artykuł nr 6

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów

dot. rozbudowy linii kablowej oświetlenia ulicznego
artykuł nr 7

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów

dot. przebudowy linii kablowej oświetlenia ulicznego
artykuł nr 8

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów

dot. rozbudowy sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kowalówka
artykuł nr 9

Decyzja Burmistrza MiG Cieszanów

Burmistrz Miasta i Gminy   Cieszanów, dnia 30.11.2022 r.

  Cieszanów

 

GPiMK. 6220.7.2019

  D e c y z j a 

 

Na podstawie art. 71 ust.1, ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 80 ust. 1, art. 82, art. 85 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 z późn. zm.), § 3 ust. 1 pkt 54 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.) a także  art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U.
z 2022 r., poz. 2000 (Kpa), po rozpatrzeniu wniosku Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa, działającej poprzez pełnomocnika Panią Izę Michałek a następnie Panią Edytę Wójcik, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn: „Budowa elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 444/4, 445/5         w miejscowości Gorajec, Gm. Cieszanów” z dnia 13.09.2019 r. oraz po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

u s t a l a m:

środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 444/4, 445/5 w miejscowości Gorajec, Gm. Cieszanów” w następujący sposób:

I. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

I.1. Przedsięwzięcie znajduje się w terenach administrowanych przez Gminę Cieszanów– miejscowość Dąbrówka, obręb geodezyjny Gorajec, powiat lubaczowski, woj. podkarpackie. Polega na budowie elektrowni słonecznej o mocy do 1,0 MW na działkach o nw. numerach ewidencyjnych: 444/4, 445/5 obręb Gorajec.

Wnioskodawca: Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa.

I.2. Parametry przedsięwzięcia i zakres wykonywanych robót:

Budowa elektrowni na terenie ww. działek ewidencyjnych w miejscowości Dąbrówka, obręb geodezyjny Gorajec, polegać będzie na utwardzeniu drogi dojazdowej żwirem o różnym uziarnieniu, a następnie będzie polegać na wyposażeniu terenu w:

  • zestawy ogniw fotowoltaicznych do 4000 szt. umieszczonych na konstrukcji wsporczej z rur     i kształtowników metalowych. Panele zostaną umieszczone w rzędach, między którymi pozostawiony zostanie odstęp od 3 do 10 m. Przestrzeń pomiędzy rzędami paneli nie będzie przekształcana i pozostanie biologicznie czynna. W ramach jednego rzędu, panele zostaną połączone za pomocą stalowych konstrukcji i posadowione na podporach – słupkach wkręconych (lub wbitych) w grunt. Wysokość panelu w rzucie bocznym wraz ze słupkiem nie przekroczy 5 m.
  • dróg wewnętrznych o szerokości do 4,0 metrów;
  • placu manewrowego gruntowego o powierzchni do 900 m2,
  • infrastruktury elektroenergetycznej, w tym:
  • maksymalnie 20 szt. inwerterów w postaci urządzeń montowanych do konstrukcji wsporczej przy grupach paneli;
  • wewnętrznych sieci kablowych;
  • sieci teletechnicznych, telekomunikacyjnych i alarmowo-dozorowych, łączących poszczególne elementy elektrowni, zgodnie z ostatecznymi potrzebami;
  • ogrodzenia terenu inwestycji.

oraz inna infrastruktura związana z prawidłową eksploatacją parku ogniw fotowoltaicznych, Ostateczne określenie parametrów technicznych budowli i infrastruktury technicznej będzie zawarte w projekcie budowlanym, na podstawie którego będzie wydane pozwolenie na budowę.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarzać będzie prąd elektryczny o stałym napięciu, który zostanie przekształcony przez falowniki w prąd zmienny, a następnie przekazany do sieci energetycznej. Dokładne miejsce wpięcia do KSE zostanie określone przez Lokalnego Operatora Sieci Elektroenergetycznej w Technicznych Warunkach Przyłączenia. Przewiduje się, że okres eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej wyniesie 25-30 lat. Teren projektowanego przedsięwzięcia nie będzie oświetlony w nocy, będzie stale monitorowany za pomocą telewizji przemysłowej. Dojazd do inwestycji będzie możliwy poprzez wybudowane zjazdy z istniejącej drogi. Komunikację na terenie inwestycji zapewni wolna przestrzeń pomiędzy rzędami stołów. Przestrzeń ta nie będzie wymagała utwardzenia, wewnętrzne drogi dojazdowe   i plac manewrowy pozostaną gruntowe.

Całkowita powierzchnia terenu, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia w wariancie realizacyjnym wynosi 2,7346 ha, powierzchnia pod zabudowę do 1,0 ha.

Bilans terenu elektrowni słonecznej

  1.  
  •  

Jednostka miary

Ilość (wielkość maksymalna)

  1.  

Panele fotowoltaiczne

 

 

 

  • Powierzchnia całkowita stołów
  1.  
  1.  

Kontener stacji transformatorowej

 

 

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  
  1.  

Kontener techniczny stacji

 

 

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  
  1.  

Drogi nieutwardzone

 

 

 

  •  
  1.  
  •  
  1.  

Plac gruntowy

 

 

 

  •  
  1.  
  1.  

6.

Suma powierzchni zabudowy przemysłowej

  1.  
  •  
  1.  

Teren biologicznie czynny

  1.  
  •  
  1.  

Powierzchnia całkowita działki

  1.  
  •  

 

Charakterystyka technologii.

Ogniwa fotowoltaiczne będą połączone ze sobą w układy. Panele zostaną połączone za pomocą stalowych konstrukcji i posadowione na podporach – słupkach wkręconych (lub wbitych) w grunt. Wysokość panela w rzucie bocznym wraz ze słupkiem nie przekroczy 5 m. Wyposażone zostaną   w powłokę antyrefleksyjną, zapobiegającą efektowi olśnienia.

Inwestycja obejmuje również roboty budowlano-montażowe w szczególności: instalacje elektryczne, odgromowe, stację transformatorową, przyłącz do sieci elektroenergetycznej SN, przetwornice, układy pomiarowo-rozliczeniowe. Teren zostanie ogrodzony. Na obszarze inwestycji zaplanowano montaż łącznie do 4000 szt. ogniw fotowoltaicznych o maksymalnej łącznej mocy do 1 MW. Ilość, rodzaj i moc paneli zostanie uszczegółowiona na etapie wykonywania dokumentacji technicznej przedsięwzięcia.

Zastosowane ogniwa fotowoltaiczne będą współpracowały z przetwornicami. Energia elektryczna produkowana przez elektrownię będzie dostarczana za pomocą stacji transformatorowej do linii elektroenergetycznej SN. Rozliczenie wyprodukowanej energii elektrycznej nastąpi przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.

W celu uzyskania możliwości zdalnej kontroli nad pracą elektrowni planuje się zainstalowanie systemu, który umożliwi zbieranie, archiwizowanie i przesyłanie danych dotyczących ilości wyprodukowanej i przesłanej energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego, a także systemu, który umożliwi przesyłanie informacji o pracy oraz ewentualnych awariach i uszkodzeniach urządzeń elektronicznych, elektrycznych i elektroenergetycznych.

Połączenia pomiędzy poszczególnymi sekcjami ogniw fotowoltaicznych, prowadzone będą naziemnie pod panelami, po konstrukcji metalowej. Pozostałe okablowanie oraz częściowo przyłącz, wymagać będzie wykonania wykopu. Z uwagi na bliskość linii elektroenergetycznej SN od stacji transformatorowej, odcinek przyłącza będzie bardzo krótki.

Planowany do wykonania zjazd wraz z placem manewrowym i postojowym będzie mieć nawierzchnię przepuszczalną, a wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane jak dotychczas po terenie rolnym   i w sposób naturalny infiltrować do gruntu w granicach terenu inwestycji. Nie planuje się wykonywać systemów kanalizacyjnych zarówno otwartych jak i zamkniętych. Teren parku elektrowni słonecznej będzie dostępny tylko dla osób upoważnionych do obsługi, a pojazdy wykorzystywane do prac serwisowych będą posiadać ważne przeglądy techniczne, co powinno zapobiec zanieczyszczeniu środowiska przez substancje ropopochodne.

Technologia wykonania zjazdu z placem postojowym i manewrowym, zostanie uszczegółowiona przez projektanta na etapie wykonywania dokumentacji technicznej dla przedsięwzięcia.

W trakcie realizacji inwestycji wykonawca będzie unikać pozostawiania niezasypanych wykopów, które mogłyby stać się tymczasowymi zbiornikami gromadzącymi spływające wody opadowe i roztopowe infiltrujące bezpośrednio do wód podziemnych i jednocześnie stać się pułapką dla drobnych zwierząt (np. płazów, gadów, drobnych ssaków).

Przed zasypaniem wykopu, dokonana zostanie inspekcja a ewentualne znalezione małe zwierzęta odłowione i przeniesione poza teren przedsięwzięcia.

Nie planuje się oświetlenia przedsięwzięcia w nocy. Roboty ziemne wykonane zostaną mechanicznie.   W miejscach, w których zagrożone może być bezpieczeństwo osób pracujących, roboty wykonywane będą w sposób ręczny.

I.3. Przedsięwzięcie umiejscowione będzie po wschodniej stronie m. Dąbrówka, obręb Gorajec i przebiegać będzie w kierunku północ - południe.

II. Istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

Określam warunki na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia (w oparciu
o postniowienie RDOŚ w Rzeszowie:

  1. Podczas prowadzenia robót budowlanych nie można dopuścić do zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych stosowanymi substancjami, ściekami lub odpadami powstającymi w związku z realizowanymi pracami.
  2. Prace budowlane związane z realizacją zamierzenia inwestycyjnego prowadzone będą wyłącznie w porze dziennej, tj. w godzinach 6,00 – 22,00.
  3. Wszelkie prace ziemne prowadzone na potrzeby zamierzenia inwestycyjnego prowadzone będą w sposób niepowodujący powstania zastoisk, które mogą być wykorzystywane przez płazy jako miejsca rozrodu.
  4. Prace obejmujące usuwanie roślinności i ewentualnie wierzchniej warstwy gleby
    z terenu działek inwestycyjnych (np. po trasie linii kablowych), będą przeprowadzone poza okresem wzmożonej aktywności fauny, w tym poza głównym okresem lęgowym ptaków, tj. poza okresem od 01 marca do 31 sierpnia. W przypadku zaistnienia konieczności dokonania tych prac w ww. okresie lęgowym, prace te powinny być poprzedzone kontrolą przyrodnika pod kątem występowania chronionych gatunków zwierząt (obserwacje te powinny się odbyć maksymalnie do 3 dni przed terminem realizacji prac). W razie stwierdzenia występowania chronionych gatunków, usuwanie roślinności i zdejmowanie humusu należy wstrzymać do momentu opuszczenia danego terenu przez te zwierzęta (np. do zakończenia lęgów, wyprowadzenia młodych) lub do momentu uzyskania stosownych zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych.
  5. Zadrzewienia na miedzach będą zachowane.
  6. Znajdujące się na terenie budowy wykopy (w tym liniowe) i inne potencjalne pułapki ekologiczne, do których mogą wpadać płazy (i inne małe zwierzęta) będą zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić im dostanie się do nich (np. poprzez stosowanie szczelnych przykryć, wygrodzeń) lub też zastosowanie rozwiązań umożliwiających samodzielne wydostanie się z nich (np. pochylnie). W przypadku wykopów liniowych powinny być one realizowane na możliwie krótkich odcinkach i możliwie szybko zasypywane. Miejsca takie powinny być jednak systematycznie kontrolowane a ewentualnie znajdujące się w „pułapkach” płazy i inne zwierzęta niezwłocznie uwalniane i przenoszone w odpowiednie danemu gatunkowi siedliska.
  7. Ogrodzenie elektrowni słonecznej będzie wykonane jako ażurowe (np. siatkowe),
    z pozostawioną przestrzenią ok. 20 cm od poziomu terenu do dolnej krawędzi ogrodzenia (ogrodzenie bez podmurówki), dzięki czemu pod ogrodzeniem nie będą istniały fizyczne przeszkody uniemożliwiające migrację małym zwierzętom. Dolną krawędź ogrodzenia należy wykonać w sposób wykluczający kaleczenie się zwierząt (np. w przypadku zastosowania siatki ogrodzeniowej, na dole ogrodzenia zastosowany zostanie pełny splot siatki,   z zamkniętymi oczkami lub zastosowane zostaną nakładki na krawędziach ogrodzenia).
  8. Przy ewentualnym wprowadzeniu zieleni izolacyjnej będą uwzględnione gatunki rodzime, dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych.
  9. Kolorystyka ogrodzenia planowanego zamierzenia inwestycyjnego i znajdujących się na jego powierzchni obiektów kubaturowych powinna być stonowana, zbliżona do kolorów występujących w bezpośrednim otoczeniu obiektów (stonowane odcienie zieleni, szarości, brązu).
  10. Na etapie eksploatacji, w porze nocnej teren elektrowni słonecznej nie będzie stale oświetlony.
  11. Teren budowy elektrowni, w tym ogrodzenie będzie odsunięty na odległość min. 90 m od zadrzewień w obrębie strefy buforowej potoku Buszcza (tj. min. 90 m od działki Nr ewid. 499).
  12. Przestrzeń miedzy panelami oraz pod nimi pozostawiona zostanie jako tereny biologicznie czynne, przy czym teren ten należy obsiać trawami łąkowymi oraz mieszanką długokwitnących roślin. Zalecany jest wysiew w mieszance roślin miododajnych, wieloletnich nie wymagających koszenia, jak np. koniczyna, komonica, lucerna lub też jednorocznych sianych na obrzeżach, jak np. facelia, gryka, łubin żółty, nostrzyk biały i żółty, chaber bławatek, sparceta siewna i gorczyca biała. Taki sposób użytkowania przestrzeni między panelami należy utrzymywać przez cały okres eksploatacji farmy fotowaltaicznej. Nie należy prowadzić żadnych zabiegów agrotechnicznych, w tym koszenia, w okresie od 01 kwietnia do 31 lipca. Nie należy używać kosiarek rozdrabniających. Pokos należy pozostawić przez kilka dni, do wyschnięcia i osypania się nasion, następnie pozyskaną biomasę usunąć z powierzchni elektrowni słonecznej.
  13. Nie będą stosowane herbicydy, pestycydy i jakiekolwiek inne środki chemiczne (np. ograniczające wzrost roślin).
  14. Maksymalna wysokość górnej części konstrukcji montażowych wraz z modułami PV oraz stacji transformatorowych nie będzie przekraczać 5 m n.p.t.
  15. Panele fotowoltaiczne będą pokryte powłoką antyrefleksyjną.
  16. Zaplecze budowy oraz miejsca postoju maszyn budowlanych będą wyposażone w środki zabezpieczające przed przenikaniem szkodliwych substancji do ziemi lub do wód (np. sorbenty, maty absorbujące).
  17. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia należy usunąć wszelkie pozostałe po budowie zanieczyszczenia i niewykorzystane materiały a następnie przeprowadzić uporządkowania terenów. Nadmiar mas ziemnych powinien być usunięty z miejsc czasowego magazynowania a teren uprzątnięty aby zapobiec spontanicznemu rozwojowi roślin gatunków inwazyjnych łatwo zajmujących odkryte powierzchnie. Tereny sąsiadujące z zamierzeniem, których powierzchnia została zmieniona należy przywrócić do stanu sprzed realizacji.
  18. W przypadku wyboru do zamontowania transformatora olejowego, zostanie on umieszczony w zamkniętej stacji transformatorowej a pod nim zostanie zamontowana szczelna misa   o pojemności pozwalającej przechwycić całość wycieku oleju w przypadku ewentualnego rozszczelnienia transformatora.

III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia
w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1,
w szczególności w projekcie budowlanym, w przypadku decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10, 14, 18 i 19.

Projekt budowlany musi uwzględniać ustalenia wynikające z punktu I i II decyzji.

IV. Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia nie ma obowiązku przeprowadzenia:

- ponownej oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania

  pozwolenia na budowę,

- postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.

V. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych
w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska:

Analiza etapu realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia prowadzi do wniosku, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom organizacyjnym, technicznym i technologicznym nie będzie ono działalnością, w której może dojść do poważnej awarii przemysłowej, stwarzającej zagrożenie dla środowiska, nie będzie kwalifikować się do zakładu o zwiększonym ryzyku, jak również do zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Nie wymaga przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Planowane przedsięwzięcie nie będzie wymagać wdrożenia procedur przewidzianych dla zakładu o zwiększonym ryzyku lub o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej.

 VI. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko   w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:

Jak wynika z wykazanego w Raporcie zasięgu występowania zanieczyszczeń oraz ze względu na wielkość i skalę przedsięwzięcia, jego oddziaływania nie przewiduje się możliwości transgranicznego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w odległości ponad 15,5 km od wschodniej granicy państwa.

VII. Wymogi w zakresie wykonania kompensacji przyrodniczej, zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania na środowisko.

Przy realizacji i eksploatacji tego przedsięwzięcia nie zachodzi konieczność wykonania kompensacji przyrodniczej. Inwestycja znajdować się będzie na terenie, który stanowi pole orne.

VIII. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Planowane przedsięwzięcie będzie dotrzymywać standardy emisyjne i standardy jakości środowiska,   w związku z powyższym nie ma potrzeby ustanawiania obszaru ograniczonego użytkowania dla tego przedsięwzięcia.

Obszar inwestycji zlokalizowany jest poza granicami głównych korytarzy ekologicznych wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce przez Instytut Badania Ssaków PAN w Białowieży (z późniejszą ich aktualizacją w latach 2010-2012). Realizacja przedsięwzięcia nie doprowadzi również do fragmentacji siedlisk cennych z przyrodniczego punktu widzenia.

U z a s a d n i e n i e:

Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa, działająca przez Panią Izę Michałek  a następnie Panią Edytę Wójcik, w dniu 13.09.2019 r. złożyła wniosek
w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn: „Budowa elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 444/4, 445/5 w miejscowości Gorajec, Gm. Cieszanów”. 

Wniosek z dnia 10.09.2019 r., został przygotowany wg przepisów art. 74, ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

W Karcie informacyjnej przedsięwzięcia (KIP), jako głównym załączniku do wniosku zawarto podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu, określone w 74 ust. 1 wymienionej ustawy.   W oparciu o posiadane dowody ustalono, że liczba stron przekracza 10. Wobec tego zainteresowane strony o wszczęciu postępowania zawiadomiono poprzez obwieszczenia za pośrednictwem BIP             i tablicy ogłoszeń UMiG w Cieszanowie, w miejscu realizacji przedsięwzięcia oraz na tablicy ogłoszeń w miejscowości Dąbrówka, obręb geodezyjny Gorajec, zgodnie z art. 49 Kpa w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Planowane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, na podstawie art. 63 ust. 1, w związku z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także § 3 ust. 1 pkt 54 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839), tj.:

- § 3 ust. 1 pkt 54 lit. a „zabudowa przemysłowa, w tym zabudowa systemami fotowoltaicznymi, lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5, 8 i 9 ustawy  z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–3 tej ustawy”.

Realizacja przedsięwzięcia zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy wymaga uzyskania decyzji   o środowiskowych uwarunkowaniach.

Ze względu na  powyższe korzystając z art. 64 ust. 1, wymienionej na wstępie ustawy Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów w dniu 27.09.2019 r. wystąpił do PGW Wody Polskie – Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie pismami znak: GPiMK.6220.7.2019 z prośbą o wydanie opinii odnośnie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaczowie w opinii znak: PSNZ.465.1-24/19 z dnia 14.10.2019 r. opowiedział się za brakiem przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w pismie z dnia 11.10.2019 r. znak: WOOŚ.4220.9.17.2019.BL.4 stwierdził, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

PGW Wody Polskie Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w opinii z dnia 16.10.2019 r. (data wpływu 22.10.2019 r.) znak: RZ.ZZŚ.4.436.661.2019.DS poinformował, że dla ww. przedsięwzięcia nie jest wymagane przeprowadzenie oceny.

W dniu 31.10.2019 r. Burmistrz MiG Cieszanów wydał postanowienie znak: GPiMK.6220.7.2019   w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz postanowienie o zawieszeniu postępowania do czasu przedłożenia przez Wnioskodawcę raportu   o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, powiadamiając strony postępowania.

