów społecznych. Nie będzie również transgranicznego oddziaływania, kumulacji oddziaływań, nie jest  wymagana kompensacja przyrodnicza.

Okresowe uciążliwości związane z realizacją przedsięwzięcia dla mieszkańców i środowiska po zrealizowaniu przedsięwzięcia ustaną.

 

V. OPIS  PRZEDSIĘWZIĘCIA

1. Usytuowanie przedsięwzięcia.

1.1. Położenie lokalne

Przedsięwzięcie położone jest w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego na terenie powiatu lubaczowskiego. Są to tereny administrowane przez Gminę Cieszanów – powiat lubaczowski. Przedsięwzięcie znajduje się w kompleksach terenów rolnych.

1.2. Położenie geograficzne.

Przedsięwzięcie położone jest na terenie  Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Planowane jest do zlokalizowania poza granicami wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza granicami głównych korytarzy ekologicznych wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce.

1.3. Otoczenie przedsięwzięcia.

Najbliżej położona zabudowa o charakterze mieszkalnym, od granic planowanego zamierzenia znajduje się w odległości: ok. 0,3 km – strona zachodnia.

W sąsiedztwie przedsięwzięcia znajdują się tereny upraw rolniczych.

1.4. Warunki gruntowo-wodne.

W pobliżu realizacji przedsięwzięcia nie ma obszarów o płytkim zaleganiu wód gruntowych. Przedsięwzięcie nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska glebowo-gruntowego ani też dla wód podziemnych i powierzchniowych. Teren planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest na terenie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP) Nr 428 oraz poza strefami ochrony ujęć wód podziemnych. Zgodnie z mapami zagrożenia powodziowego teren przedsięwzięcia znajduje się poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią.

Teren planowanego przedsięwzięcia położony jest w obrębie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW2000120.

 

VI. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA W OBRĘBIE PRZEDSIĘWZIĘCIA

W miejscu planowanego przedsięwzięcia nie znajdują się urządzenia obce nw. branż:

  • teletechnicznej,
  • wodociągowej,
  • kanalizacji deszczowej,
  • kanalizacji sanitarnej.
  • Istnieje możliwość, że przez teren przedsięwzięcia przebiegają ciągi drenarskie.

 

VII. INFORMACJA O MIEJSCOWYM PLANIE ZAGOSPODAROWANIA

 PRZESTRZENNEGO. 

Dla terenu ww. działek prowadzone jest postępowanie w sprawie opracowania „MPZP dla terenów Gminy Cieszanów”. Podjęto uchwałę Nr LXVII/539/2023 z dnia 22.06.2023 r. Rady Miejskiej   w Cieszanowie w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP części Gm. Cieszanów, na podstawie którego lokalizowana będzie farma wiatrowa dla terenów obejmujących część nieruchomości znajdujących się w granicach obrębów: Dachnów, Nowe Sioło, Cieszanów.

 

Burmistrz

Miasta i Gminy Cieszanów

mgr Zdzisław Zadworny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

artykuł nr 32

Karta decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach Burmistrza MiG Cieszanów

FORMULARZ B - KARTA INFORMACYJNA DLA:

  • i postanowień
  • wskazań lokalizacyjnych

L.p.

Decyzje i postanowienia, wskazania lokalizacyjne

1.

Numer wpisu

D-3/24

 

2.

Zakres przedmiotowy decyzji*

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa farmy fotowoltaicznej PV Cieszanów o łącznej mocy elektrycznej do 60 MW wraz z infrastrukturą techniczną”.

3.

Znak sprawy

GPiMK. 6220.7.2023

4.

Data wydania

04.03.2024 r.

5.

Nazwa organu, który wydał decyzję*

Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów

6.

Nazwa podmiotu, którego decyzja* dotyczy

LC ENERGIA 11 Sp. z o. o., Al. Armii Krajowej 7, 35-307 Rzeszów

7.

Numer wpisu wniosku, dotyczącego decyzji/postanowienia*

W-7/23

8.

Miejsce przechowywania (nazwa instytucji, nazwa komórki organizacyjnej, numer pokoju, numer telefonu kontaktowego)

Urząd Miasta i Gminy w Cieszanowie, Rynek 1, 37-611 Cieszanów

 Referat Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego,  pokój Nr14,

tel. 0-16  6328671

9

Informacja, czy decyzja/postanowienie* jest ostateczne oraz adnotacje o ewentualnym wstrzymaniu wykonania decyzji/ postanowienia* lub dokonanych w nich zmianach 

Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

w Przemyślu w terminie 14 dni od otrzymania za pośrednictwem Burmistrza Miasta
i Gminy Cieszanów.

10.

Zastrzeżenia dotyczące udostępnienia informacji

 

 

11.

Numer innych kart dotyczących podmiotu, których dotyczy decyzja/postanowienie*

W-7/23, P-15/23, P-1/24, P-2/24,

12.

Uwagi

 

* Niepotrzebne skreślić

 

Urząd Miasta i Gminy w Cieszanowie     Sporządził: Edward Pokrywka   Data: 04.03.2024 r.

Referat Gospodarki Przestrzennej i Mienia Komunalnego

 

 

artykuł nr 33

Ogłoszenie o I publicznym ograniczonym przetargu...

Ogłoszenie o I publicznym ograniczonym przetargu na sprzedaż działki 747/2, położonej w miejscowości Żuków.
artykuł nr 34

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy...

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy - lokal użytkowy poł. w miejscowości Kowalówka
artykuł nr 35

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy...

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy wykorzystywanych jako ogródki działkowe - część działki 474/1 , obręb Nowe Sioło.
Dostępne kategorie:
2019
2020
2021
2022
2023
2024