Wnioskodawca w dniu 23.02.2021 r. przedłożył do tut. Organu raport. W dniu 26.02.2021 r. Burmistrz MiG Cieszanów wydał postanowienie znak: GPiMK.6220.7.2019 o podjęciu postępowania. O tych faktach poinformował strony postępowania. Następnie również w dniu 26.02.2021 r. przesłał raport do organów uzgadniających.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w pismie z dnia 01.04.2021 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.4 wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia raportu w terminie do  dnia 30 września 2021 r. podając zakres i informując, że załatwienie sprawy nastąpi w terminie 30 dni licząc od dnia skompletowania materiału dowodowego.

Pismem z dnia 24.09.2021 r. Wnioskodawca wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie o przedłożenie terminu dostarczenia uzupełnienia wniosku do dnia 29.10.2021 r., informując o tym Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów. 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w pismie z dnia 04.10.2021 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.6 określił nowy termin przedłożenia wyjaśnień do dnia 29.10.2021 r. Wyznaczył nowy termin załatwienia sprawy, tj. 30 dni licząc od dnia skompletowania materiału dowodowego. Następnie w pismie z dnia 04.11.2021 r. wyznaczył nowy termin przedłożenia wyjaśnien – do dnia 31.12.2021 r., informując, że załatwienie sprawy nastąpi w terminie 30 dni licząc od dnia skompletowania materiału dowodowego.

Pismem z dnia 23.12.2021 r. Wnioskodawca wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie o przedłużenie terminu dostarczenia uzupełnienia wniosku do dnia 28.02.2022 r., informując o tym Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska   w Rzeszowie w pismie z dnia 13.01.2022 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.11 określił nowy termin przedłożenia wyjaśnień do dnia 28.02.2022 r. Wyznaczył nowy termin załatwienia sprawy, tj. 30 dni licząc od dnia skompletowania materiału dowodowego.

W dniu 28.02.2022 r. Wnioskodawca wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie o przedłużenie terminu dostarczenia uzupełnienia wniosku do dnia 30.09.2022 r., informując o tym Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów. 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w pismie z dnia 17.03.2022 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.12 wezwał Wnioskodawcę do dostarczenia stosownej informacji odnośnie przedmiotowego zamierzenia w zakresie jego realizacji/rezygnacji i określenia ewentualnego terminu przedłożenia wymaganych uzupełnień.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w pismie z dnia 05.04.2022 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.14 w odpowiedzi na pismo Wnioskodawcy z dnia 28.03.2022 r. w sprawie przedłużenia terminu uzupełnienia raportu wyznaczył nowy termin przedłożenia wyjaśnień do dnia 30.09.2022 r. Wyznaczył nowy termin załatwienia sprawy, tj. 30 dni licząc od dnia skompletowania materiału dowodowego.

Wnioskodawca w dniu 16.08.2022 r. dostarczył uzupełnienie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w pismie z dnia 15.09.2022 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.17 nawiązując do wniosku Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów z dnia 26.02.2021 r., znak: GPiMK.6220.7.2021 poinformował, że termin załatwienia sprawy określony w art. 77 ust. 6 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko nie może być dochowany ze względu na skomplikowany charakter sprawy. Wyznaczył nowy termin dokonania uzgodnienia tj. do dnia 14.10.2022 r.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w postanowieniu z dnia 13.10.2022 r. znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.19 uzgodnił warunki realizacji przedsięwzięcia.

O tym fakcie Burmistrz MiG Cieszanów poinformował strony postępowania, jak również, że do treści uzgodnienia można odnieść się w odwołaniu od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Z uwagi na to, że liczba stron postępowania nie przekracza 10, na każdym etapie postępowania administracyjnego, o wszelkich czynnościach podejmowanych przez tut. Organ jako prowadzący postępowanie, strony postępowania informowane były pisemnie. Terminy dostarczania pism były zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie (Kpa i ww. ustawy).

Na podstawie art. 79 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko tut. Organ zapewnił udział społeczeństwa w prowadzonym postępowaniu, na podstawie art. 33 ust. 1 w/w ustawy podał ten fakt do publicznej wiadomości.

W tym czasie żadna ze stron, nikt ze społeczeństwa jak również żadna organizacja nie zapoznawała się z wnioskiem, raportem, uzupełnieniem i nie składała uwag i wniosków osobiście, pisemnie i drogą elektroniczną.

Korzystając z art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Kpa (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.) Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów zawiadomił strony o zakończeniu postępowania dowodowego oraz, że zebrano wystarczające dowody i materiały do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia.

Równocześnie zgodnie z dyspozycją art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko poinformował w formie obwieszczenia, że z materiałami dotyczącymi powyższej sprawy w tym z opinią:

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie znak: PSNZ.465.1-24/19
z dnia 14.10.2019 r., PGW Wody Polskie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej   w Rzeszowie z dnia 16.10.2019 r. znak: RZ.ZZŚ.436.661.2019.DS oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 11.10.2019 r., znak: WOOŚ.4220.9.17.2019.BL.4   i postanowienia znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.19 z dnia 13.10.2022 r. można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie, pokój Nr 14 w terminie od 02.11.2022  do 25.11.2022 r. w godzinach 7.00 – 15.00 jak również, że po upływie tego  terminu zostanie wydana decyzja administracyjna w powyższej sprawie.

W tym czasie żadna ze stron, nikt ze społeczeństwa jak również żadna organizacja nie zapoznawał się z materiałami dotyczącymi powyższej sprawy jak również nie wypowiadał się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Zawiadomienie w formie obwieszczeń zostało zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej i tablicy ogłoszeń UMiG
w Cieszanowie, umieszczane na  tablicach ogłoszeń w miejscowości Dąbrówka – obręb Gorajec oraz w miejscu realizacji przedsięwzięcia  zgodnie z art. 49 Kpa w związku z art. 74 ust. 3 ww. ustawy   w dniach 02.11.2022 r. do 25.11.2022 r. w godzinach 700 – 1500.

Niezależnie od ogólnie obowiązujących przepisów na etapie projektowania, realizacji, eksploatacji   i likwidacji, w decyzji nałożono warunki organów uzgadniających i opiniujących.

W trakcie całego postępowania dowodowego żadna ze stron, nikt ze społeczeństwa jak również żadna organizacja nie zapoznawała się z wnioskiem, raportem, uzupełnieniami, załączonymi dokumentami       i nie składała żadnych uwag, wniosków i zastrzeżeń osobiście, pisemnie, przez pełnomocnika i drogą elektroniczną do złożonego wniosku, raportu, uzupełnień do raportu i załączonych dokumentów. Nikt nie wypowiadał się również co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Nie było obowiązku prowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Jak wynika z przedłożonego materiału dowodowego, przedsięwzięcie dzięki zastosowanym rozwiązaniom organizacyjnym, technicznym i technologicznym nie wymaga ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania, nie będzie powodować oddziaływania transgranicznego na środowisko   z uwagi na znaczną odległość od granicy państwa oraz lokalny zasięg oddziaływania planowanego przedsięwzięcia. Wobec powyższego nie określono uwarunkowań w tym zakresie.

  W niniejszej decyzji nie nałożono obowiązku przeprowadzenia: oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę, gdyż posiadane na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dane na temat przedsięwzięcia   i elementów przyrodniczych środowiska objętych zakresem przewidywanego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko pozwalają wystarczająco ocenić jego oddziaływanie na środowisko, jest również brak postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko – odległośc przedsięwzięcia ponad 20 km od wschodniej granicy Polski. Mając na uwadze lokalizację, rodzaj, zakres przedsięwzięcia a także skalę i zasięg generowanych oddziaływań na środowisko przyrodnicze planowanego przedsięwzięcia uznano, że nie będzie ono w sposób znaczący oddziaływać na twory, składniki i zasoby przyrody. Tereny w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia częściowo są zamieszkałe, w większości użytkowane są rolniczo. Planowane przedsięwzięcie nie będzie źródłem niekorzystnych oddziaływań na środowisko.

  Z uwagi na powyższe okoliczności uznano, że planowane przedsięwzięcie przy wypełnieniu warunków wymienionych w sentencji, spełni wymogi stawiane przez przepisy z zakresu ochrony środowiska.

Teren planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest poza granicami głównego zbiornika wód podziemnych GZWP Nr 428 Dolina kopalna Biłgoraj-Lubaczów oraz poza strefami ochrony ujęć wód podziemnych i powierzchniowych oraz zbiorników wód śródlądowych. Zgodnie z mapami zagrożenia powodziowego teren przedsięwzięcia znajduje się poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią.

  W pobliżu realizacji przedsięwzięcia nie ma obszarów o płytkim zaleganiu wód gruntowych i obszarów wodno-błotnych.

Teren planowanego przedsięwzięcia położony jest w obrębie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW2000120. Stan ilościowy i chemiczny wymienionej JCWPd oceniono jako dobry. Ta część wód została zaliczona do obszarów chronionych przeznaczonych do poboru wody na potrzeby zaopatrzenia ludności w wodę, do spożycia. Osiągnięcie celów środowiskowych dla wymienionych części wód podziemnych nie jest zagrożone.

W związku z powyższym ocenia się, że analizowane przedsięwzięcie nie wpłynie na pogarszanie stanu ilościowego i chemicznego wód podziemnych, a także nie zagrozi nieosiągnięciu celów środowiskowych określonych dla tej JCWPd, czyli utrzymania dobrego stanu ilościowego                     i chemicznego wód podziemnych. W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia nie planuje się działań mogących pogorszyć stan chemiczny i ilościowy przedmiotowych JCWPd.

Teren planowanego przedsięwzięcia usytuowany jest w obrębie jednolitych części wód powierzchniowych JCWP:

- „Łówczanka” o kodzie PLRW200017228269, typ 17 (potok nizinny piaszczysty), będącej niemonitorowaną, naturalną częścią wód, w dobrym stanie, niezagrożoną ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, którym jest dobry stan ekologiczny i dobry stan chemiczny, bez derogacji. Powyższa zlewnia JCWP została zaliczona do obszarów chronionych przeznaczonych do ochrony przedmiotów ochrony zależnych od wód, tj.: Park Krajobrazowy PK6501 Południoworoztoczański Park, OSO PLB060008 Puszcza Solska, OSO PLB060012 Roztocze, OZW PLH180017 Horyniec.

Teren budowy elektrowni, w tym ogrodzenie będzie odsunięty na odległość min. 90 m od zadrzewień w obrębie strefy buforowej potoku Buszcza (tj. min. 90 m od działki Nr ewid. 499).

Zgodnie z wymogami art. 4 Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, celem środowiskowym dla ww. jednolitych części wód powierzchniowych jest ochrona tych wód tak, aby osiągnąć/utrzymać dobry stan ekologiczny i dobry stan chemiczny.

W przypadku analizowanego przedsięwzięcia zastosowano takie rozwiązania, aby w jak najmniejszym stopniu miały one wpływ na stan wód powierzchniowych i podziemnych. Na etapie realizacji przedsięwzięcia przewidziano zastosowanie szeregu działań mających na celu wyeliminowanie lub ograniczenie negatywnego wpływu na wody, m.in.: organizacja zaplecza materiałowo-sprzętowego na utwardzonym terenie, wyposażenie terenu inwestycji
w sorbenty, stała kontrola stanu technicznego stosowanego sprzętu, wyposażenie terenu inwestycji   w przenośne sanitariaty.

Należy stwierdzić, iż analizowane przedsięwzięcie nie wpłynie na elementy stanu biologicznego, fizykochemicznego, hydromorfologicznego i chemicznego wód JCWP, w stopniu pogarszającym klasyfikację jednolitej części wód powierzchniowych, a tym samym nie zagrozi nieosiągnięciu celów środowiskowych określonych dla ww. JCWP.

W trakcie eksploatacji, oddziaływanie na środowisko gruntowo-wodne będzie ograniczone jedynie do odprowadzania wód opadowo-roztopowych na teren przedsięwzięcia. Należy zachować stosunki wodne na działkach sąsiednich.

 Działania związane z prowadzeniem prac budowlanych oraz późniejszą eksploatacją  przedsięwzięcia skutkować będą powstawanienm odpadów. Rodzaj odpadów na etapie realizacji inwestycji związany będzie z transportem elementów paneli i elementów montażowych (opakowania), które są niezbędne na potrzeby transportu oraz charakterystyczne dla prac budowlanych. Ogniwa transportowane są na paletach i opakowane w tekturowych pudełkach.

Oszacowanie ilości odpadów jest bardzo trudne, gdyż nie jest możliwe dokładne obliczenie strat materiałów budowlanych w trakcie procesu budowlanego.

Masy ziemne zostaną ponownie wykorzystane na obszarze przedsięwzięcia, m.in. do zasypania kabli elektroenergetycznych. Do czasu wykorzystania, wierzchnia warstwa gleby zostanie tymczasowo zmagazynowana w wydzielonym miejscu na działce inwestycyjnej.

Masy ziemne z głębszych warstw wykopu zostaną tymczasowo odłożone np. wzdłuż wykopów liniowych, podobnie jak warstwa próchniczna z miejsc, gdzie będą prowadzone prace ziemne                 i w całości wykorzystane na terenie inwestycyjnym. Tak zmagazynowane i ponownie wykorzystane masy ziemne nie będą zatem odpadem o kodzie 17 05 04.

Wytwórcą odpadów będzie firma wykonująca usługę budowlano-montażową. W przypadku postępowania z odpadami zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania na środowisko. Na placu budowy wyznaczone będzie miejsce czasowego magazynowania odpadów, a odpady te będą przekazywane firmom mającym wymagane zezwolenia   i specjalizującym się w ich recyklingu.

Powstające w trakcie realizacji przedsięwzięcia odpady sklasyfikowane w katalogu odpadów jak np. oleje silnikowe, filtry, zużyte części, sorbenty będą przekazywane firmom specjalizującym się w przetwarzaniu i unieszkodliwianiu odpadów.

Na etapie eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej powstawać będą odpady związane
z funkcjonowaniem urządzeń farmy. Eksploatacja instalacji może powodować powstawanie znikomych ilości odpadów związanych z serwisowaniem urządzeń. Urządzenia farmy, w tym projektowane panele charakteryzują się dużą wytrzymałością np. związaną z obciążeniem śniegiem czy opadami gradu.

Wszystkie odpady na tym etapie będą powstawać w wyniku serwisu i napraw instalacji. Nie będą magazynowane w obrębie obszaru działki inwestycyjnej a bezpośrednio po wytworzeniu będą one oddawane firmie specjalizującej się w recyklingu.

Na etapie likwidacji przedsięwzięcia przewiduje się powstanie dużej ilości odpadów powstałych z rozbiórki i demontażu obiektów farmy fotowoltaicznej. Podobnie jak na etapie realizacji inwestycji, etap likwidacji będzie charakteryzował się koniecznością tymczasowego usunięcia próchnicznej warstwy gleby z zawartością humusu, w celu usunięcia ułożonego tam okablowania. Sposób postępowania będzie wówczas identyczny, tj. obie warstwy będą składowane oddzielnie, a potem użyte do zasypania powstałych wykopów i rozplantowania na powierzchni działki. Według obecnie obowiązujących przepisów, masy ziemne nie będą więc odpadem o kodzie 17 05 04. Na obecnym etapie oszacowanie ilości powstałych odpadów jest niemożliwe. Przyjmuje się natomiast, że rodzaj odpadów i sposób powstępowania będzie taki sam jak na etapie realizacji przedsięwzięcia. Przewiduje się, że etap likwidacji będzie charakteryzować się wytworzeniem dużej ilości odpadów, z których znaczny procent zostanie poddany recyklingowi (tutaj w szczególności odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych). Powstałe na nieruchomości odpady komunalne zbierane będą   w pojemniki i oddawane zgodnie z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości na terenie gminy oraz zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych.

Nie przewiduje się powstawania ścieków sanitarnych i przemysłowych.

Wszystkie odpady powstające na etapie realizacji, użytkowania i likwidacji przedsięwzięcia zbierane będą w sposób selektywny, zgodnie z przepisami prawa w tym zakresie. Urządzenia do magazynowania odpadów, tj. pojemniki, sektory zostaną zlokalizowane na utwardzonej powierzchni i odpowiednio zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych.

Zagospodarowanie wszystkich rodzajów odpadów zlecone zostanie specjalistycznym firmom prowadzącym działalność w zakresie transportu, zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.

W czasie trwania robót ścieki socjalno-bytowe będą gromadzone w przenośnych toaletach typu „toi-toi”, z okresowym wywozem do komory zlewnej przy oczyszczalniach ścieków.

Powstające w trakcie realizacji przedsięwzięcia masy ziemne będą również wykorzystywane
w miejscu budowy do niwelacji terenu.

  Na etapie realizacji przedsięwzięcia – do 12 miesięcy, emisję hałasu będą powodować: dźwigi, koparki, ciężarówki, samochody terenowe i osobowe, wciągarki. Stosowane będą nowoczesne urządzenia i maszyny charakteryzujące się niskim poziomem emisji hałasu. Aby ograniczyć emisję hałasu prowadzony będzie stały monitoring stosowanych maszyn, urządzeń i pojazdów. Ponadto przestrzegana będzie zasada wyłączania sprzętu/silników w czasie przerw w pracy. Oddziaływania akustyczne występujące na etapie realizacji przedsięwzięcia będą mieć charakter chwilowy, lokalny i ustaną wraz z zakończeniem prac budowlanych. Harmonogram prac zostanie tak ułożony, aby maksymalnie ograniczyć etap budowy.

W wyniku realizacji inwestycji nie zostaną przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu na terenach podlegających ochronie akustycznej wynoszące w porze nocnej 45 dB, a w porze dziennej 55 dB. Uciążliwości związane z tym etapem będą mieć charakter krótkotrwały i odwracalny. Najbliżej położona zabudowa o charakterze mieszkalnym (zagrodowa) znajduje się w odległości ok. 73 m w kierunku północno-wschodnim od granicy terenu inwestycji.

Biorąc pod uwagę rodzaj planowanej inwestycji oraz usytuowanie względem terenów chronionych akustycznie przewiduje się, że na żadnym z etapów analizowanego przedsięwzięcia nie dojdzie do przekroczenia określonych standardów dotyczących emisji hałasu do środowiska. Prace będą wykonywane jedynie w porze dziennej (godz. 6-22).

  Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na klimat. Na etapie realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia wystapi emisja zanieczyszczeń do powietrza pochodząca z pracy maszyn i urządzeń spalających paliwo. Emitowane będą gazy cieplarniane, które wpływają na zmiany klimatu. Jednak skala emisji nie będzie znacząca i nie będzie bezpośrednio wpływać na zwiększenie zjawiska efektu cieplarnianego. Oddziaływania występujące na etapie realizacji i mające wpływ na klimat będą mieć charakter przejściowy i ustaną wraz z zakończeniem etapu budowy. Farma będzie tak zaprojektowana, aby była odporna na wahania powietrza, intensywne opady, obciążenia silnym wiatrem oraz śniegiem. Zastosowanie ww. rozwiązań ma na celu adaptację do obserwowanych zmian klimatu.

  Przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do zrealizowania w granicach Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, funkcjonującego na mocy Uchwały  Nr XXXIX/783/13 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 października 2013 r. w sprawie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Wojew. Podkarpackiego z 2013 r. poz. 3586 ze zm.)

Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: Horyniec PLH180017 – ok. 3,1 km, Puszcza Solska PLB060008 – ok. 4,4 km oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Roztocze PLB060012 – ok. 5 km.

Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu został wyznaczony z racji obecności na tym terenie wyjątkowych walorów przyrodniczych i pozaprzyrodniczych, na które składają się uwarunkowania tworzące nierozerwalną całość. Obszar ten odznacza się wysokim stopniem naturalności. W związku   z brakiem dysharmonijnych elementów, teren ten posiada wysokie walory krajobrazowe.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 Uchwały na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu zakazuje się realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ww. ustawy o o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko z wyłączeniem przedsięwzięć, o których mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody, tj. Przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak negatywnego wpływu na ochronę przyrody i ochronę krajobrazu obszaru chronionego krajobrazu.

Przedmiotowy Raport ooś wykazał brak negatywnego wpływu na ochronę przyrody i ochronę krajobrazu Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, z tego względu zamierzenie inwestycyjne stanowi wyjątek wobec którego ww. zakaz nie obowiązuje.

Zgodnie z § 3 ust. 6 ww. Uchwały, zakaz o którym mowa w ust. 1 pkt 1 obowiązuje na obszarze: 100 m od linii brzegów rzek: Tanew, Wirowa i Brusienka oraz udokumentowanych złóż geologicznych. Działki inwestycyjne położone są poza strefami 100 m od linii brzegów rzek: Tanew, Wirowa i Brusienka oraz poza udokumentowanymi złożami geologicznymi, w związku z czym na terenie tym nie obowiązuje zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ww. ustawy.

Realizacja przedmiotowego zamierzenia nie spowoduje również łamania innych zakazów obowiązujących na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (w czasie budowy elektrowni słonecznej nie będzie dochodzić do: likwidowania zadrzewień śródpolnych – zadrzewienia przy miedzach zostaną zachowane, czy nadrzecznych, zabijania dziko występujących zwierząt, likwidacji naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy czy obszarów wodno-błotnych, zmiany rzeźby terenu).

Wpływ realizacji przedsięwzięcia na lokalny krajobraz będzie polegać na wprowadzeniu
w krajobraz typu rolniczego z pojedynczymi zabudowaniami elementów o charakterze antropogenicznym i przemysłowym, tj. elektrowni słonecznej. Nieznaczna wysokość konstrukcji nośnych oraz brak widoczności elektrowni z większej odległości nie  będzie obniżać wartości estetyczno-widokowej okolicy. Ponadto wskazano warunek, aby celem zmniejszenia widoczności przedsięwzięcia w krajobrazie, kolorystyka ogrodzenia planowanej elektrowni słonecznej i znajdujących się na jej powierzchni obiektów kubaturowych była stonowana, zbliżona do kolorów występujących   w bezpośrednim otoczeniu obiektów (stonowane odcienie zieleni, szarości, brązu). Realizacja planowanego przedsięwzięcia nie wpłynie w sposób istotnie negatywny na cele ochrony i pełnione funkcje Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz nie będzie wiązać się z łamaniem obowiązujących w nim zakazów.

Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza granicami głównych korytarzy ekologicznych, wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce (Jędrzejewski W., Nowak S., Stachura K., Skierczyński M., Mysłajek R.W., Niedziałkowski K., Jędrzejewska B., Wójcik J. M., Zalewska H., Pilo M. 2005), zaktualizowanym w latach 2010 – 2012 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, celem zapewnienia łączności ekologicznej zarówno w skali całego kraju jak i w skali europejskiej.

Mając na uwadze konieczność ochrony płazów, jako grupy zwierząt najbardziej zagrożonych przy realizacji przedsięwzięcia, wprowadzono również warunki zabezpieczające dla tych drobnych zwierząt, m.in.: kontrole wszelkich wykopów ziemnych, czy też przykrycie wszelkich urządzeń i obiektów mogących stanowić potencjalną pułapkę dla płazów.

Przeprowadzona w raporcie analiza możliwości wpływu planowanej inwestycji na poszczególne elementy środowiska przyrodniczego, w tym na gatunki chronione, wskazuje iż przedmiotowa inwestycja z uwagi na swój rodzaj, skalę i usytuowanie oraz zaproponowane w raporcie środki minimalizujące i wyżej przedstawione warunki jej realizacji nie będzie w sposób znaczący oddziaływać na środowisko przyrodnicze.

Jeżeli przedstawione w dokumentacji, dotyczące przedmiotowego przedsięwzięcia rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne, i organizacyjne zapewnią skuteczną ochronę środowiska, w tym wód powierzchniowych, podziemnych, gleby i powietrza oraz zachowane zostaną ww. warunki, to planowane przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na zasoby, twory i składniki przyrody, różnorodność biologiczną, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody.

Zaplecze budowy wyposażone zostanie w przewoźne sanitariaty. W trakcie realizacji
i podczas eksploatacji nie będą powstawać ścieki technologiczne.

Przedsięwzięcie położone jest poza terenami objętymi ochroną zabytków. Na ww. działkach nie znajdują się zabytki wpisane do rejestru zabytków, zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2014, Nr 130, poz. 1446) ani stanowiska archeologiczne.  Należy jednak zaznaczyć, że rodzaj prac nie wyklucza odkrycie obiektu, który może zostać uznany za zabytek. Należy wówczas wstrzymać prace i powiadomić właściwe organy, zgodnie z powyższą ustawą.

  W trakcie realizacji wystąpi krótkoterminowe oddziaływanie na bezpieczeństwo lokalnej ludności związane ze wzrostem natężenia ruchu pojazdów ciężarowych poruszających się po drogach               w związku z koniecznością dostarczenia materiałów budowlanych i eksploatacyjnych. Oddziaływanie będzie krótkotrwałe i nie będzie mieć istotnego wpływu na środowisko. W trakcie użytkowania inwestycji na najbliższych terenach chronionych pod względem akustycznym w jego rejonie dotrzymane będą wartości dopuszczalne poziomu hałasu określone zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

Na etapie realizacji i likwidacji przedmiotowego przedsięwzięcia stosowane będą różnego rodzaju maszyny, urządzenia i pojazdy. Ich ruch oraz użytkowanie powodować będzie wibracje. Przewiduje się jednak, że oddziaływania w zakresie wibracji będą mieć charakter  krótkotrwały a ich zasięg ograniczać się będzie  do  terenu  przedsięwzięcia. Wykorzystywany sprzęt spełniać będzie wymagania dyrektywy Unii Europejskiej 2002/44/EC z dnia 5  kwietnia  2002 roku, wprowadzającej wartości  limitów  drgań. Należy również zauważyć, że przemieszczanie się pojazdów ciężarowych do transportu materiałów budowlanych nie będzie mieć dużej intensywności i będzie odbywać się z ograniczoną prędkością. Na etapie użytkowania przedsięwzięcia nie będzie dochodzić do emisji drgań i wibracji. W związku z powyższym przewiduje się, że oddziaływania w zakresie wibracji nie wywrą negatywnego wpływu na zdrowie i życie ludzi oraz nie spowodują uszkodzenia najbliższych  obiektów budowlanych.

W granicach terenu planowanego przedsięwzięcia źródłem emisji pola elektromagnetycznego będą układy wytwarzania, przesyłania i rozdziału energii elektrycznej a także ich odbiorniki. Przewiduje się, że poza terenem przedsięwzięcia nie wystąpi ponadnormatywne oddziaływanie pól elektromagnetycznych na środowisko.

Na etapie planowania przedsięwzięcia Inwestor nie spotkał się  z żadnymi uwagami ze strony społeczeństwa.

Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w terenie o charakterze rolniczym (pole orne). Bezpośrednie sąsiedztwo od stony wschodniej i zachodniej stanowią grunty orne, od strony północnej droga gminna  o nawierzchni asfaltowej, od strony południowej zakrzaczenia i potok Buszcza.

Wjazd na teren przedsięwzięcia od strony północnej, z drogi gminnej o nawierzchni asfaltowej.

W trakcie prowadzonego postępowania tut. Organ zapewnił społeczeństwu możliwość zapoznania się  z dokumentacją zgromadzoną w toku postępowania, w tym z KIP, raportem, uzupełnieniem do raportu oraz z opiniami i uzgodnieniami organów opiniujących i uzgadniających, podając każdorazowo termin. W trakcie prowadzonego postępowania do tut. organu nie wpłynęły żadne wnioski i zastrzeżenia. Również organizacje i inne osoby, nikt ze społeczeństwa oraz żadna ze stron nie wypowiedziała się co do zebranych  w sprawie dowodów i materiałów. Wobec powyższego nie przewiduje się wystąpienia konfliktów społecznych w związku z realizacją przedsięwzięcia.

Zgodnie z zapisami Raportu ooś na terenie, na którym planuje się realizację przedmiotowego przprzedsięwzięciae nie istnieją ani nie są w trakcie realizacji czy planowania żadne inne przedsięwzięcia. Nie dojdzie zatem do oddziaływań skumulowanych.

Z uwagi na dużą odległość przedsięwzięcia od granicy państwa nie wystąpi oddziaływanie   o charakterze transgranicznym w żadnym komponencie środowiska, wobec tego nie określono uwarunkowań w tym zakresie.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga również przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

Niezależnie od rozstrzygnięć indywidualnych konieczne jest przestrzeganie ogólnie obowiązujących przepisów prawa na etapie jego realizacji, eksploatacji i likwidacji.

W przypadku przedmiotowego przedsięwzięcia nie przewiduje się wystąpienia negatywnego oddziaływania na warunki życia ludzi. Elektrownia fotowoltaiczna zostanie zlokalizowana na obszarze o niskiej gęstości zaludnienia, a jej eksploatacja charakteryzuje się brakiem emisji zanieczyszczeń do powietrza czy ścieków, które powodowałyby ponadnormatywne czy negatywne oddziaływanie na zdrowie i warunki życia ludzi. Emisja hałasu również nie będzie przekraczać dopuszczalnych poziomów (55 dB(A) w porze dnia i 45 dB(A) w porze nocy). Uwzględniając opisane uwarunkowania nie przewiduje się wystąpienia konfliktów społecznych wynikających z realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

Warianty przedsięwzięcia.

Wariant I – realizacyjny, najkorzystniejszy dla środowiska.

Wariant proponowany do realizacji zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej
o mocy do 1 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na terenie o łącznej powierzchni do  2,7346 ha   z czego powierzchnia objęta zabudową wyniesie do 1 ha,  w granicach działek ewidencyjnych nr 444/4, 445/5 obręb Gorajec, miejscowość Dąbrówka.

  W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na konstrukcji wsporczej (Inwestor dopuszcza również ewentualną możliwość montażu paneli za pomocą systemów nadążnych lub paneli dwustronnych). Ponadto wykonane zostaną m.in. inwertery (do 20 szt.), stacja transformatorowa kontenerowa, kontener techniczny, sieci teletechniczne, teklekomunikacyjne i alarmowo-dozorowe, wewnętrzne sieci kablowe, ogrodzenie, drogi wewnętrzne, plac manewrowy oraz pozostałe elementy infrastruktury niezbędne do funkcjonowania elektrowni słonecznej. Panele fotowoltaiczne umieszczone będą na konstrukcji wsporczej wbijanej lub wkręcanej w grunt za pomocą kafara. Panele zostaną umieszczone w rzędach, między którymi pozostawiony zostanie odstęp od 3 do 10 m. Wysokość konstrukcji paneli nie będzie przekraczać 5,0 m npt.   W przypadku ewentualnego montażu paneli za pomocą systemu nadążnego lub paneli dwustronnych ich montaż będzie odbywać się w sposób analogiczny jak montaż paneli do klasycznych konstrukcji wolnostojących. Panele zostaną przykręcone lub wbite za pomocą systemów montażowych do elementów konstrukcji w grunt w taki sposób, że nie wystąpi konieczność realizacji wykopów o dużej powierzchni. W przypadku systemów nadążnych możliwe jest fundamentowanie nóg konstrukcji znajdujących się w gruncie w sytuacji gdy pozwalają na to warunki geologiczne (potwierdzone wcześniejszymi analizami geotechnicznymi). Na obecnym etapie Inwestor nie jest w stanie stwierdzić czy zajdzie konieczność fundamentowania, jednocześnie przy zastosowaniu takiej możliwości realizacja zamierzenia zostanie wykonana po wcześniejszych wyliczeniach dotyczących nośności gruntu. Falowniki (do 20 szt.) będą montowane do konstrukcji wsporczej przy grupach paneli. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne do zamiany promieniowania słonecznego na emergię elektryczną. Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych w postaci prądu stałego przesyłana będzie przewodami zlokalizowanymi na konstrukcjach wsporczych paneli do inwerterów, których zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny. Następnie energia elektryczna przesyłanan będzie trasami kablowymi z inwerterów do kontenerowej stacji transformatorowej (której zadaniem jest podniesienie napięcia prądu z niskiego na średnie). Energia elektryczna ze stacji transformatorowej przesyłana będzie podziemną linią kablową do zewnętrznej sieci  elektroenergetycznej. Szacowany okres eksploatacji elektrowni słonecznej wynosi około 29 lat.

W celu minimalizacji zagrożeń dla środowiska zaplecze budowy zostanie odpowiednio zabezpieczone (uszczelnienie nawierzchni miejsc postoju maszyn, parkingu dla pracowników). Jeżeli w następstwie awarii zostaną uwolnione do środowiska niebezpieczne substancje natychmiast podejmowane będą działania zmierzające do ograniczenia ich przenikania do gleby i wód. Pracownicy będą mieć dostęp do materiałów służących do zbierania ewentualnych wycieków paliwa, oleju (sorbenty). Zanieczyszczona gleba zostanie zebrana i jako odpad przekazana odbiorcy posiadającemu stosowne zezwolenia – nie przewiduje się jej magazynowania na terenie budowy. Po zakończeniu robót montażowych teren wokół paneli fotowoltaicznych zostanie uprzątnięty.

Wariant II – alternatywny.

Jako wariant alternatywny technologiczny Inwestor wskazał możliwość realizacji elektrowni słonecznej na tym samym terenie jak w wariancie wskazanym do realizacji, jednak przy zastosowaniu innego rodzaju technologii posadowienia paneli fotowoltaicznych. W tym wariancie montaż konstrukcji polegałby na posadowieniu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne z wykorzystaniem wielkogabarytowego, monolitycznego fundamentu żelbetowego wykonanego „na mokro” w miejscu wbudowania do głębokości zależnej od wyników badań geologicznych. Wariant ten przewidywał ograniczenie powierzchni biologicznie czynnej. Wariant ten został jednak odrzucony, m.in. ze względu na konieczność większej ingerencji w środowisko glebowe, znaczną ilość potrzebnych materiałów do budowy (m.in.: betonu, wody, paliwa) a co za tym idzie również większą ilość generowanych odpadów na etapie likwidacji przedsięwzięcia oraz utrudnionym przywróceniem terenu elektrowni słonecznej do stanu sprzed jej realizacji podczas jej ewentualnej likwidacji. Ponadto Inwestor rozważał możliwość odmiennego rozmieszczenia elementów elektrowni na przedmiotowym terenie. Infrastruktura elektroenergetyczna (zwłaszcza transformator), która jest źródłem hałasu byłaby umiejscowiona w bliższej odległości od budynków mieszkalnych. Wariant ten został jednak odrzuconym.in. ze względu na możliwość pogorszenia klimatu akustycznego w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej.

Przewidywane skutki dla środowiska w przypadku niepodejmowania przedsięwzięcia.

Wariant polegający na niepodejmowaniu realizacji planowanego przedsięwzięcia umożliwiłby pozostawienie obecnego sposobu zagospodarowania terenu przedsięwzięcia bez zmian. Zaniechanie realizacji inwestycji nie wpłynie w bezpośredni sposób na środowisko przyrodnicze oraz nie spowoduje zmian w dotychczasowym użytkowaniu i zagospodarowaniu terenu. Nie pojawią się oddziaływania związane z ingerencją w istniejący krajobraz. Rezygnacja z realizacji inwestycji może mieć pośrednio negatywny wpływ na środowisko, ponieważ nie zostanie ograniczone zużycie surowców nieodnawialnych do produkcji energii oraz emisja zanieczyszczeń do atmosfery, zwłaszcza gazów cieplarnianych, które powstają w wyniku jej produkcji w elektrowniach konwencjonalnych. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że Polska, jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej, jest zobowiązana do implementacji Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii
z odnawialnych źródeł energii z 23 kwietnia 2009 r. Niesie to za sobą wprowadzenie istotnych zmian w zakresie energetyki odnawialnej (zwiększenia jej udziału w produkcji energii) i promowania jej stosowania. Ponadto taka decyzja może mieć finansowe skutki dla gminy i jej mieszkańców ze względu na brak możliwości uzyskania dodatkowych przychodów z podatku.

W granicach terenu przedsięwzięcia nie występują osuwiska ani tereny zagrożone ruchami masowymi ziemi.

Ze względu na konieczność zachowania wymogów ochrony środowiska uznano za niezbędne nałożenie dodatkowych warunków zamieszczonych w sentencji decyzji. Warunki te są rozstrzygnięciami indywidualnymi. Niezależnie od nich dla przedsięwzięcia konieczne jest przestrzeganie ogólnie obowiązujących przepisów na etapie jego realizacji, eksploatacji
i likwidacji.

Oddziaływanie na środowisko opisywanych wariantów i uzasadnienie wyboru wariantu.

Ze względu na zlokalizowanie planowanej inwestycji w krajobrazie rolniczym oraz stosunkowo niewielką wysokość konstrukcji, inwestycja nie będzie wywierać negatywnego wpływu na krajobraz kulturowy. Moduły fotowoltaiczne należą do najbardziej niezawodnych źródeł energii elektrycznej, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Na terenie przedsięwzięcia oraz w jego otoczeniu stwierdzono siedliska gatunków objętych ochroną. Nie ma wśród nich gatunków umieszczonych w krajowych i regionalnych czerwonych listach. Nie należą do gatunków endemicznych, rzadkich. Nie stwierdzono również na terenie zajmowanym pod przedsięwzięcie rzadkich i zagrożonych ekosystemów. Nie stwierdzono, aby wprowadzało ono znaczne uproszczenia w krajobrazie, wpływając na redukcję ekosystemów i jego zróżnicowanie. Zajmowany teren, a poprzez to zasoby naturalne, zostały już znacznie zmienione w wyniku działalności człowieka. Wykorzystanie tych zasobów, zwłaszcza gleb, wody i powierzchni ziemi nie ma istotnego wpływu na różnorodność biologiczną i zasoby naturalne.

Funkcjonowanie elektrowni fotowoltaicznych nie wiąże się ze zjawiskami niepożądanymi takimi jak emisja hałasu, emisja wibracji i wytwarzanie odpadów. W wyniku realizacji przedsięwzięcia nie nastąpi istotna zmiana sposobu zagospodarowania obszaru, a konieczność wykaszania roślinności porastającej teren inwestycji przyczyni się do zwiększenia różnorodności roślinności na badanym terenie.

Z wyżej wymienionych przyczyn wariant wnioskodawcy został uznany za najbardziej korzystny. Analizowane warianty (proponowany przez inwestora i realny wariant alternatywny) różnią się między sobą: sposobem posadowienia w gruncie konstrukcji, na której zamontowane będą panele fotowoltaiczne.

Za wyborem wariantu inwestycyjnego jako najkorzystniejszego dla środowiska przemawia:

  • mniejsza ingerencja w środowisko glebowe ze względu na brak zastosowanego wielkogabarytowego monolitu betonowego,
  • krótkotrwały wzrost emisji zanieczyszczeń do powietrza, w szczególności pyłów, spalin oraz hałasu związanego z etapem realizacyjnym przedsięwzięcia, jednak niezwykle krótki okres trwania prac realizacyjnych nie powinien powodować nadmiernej uciążliwości w tym zakresie,
  • ogólny brak negatywnego oddziaływania na komponenty środowiskowe objęte potencjalnym oddziaływaniem, planowany projekt inwestycyjny jest przyjazny dla środowiska, posiada największy potencjał pośród odnawialnych źródeł energii (OZE) a przy tym cieszy się największą akceptacją społeczną,

Przedsięwzięcie nie będzie wpływać negatywnie na:

- obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych,

  • obszary wybrzeży,

  - obszary górskie lub leśne,

- obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników

  wód śródlądowych,

   obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,

  - obszary o dużej gęstości zaludnienia,

   obszary przylegające do jezior,

   obszary ochrony uzdrowiskowej.

Katalog zaleceń minimalizujących potencjalne oddziaływanie przedsięwzięcia na etapie likwidacji jest niemalże identyczny jak na etapie realizacji, z tą różnicą, że będzie dotyczyć prac rozbiórkowych a nie montażowych.

Monitoring.

Monitoring oddziaływania ocenianego przedsięwzięcia na środowisko dotyczyć będzie wyłącznie gospodarki odpadami.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody, dla ocenianego przedsięwzięcia nie występuje prawny obowiązek monitoringu w zakresie: emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego, emisji hałasu, ilości i jakości powstających ścieków, a także ilości pobieranej wody. Nie przewiduje się również monitorowania jakości środowiska gruntowo-wodnego (w tym jakości gleb) oraz środowiska przyrodniczego, a także sprawdzania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.

Stosownie do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach na przedsiębiorcy ciążyć będą następujące obowiązki:

  • obowiązek prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji wytwarzanych odpadów, stosownie do art. 66 ust. 1 ww. ustawy o odpadach oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, według następujących zasad:

Posiadacz odpadów prowadzi:

  • kartę ewidencji odpadu według załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia Ministra Środowiska – oddzielnie dla każdego rodzaju odpadów,
  • kartę przekazania odpadu według załącznika nr 3 do ww. rozporządzenia Ministra Środowiska.

Karty ewidencji i przekazania odpadów powinny zawierać m. in. następujące dane:

  • imię i nazwisko lub nazwę posiadacza odpadów oraz adres zamieszkania lub siedziby,
  • miejsce przeznaczenia odpadów – w przypadku wytwórcy odpadów.

Kartę przekazania odpadów sporządza się w odpowiedniej liczbie egzemplarzy – po jednym dla każdego z posiadaczy odpadów, który przejmuje odpady.

Posiadacz odpadów odbierający odpad winien potwierdzić przejęcie odpadu na karcie przekazania odpadu, wypełnionej przez przekazującego odpad, niezwłocznie po jej otrzymaniu. Dokumenty jakościowej i ilościowej ewidencji odpadów winny być przechowywane przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty.

  W porze nocnej zrezygnowano ze stałego oświetlenia farmy, dzięki czemu elektrownia nie będzie odstraszać zwierząt.

  Obiekty elektrowni słonecznej wykonane będą w sposób zabezpieczający je przed klęskami żywiołowymi tj.: pożary, fale upałów, susze, nawalne deszcze i burze, katastrofalne opady śniegu, fale mrozu.

Organ wydając decyzję środowiskową na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia przeanalizował cały materiał dowodowy.

Ustalenia zawarte w KIP, Raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, uzupełnieniach do Raportu, opiniach i uzgodnieniach organów opiniujących i uzgadniających były przydatne do wyboru wariantu realizacji przedsięwzięcia. Ustalono też warunki realizacji przedsięwzięcia na etapie: realizacji, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia a także  
w projekcie budowlanym. Ustalenia te zawarte zostały w przedmiotowej decyzji.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, iż zamierzone przedsięwzięcie nie spowoduje zmian standardów jakości środowiska oraz nie wprowadzi nowych czynników wpływających degradująco na środowisko i nie wpłynie też negatywnie na zdrowie ludzi, orzeczono jak
w sentencji.

 Informacja o wydaniu niniejszej decyzji oraz o możliwościach zapoznania się z jej treścią, dokumentacją sprawy, w tym z opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie znak: PSNZ.465.1-24/19 z dnia 14.10.2019 r., PGW Wody Polskie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z dnia 16.10.2019 r. znak: RZ.ZZŚ.436.661.2019.DS oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie znak: WOOŚ.4220.9.17.2019.BL.4 z dnia 11.10.2019 r. i postanowienia znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.19 z dnia 13.10.2022 r. zgodnie z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. podana została do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji publicznej i tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie, w miejscu realizacji inwestycji oraz na tablicy ogłoszeń w miejscowości Dąbrówka – obręb Gorajec zgodnie z art. 49 Kpa w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

  Treść decyzji w dniu 01.12.2022 r. udostępnia się na okres 14 dni w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie (art. 85 ust. 3 ww. ustawy).

POUCZENIE

  1. Od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, ul. Borelowskiego 1, 37-700 Przemyśl w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.
  2. Integralną częścią niniejszej decyzji jest Charakterystyka przedsięwzięcia, stanowiąca szczegółowy opis przedsięwzięcia.
  3. Na wszystkie czynności związane z naruszeniem zakazów obowiązujących
    w stosunku do dziko występujących gatunków roślin, grzybów i zwierząt objętych ochroną, należy uzyskać stosowne zezwolenia, o których mowa w art. 56 ustawy
    z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 916 ze zm.).

Załącznik do decyzji : Charakterystyka przedsięwzięcia.

   

Burmistrz MiG Cieszanów  

mgr Zdzisław Zadworny

 

Otrzymują:

  1. Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa
  2. Pani Anna Beczak pełnomocnik - adres wysyłkowy: Elektrownia PV 46 Sp. z o. o.,
    ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa
  3. Strony wg wykazu
  4. A/a

Do wiadomości:

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaczowie.

- PGW Wody Polskie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

 

Załącznik Nr 1

do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

znak: GPiMK. 6220.7.2019 z dnia 30.11.2022 r.

 

CHARAKTERYSTYKA  PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

 

 

 

Obiekt:

 

„Budowa elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 444/4, 445/5 w miejscowości Gorajec, Gm. Cieszanów”

 

 

Nazwa lokalizacji:

 

Miejscowość Dąbrówka – obręb geodezyjny Gorajec,

Gmina Cieszanów, powiat lubaczowski, woj. podkarpackie.

Granice terenu:

 

Granice działek Nr ewidencyjny 444/4, 445/5 – w m. Dąbrówka, obręb geodezyjny Gorajec.

 

 

Inwestor:

Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa

 

 

 

SPIS  ZAWARTOŚCI  OPRACOWANIA

 

Część opisowa.

  • Podstawa opracowania
  • Zakres opracowania
  • Dostęp do terenu projektowanego przedsięwzięcia
  • Oddziaływanie przedsięwzięcia na otoczenie
  • Opis przedsięwzięcia
  • Zaopatrzenie w sieci uzbrojenia terenu

VII. Informacja o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego

Część rysunkowa

  1. Orientacja w skali 1: 25 000 

 

CZĘŚĆ  OPISOWA

 

I. PODSTAWA  OPRACOWANIA

- Karta informacyjna przedsięwzięcia opracowana jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia przez P. Izę Michałek - Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa.

- Raport o oddziaływaniu na środowisko opracowany przez P. Edyta Wójcik Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa.

- Uzupełnienia do Raportu: dr. hab. Paweł Oglęcki.

- Uzupełnienia do Raportu P. Edyta Wójcik Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa.

II. ZAKRES OPRACOWANIA

Zakres robót.  Parametry przedsięwzięcia.

Budowa elektrowni na terenie ww. działek ewidencyjnych w miejscowości Dąbrówka, obręb geodezyjny Gorajec, polegać będzie na utwardzeniu drogi dojazdowej żwirem o różnym uziarnieniu, a następnie będzie polegać na wyposażeniu terenu w:

  • zestawy ogniw fotowoltaicznych do 4000 szt. umieszczonych na konstrukcji wsporczej z rur     i kształtowników metalowych. Panele zostaną umieszczone
    w rzędach, między którymi pozostawiony zostanie odstęp od 3 do 10 m. Przestrzeń pomiędzy rzędami paneli nie będzie przekształcana i pozostanie biologicznie czynna. W ramach jednego rzędu, panele zostaną połączone za pomocą stalowych konstrukcji i posadowione na podporach – słupkach wkręconych (lub wbitych) w grunt. Wysokość panelu w rzucie bocznym wraz ze słupkiem nie przekroczy 5 m.
  • dróg wewnętrznych o szerokości do 4,0 metrów;
  • placu manewrowego gruntowego o powierzchni do 900 m2, na którym umieszczony zostanie kontener stacji transformatorowej i kontener techniczny;
  • infrastruktury elektroenergetycznej, w tym:
  • maksymalnie 20 szt. inwerterów w postaci urządzeń montowanych do konstrukcji wsporczej przy grupach paneli;
  • wewnętrznych sieci kablowych;
  • sieci teletechnicznych, telekomunikacyjnych i alarmowo-dozorowych, łączących poszczególne elementy elektrowni, zgodnie z ostatecznymi potrzebami;
  • ogrodzenia terenu inwestycji.

oraz inna infrastruktura związana z prawidłową eksploatacją parku ogniw fotowoltaicznych, Ostateczne określenie parametrów technicznych budowli i infrastruktury technicznej będzie zawarte w projekcie budowlanym, na podstawie którego będzie wydane pozwolenie na budowę.

Całkowita powierzchnia terenu, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia
w wariancie realizacyjnym wynosi do 2,7346 ha, powierzchnia pod zabudowę do 1,0 ha.

Bilans terenu elektrowni słonecznej

  1.  
  •  

Jednostka miary

Ilość (wielkości maksymalne)

  1.  

Panele fotowoltaiczne

 

 

 

  • Powierzchnia całkowita stołów
  1.  
  1.  
  1.  

Kontener stacji transformatorowej

 

 

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  
  1.  

Kontener techniczny stacji

 

 

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  

 

  •  
  1.  
  1.  
  1.  

Drogi nieutwardzone

 

 

 

  •  
  1.  
  •  
  1.  

Plac gruntowy

 

 

 

  •  
  1.  
  1.  

6.

Suma powierzchni zabudowy przemysłowej

  1.  
  •  
  1.  

Teren biologicznie czynny

  1.  
  •  
  1.  

Powierzchnia całkowita działki

  1.  
  •  

Rodzaj, technologii

Ogniwa fotowoltaiczne będą połączone ze sobą w układy. Panele zostaną połączone za pomocą stalowych konstrukcji i posadowione na podporach – słupkach wkręconych (lub wbitych) w grunt. Wysokość panela w rzucie bocznym wraz ze słupkiem nie przekroczy 5 m.  Wyposażone zostaną   w powłokę antyrefleksyjną, zapobiegającą efektowi olśnienia.

Inwestycja obejmuje również roboty budowlano-montażowe w szczególności: instalacje elektryczne, odgromowe, stację transformatorową, przyłącz do sieci elektroenergetycznej SN, przetwornice, układy pomiarowo-rozliczeniowe. Teren zostanie ogrodzony. Na obszarze inwestycji zaplanowano montaż łącznie do 4000 szt. ogniw fotowoltaicznych o maksymalnej łącznej mocy do 1 MW. Ilość, rodzaj i moc paneli zostanie uszczegółowiona na etapie wykonywania dokumentacji technicznej przedsięwzięcia.

Zastosowane ogniwa fotowoltaiczne będą współpracowały z przetwornicami. Energia elektryczna produkowana przez elektrownię będzie dostarczana za pomocą stacji transformatorowej do linii elektroenergetycznej SN. Rozliczenie wyprodukowanej energii elektrycznej nastąpi przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.

W celu uzyskania możliwości zdalnej kontroli nad pracą elektrowni planuje się zainstalowanie systemu, który umożliwi zbieranie, archiwizowanie i przesyłanie danych dotyczących ilości wyprodukowanej i przesłanej energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego, a także systemu, który umożliwi przesyłanie informacji o pracy oraz ewentualnych awariach i uszkodzeniach urządzeń elektronicznych, elektrycznych i elektroenergetycznych.

Połączenia pomiędzy poszczególnymi sekcjami ogniw fotowoltaicznych, prowadzone będą naziemnie pod panelami, po konstrukcji metalowej. Pozostałe okablowanie oraz częściowo przyłącz, wymagać będzie wykonania wykopu. Z uwagi na bliskość linii elektroenergetycznej SN od stacji transformatorowej, odcinek przyłącza będzie bardzo krótki.

Planowany do wykonania zjazd wraz z placem manewrowym i postojowym będzie mieć nawierzchnię przepuszczalną, a wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane jak dotychczas po terenie rolnym i w sposób naturalny infiltrować do gruntu w granicach terenu inwestycji. Nie planuje się wykonywać systemów kanalizacyjnych zarówno otwartych jak i zamkniętych. Teren parku elektrowni słonecznej będzie dostępny tylko dla osób upoważnionych do obsługi, a pojazdy wykorzystywane do prac serwisowych będą posiadać ważne przeglądy techniczne, co powinno zapobiec zanieczyszczeniu środowiska przez substancje ropopochodne.

Technologia wykonania zjazdu z placem postojowym i manewrowym, zostanie uszczegółowiona przez projektanta na etapie wykonywania dokumentacji technicznej dla przedsięwzięcia.

W trakcie realizacji inwestycji wykonawca będzie unikać pozostawiania niezasypanych wykopów, które mogłyby stać się tymczasowymi zbiornikami gromadzącymi spływające wody opadowe i roztopowe infiltrujące bezpośrednio do wód podziemnych i jednocześnie stać się pułapką dla drobnych zwierząt (np. płazów, gadów, drobnych ssaków).

Przed zasypaniem wykopu, dokonana zostanie inspekcja a ewentualne znalezione małe zwierzęta odłowione i przeniesione poza teren przedsięwzięcia.

Nie planuje się oświetlenia przedsięwzięcia w nocy. Roboty ziemne wykonane zostaną mechanicznie. W miejscach, w których zagrożone może być bezpieczeństwo osób pracujących, roboty wykonywane będą w sposób ręczny.

III. DOSTĘP DO TERENU PROJEKTOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Lokalizacja
Planowane przedsięwzięcie znajduje się na terenie:

Miejscowość Dąbrówka – obręb geodezyjny Gorajec, Gmina Cieszanów, powiat lubaczowski,  woj. podkarpackie.

Przedsięwzięcie przebiega w kierunku północ – południe ww. działek.

IV. ODDZIAŁYWANIE  PROJEKTOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA  NA  OTOCZENIE

Podstawa określenia oddziaływania.

- Karta informacyjna przedsięwzięcia opracowana jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia przez P. Izę Michałek - Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa

- Raport o oddziaływaniu na środowisko opracowany przez P. Edyta Wójcik Elektrownia
PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa.

- Uzupełnienia do Raportu: dr. hab. Paweł Oglęcki.

- Uzupełnienia do Raportu P. Edyta Wójcik Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa.

W związku z realizacją przedsięwzięcia:

1/ Nie wystąpi oddziaływanie na ujęcia wody w rejonie planowanego przedsięwzięcia.

2/ Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje zmian w przyrodzie ożywionej.

3/ Nie będzie szkodliwego oddziaływania na ludzi.

4/ Nie będzie emisji ponadnormatywnego hałasu i zanieczyszczeń do powietrza a hałas
i emisja spalin podczas realizacji będzie oddziaływaniem okresowym i odwracalnym.  

5/ Przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na krajobraz kulturowy, klimat, obiekty zabytkowe, różnorodność biologiczną, nie będzie powodem konfliktów społecznych. Nie będzie również transgranicznego oddziaływania, kumulacji oddziaływań, nie jest  wymagana kompensacja przyrodnicza.

Okresowe uciążliwości związane z realizacją przedsięwzięcia dla mieszkańców i środowiska po zrealizowaniu przedsięwzięcia ustaną.

V. OPIS  PRZEDSIĘWZIĘCIA

1. Usytuowanie przedsięwzięcia.

1.1. Położenie lokalne

Przedsięwzięcie położone jest w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego na terenie powiatu lubaczowskiego. Są to tereny administrowane przez Gminę Cieszanów, powiat lubaczowski. Przedsięwzięcie znajduje się w kompleksach terenów rolnych.

1.2. Położenie geograficzne.

Przedsięwzięcie położone jest na terenie  Płaskowyżu Tarnogrodzkiego.

Przedsięwzięcie planowane jest do zlokalizowania częściowo w granicach wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy
z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r. poz. 916 z późn. zm.)
-  Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu.

Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: Horyniec PLH180017 – ok. 3,1 km, Puszcza Solska PLB060008 – ok. 4,4 km oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Roztocze PLB060012 – ok. 5 km.

Teren planowanego przedsięwzięcia znajduje się poza granicami głównych korytarzy ekologicznych, wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce (Jędrzejewski W., Nowak S., Stachura K., Skierczyński M., Mysłajek R.W., Niedziałkowski K., Jędrzejewska B., Wójcik J. M., Zalewska H., Pilo M. 2005), zaktualizowanym w latach 2010 – 2012 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, celem zapewnienia łączności ekologicznej zarówno w skali całego kraju jak i w skali europejskiej.

1.3. Otoczenie przedsięwzięcia.

Bezpośrednie sąsiedztwo od strony wschodniej i zachodniej stanowią grunty orne, od strony północnej droga gminna o nawierzchni asfaltowej, od strony południowej zakrzaczenia i potok Buszcza.

Najbliższy obiekt mieszkalny usytuowany jest w odległości ok. 73 m od granic przedsięwzięcia (tereny zabudowy zagrodowej).

1.4. Warunki gruntowo-wodne.

Na terenie realizacji przedsięwzięcia nie ma obszarów o płytkim zaleganiu wód gruntowych. Przedsięwzięcie nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska glebowo-gruntowego ani też dla wód podziemnych i powierzchniowych. Teren planowanego przedsięwzięcia zlokalizowany jest poza obszarem Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP) Nr 428 oraz poza strefami ochrony ujęć wód podziemnych. Zgodnie z mapami zagrożenia powodziowego teren przedsięwzięcia znajduje się poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią.

Teren planowanego przedsięwzięcia położony jest w obrębie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW2000120. Teren planowanego przedsięwzięcia usytuowany jest w obrębie jednolitych części wód powierzchniowych JCWP - Łówczanka PLRW200017228269.

2. Skala przedsięwzięcia.

Planowane przedsięwzięcie stanowi realizację elektrowni słonecznej o mocy do
1 MW,  powierzchnia pod zabudowę wynosi ok. 1,0 ha. Szczegółowy zakres w pkt II.

VI. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA W OBRĘBIE PRZEDSIĘWZIĘCIA

W sąsiedztwie projektowanego przedsięwzięcia znajdują się urządzenia infrastruktury technicznej typu:

- linia energetyczna SN i NN,

- siec wodociągowa,

- sieć kanalizacyjna,

- sieć teletechniczna,

- drogi gminne.

VII. INFORMACJA O MIEJSCOWYM PLANIE ZAGOSPODAROWANIA

 PRZESTRZENNEGO.  

Miasto i Gmina Cieszanów nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu całego przedsięwzięcia. Dla terenu objętego przedsięwzięciem nie jest wymagane sporządzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

CZĘŚĆ  RYSUNKOWA

  1. Orientacja w skali  1 : 25 000

 

 

 

artykuł nr 10

Obwieszczenie o wydaniu decyzji.

  B u r m i s t r z

 

Miasta i Gminy Cieszanów

  Cieszanów, dnia 30.11.2022 r.

  GPiMK. 6220.7.2019

OBWIESZCZENIE

 

Stosownie do art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r.  o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa,  w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Elektrownia PV 46 Sp. z o. o., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa, działającej poprzez pełnomocnika Panią Izę Michałek a następnie Panią Edytę Wójcik, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn: „Budowa elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 444/4, 445/5 w miejscowości Gorajec, Gm. Cieszanów” i po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów

podaje do publicznej wiadomości:

W dniu 30.11.2022 r. wydana została decyzja znak: GPiMK.6220.7.2019 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 444/4, 445/5 w miejscowości Gorajec, Gm. Cieszanów”.

W dniach od 01.12.2022 r. do 02.01.2023 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Cieszanowie, Rynek 1, pokój Nr 14, w godz. 7.00 do 15.00 istnieje możliwość  zapoznania się z treścią w/w decyzji oraz z dokumentacją sprawy, w tym z opinią: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie znak: PSNZ.465.1-24/19 z dnia 14.10.2019 r., PGW Wody Polskie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z dnia 16.10.2019 r. znak: RZ.ZZŚ.436.661.2019.DS oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie znak: WOOŚ.4220.9.17.2019.BL.4 z dnia 11.10.2019 r. i postanowienia znak: WOOŚ.4221.9.3.2021.BL.19 z dnia 13.10.2022 r. 

  Dzień udostępnienia treści decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej – 01.12.2022 r. na okres 14 dni.

Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu     w terminie 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów.

Niniejsze zawiadomienie oraz treść decyzji zostają podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie w formie obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej i tablicy ogłoszeń UMiG   w Cieszanowie, na tablicy ogłoszeń w miejscowości Dąbrówka – Obręb Gorajec oraz w miejscu realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 49 Kpa w związkuz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Burmistrz

Miasta i Gminy Cieszanów

mgr Zdzisław Zadworny